Споделена история от На работното място

Спешно си търся работа?
Здравейте, аз съм момиче под 25 години от малък град и живея със семейството ми. Майка ми взима 500 лева, а аз взимам 200 лева обезщетение за 3 месеца. След като плати всички сметки и върне заемите от хората остават много малко пари. Всеки месец искаме заеми от хората. Нямам висше, защото нямах пари да уча. Имам близо 2 години стаж. Заради вируса ни освободиха и оттогава досега си търся навсякъде работа, но винаги ми казват, че имат персонал, ще ми се обадят или няма работа. Аз си оставам номера, но не ми се обаждат. Искам да имаме нормален живот. Имам желание да следвам или да запиша курс, но е много скъпо. Нямаме никакви близки и роднини, нямаме какво да продадем. Майка ще бъде пенсионерка тази година и ще получава 300 лева пенсия, които ще стигнат само за сметките и храна и до края на месеца няма да стигнат.. Аз не съм алчна и не мисля за себе си а само за тях. Нередовно ям и някой път гладувам и дано не получа гастрит и язва. Не съм ходила на зъболекар отдавна. Нямаме пари за лекарства и да отидем на лекар за преглед. Все чакам от само себе си да се оправя и отлагам. Майка едвам ходи на работа, цялото тяло я боли. Много ми е мъчно, да я гледам да се мъчи. Цял живот хората работят, а накрая взимат 300 лева. Животът е скъп. От 6 години не сме ходили на море. Не съм ходила в Чужбина. Нямаме пари да отидем дори и за един ден някъде. Имам стари и износени дрехи. Искам да имаме пари за дрехи, обувки, лекарства, храна и др. В момента плача, защото нямам пари да си купя нищо. Искам да си намеря приятели и да имам снимки и спомени. Аз няма да мога да отида да работя в друг град, защото не познавам никого и са много скъпи квартирите и предварително трябва да съм си намерила работа. Много съм демотивирана, имам мечти но си казвам, че след като не мога да си намеря работа, няма да мога да ги сбъдна. Аз искам да работя каквото и да е, за да помогна на семейството ми. Какво да правя?
Едно момиче веднъж ми каза, че не ходя с мъже за пари и за това съм бедна, че никога няма да имам приятели и хубав живот,защото не пия и пуша. Аз нямам излишни пари за тези неща. Аз много се влияя от мнението на хората. Майка ми, казва да не мисля, какво ще си кажат хората, защото никой не мисли за теб. Аз не искам да взимам от никой пари, защото никой не ми е длъжен, искам сама да си ги изкарам. Аз не искам да ставам проститутка, защото не искам да умра от някоя болест, да ме убият или да отида в затвора. Аз нямам нищо против тези хора. Просто искам да си намеря работа, да помогна на семейството ми, да спестя пари. За мен е важно те да бъдат здрави, аз ако не закуся няма да ми стане нищо или ако не си купя лекарства. И преди и сега с този вирус много трудно се намира работа. Как да си намеря работа? Аз нямам опит и връзки. Искам да си намеря и приятели, но нямам хубави дрехи. Извинявам се за изгубеното време.

Аз искам да помогна на семейството ми. Не искам майка ми след пенсия пак да работи. Пазете се от вируса и дано изчезне завинаги и бъдете живи и здрави.

Коментари

2.   Здравей, натъжи ме много твоята история. Била съм в подобно положение и знам колко е отчайващо. Има хора, които забравят, че София не е България и ако си от село или малък град без връзки е много тежко. Някои като нас са благодарни да имат работа, за други 1000 на месец били малко. Какво да ти кажа освен да попиташ в бюрото по труда дали не предлагат някаква работа. Аз оттам тръгнах преди десетина години. Не се отчайвай щом си работлива шансът ще ти се усмихне и на. теб. Успех

4.   Милата... Стана ми мъчно като четох историята ти. Искам да те окуража и да ти кажа да продължаваш да опитваш. Късметът все някога би трябвало да се усмихне на добрите хора като теб!
Има ли наблизо голям град? Ако има редовен транспорт сутрин и вечер може да опиташ да си намериш там работа и да пътуваш всеки ден. Ще ти е много изморително, но временно, докато си стъпите на краката, пак е някакъв вариант.

5.   А с какво искаш да се занимаваш? Ако оставиш настрани заплата, свободни места и т. н. кое е това нещо, което искаш да работиш? Защото ако си добра в нещо и го правиш с желание, някое хоби примерно - изработка на нещо, шиене, козметични процедури, може да го развиеш и да ти стане работа?

6.   Провери в Бюрото по труда за курсове за някаква квалификация, въпреки че към момента, заради пандемията, сигурно не се провеждат присъствено.
Провери и какви помощи може да получи семейството ти.
Има ли възможност да пътуваш всеки ден до по-големия град, ако си намериш работа, вместо да си на квартира?
В момента се търсят санитари в болниците, не е мечтаната работа, но все пак е нещо.
Имаш ли Интернет, за да следиш обявите за работа в по-големия град?
В много трудно положение си, но не се отчайвай.

7.   Искрено ти съчувствам, и аз някога бях така. Голямо семейство сме, и всичко на село беше много трудно.. На 16 се хванах на работа и спестявах по 30-40 лева на месец. На 19 имах съвсем малка сума, която ми стигна за месец и половина наем в Атина (Живея в Гърция). От както се преместих започнах да обикалям по всеки магазин и заведение, да питам за работа. Най-накрая ме взеха за касиер.

Съветвам те ако се хванеш някъде на работа, да се опиташ да заделяш по 50-60 лева. След време се измести, като намериш човек с когото да си делиш наема.

Приятели и аз нямам, и много бих се радвал да се запозная с човек, който е изживял моето детство.. Един ден, живот и здраве..

8.   За жалост много хора са в твоето положение или близко до него и доста много съм си блъскал главата дори стигнах до там че смачках частично системата, но те не се пречупват и сега се триумя да направя всичко публично, да се махам или да стигна до крайности. Не се отказвай от борбата, проблема е че всеки иска да те използва и системата ни принуждава да ставаме престъпници а те покровителстват ОПГ-та и пак ще са срещу теб, важното е кого познаваш, а не колко дипломи имаш и сертификати защото аз имам две дипломи и 25 различни сертификата

9.   Виж за обяви в джобс. бг и заплата. бг ако там няма може да питаш в голям супермаркет ако имате, хотел, заведенията отварят скоро, завод, цех за сладкарски изделия. Варианти много въпроса е дали търсят хора.

10.   "Аз много се влияя от мнението на хората. Майка ми, казва да не мисля, какво ще си кажат хората, защото никой не мисли за теб."

Мисля, че майка ти е права.
Аз също се влияех от мнението на хората, но с годините научих, че няма смисъл. Ако в живота намериш двама-трима свестни приятели, гледай да ги задържиш. По-важно е да си намериш половинка. Според мен като започнеш работа, всичко малко по малко ще се нареди. Не се отчайвай, а търси. Аз също търся от доста време, а вижея в голям град. Понякога е нужно да се правят компромиси. Но в никакъв случай не се занимавай с дейности, забранени от закона. В дъгосрочен план не е опция и няма да си щастлива.

Поздравления за правописа. Справяш се много по-добре от доста висшисти. Ако знаеш и чужди езици, мисля, че може да се намери работа за теб.

Бъдете живи и здрави с майка ти!

11.   "Аз много се влияя от мнението на хората. Майка ми, казва да не мисля, какво ще си кажат хората, защото никой не мисли за теб. "

Мисля, че майка ти е права.
Аз също се влияех от мнението на хората, но с годините научих, че няма смисъл. Ако в живота намериш двама-трима свестни приятели, гледай да ги задържиш. По-важно е да си намериш половинка. Според мен като започнеш работа, всичко малко по малко ще се нареди. Не се отчайвай, а търси. Аз също търся от доста време, а вижея в голям град. Понякога е нужно да се правят компромиси. Но в никакъв случай не се занимавай с дейности, забранени от закона. В дъгосрочен план не е опция и няма да си щастлива.

Поздравления за правописа. Справяш се много по-добре от доста висшисти. Ако знаеш и чужди езици, мисля, че може да се намери работа за теб.

Бъдете живи и здрави с майка ти!

12.   Искрено ти съчувствам, но недоумявам как в днешно време човек не може да си намери работа... Аз съм завършил университет и вече 6 години си работя по специалността, но много мой познати, които не са завършили нищо пак работят. Който търси - намира! Няма да се отказваш и ще успееш!
Между другото, парите не печелят приятели. Може и да нямаш пари, но имаш чисто сърце! Покажи го на хората, повечето ще го оценят!
Успех!

13.   Ти си попаднала в омагьосания кръг на недоимък, лишения, отчаяние, включително и стъпала към пропастта, като проституцията. Ти казваш "Аз искам да работя каквото и да е, за да помогна на семейството ми. " Грешката ти е в това "каквото и да е". На пръв поглед, така изглежда, че имаш достъп до максимален брой възможности. На практика е точно обратното. Много по-висок шанс има да наемат и да плащат добре на човек със самочувствие, отколкото на отчаян човек. С последния само се гаврят и това го връща в омагьосания кръг на проблемите.

Търси да работиш това, в което се чувстваш силна, което ти е интересно, което ще ти подхрани самочувствието, че се справяш добре. Забрави идиотизма, че харесваната професия е глезотия и е за "богатите хора".

После, смени всичките си мисли в посока печелена на доверие, вместо в сегашната посока недоимък. Тръгни по улицата, загледай се къде какви сделки се сключват. Някой сяда да пие кафе - защо точно тук, колко пари оставя, има ли нещо, което го примамва да остави повече, има ли нещо, което го отблъсква. Персоналът добре ли си върши работата, печели ли доверието му, ТИ как евентуално би се справила по-добре. И направи същото упражнение с бакалията, аптеката, автосервиза и т. н.

Забрави за момент имаш ли, нямаш ли пари. Мисли само кой на кого дава пари, защо, с каква нагласа, какво липсва, какво може да се направи по-добре, какво е направено отлично.

И след тези наблюдения, след като размислиш какво те влече, започни да го предлагаш безплатно. Ама със самочувствие, което идва от идеите ти как по-добре би се справила, от опит и знания по темата, и пр. Примерно, смяташ, че би ти се отдавало да си медицинска сестра, но нямаш образованието. Иди в първата болница, хоспис, клиника и каквото и да е. Кажи на регистратгурата, че предлагаш (не търсиш, а предлагаш) работа и искаш среща с управителя или който отговаря за тези неща. Говори културно, уверено и ненатрапчиво. Увереността ти трябва да идва от това, че си убедена, че ще се справиш, защото ти е интересно попрището на медицината, защото старанието ще ти идва отвътре.

Ако те отсвирят, минаваш на следващия. Ако няма следващ в твоето населено място, в най-близкото. Но ако се стигне до среща, разкажи си мечтата - искам да стана мед. сестра, влече ме това и това, в момента нямам образование, съгласна съм да започна и като санитарка. Опиши в детайли как ще се стараеш в тази професия. Ти трябва вече да я позначаш - от наблюдения и прочетено. Трябва да знаеш какви са обичайните главоболия на едно болнично заведение със санитарките. Съответно трябва да рекламираш как точно в нещата, които са проблем, ти ще се справиш. Примерно "аз не закъснявам, не претупвам работата, не се скатавам колегите да вършат моята работа, не пия алкохол, млада съм и имам сили". И после добави, че целта ти е израснеш над това, да спестиш пари и да учиш за сестра.

Някой може да не те вземе насериозно, друг може да си каже, леле тая как ще я експлоатирам, очаквай всякакви реакции. Това, което трябва да те вълнува е единствено имаш ли здраво и подплатено самочувствие. Ако проявят интерес, може да предложиш да работиш един ден безплатно за пробата. Но един ден, не повече. Ако някой те хареса и си помисли, че има в кърпа вързана отчаяна робиня, трябва да си готова за следващия ход. Пазари се за заплатата си. Кажи, имам сериозни намерения, искам сериозно отношение. Ако ще да ти се смее - негов си проблем, да се мъчи с калпави санитарки. Самочувствието ти, обаче, ще направи впечатление на читавите работодатели, а ти точно тях гониш. Ти имаш правилното отношение, старание, амбиция, така че като предлагаш, трябва и да изискваш.

Ако нищо не стане - голям праз, направила си каквото е било правилно. Минаваш на следващия план Б - може да гледаш болни хора у дома. Населението на държавата е болно. Ако и това не провърви - следващия план, не е важно от колко места ще те отсвирят, а дали преследваш една ясно посока. Рано или късно ще стане, а фокуса ти ще се изплати многократно в дългосрочен план.

Ако пък стане, не го приемай като унижение, че трябва да вършиш най-мръсната в медицината, за мизерни пари, докато на други им е постелено да осъществят мечтите си. Започни да се самообразоваш, преди да имаш спестени пари от санитарството. В ерата на интернет, материали бол. От опита на санитарка, изсмуквай всяко полезно зрънце. В един момент ще се окаже, че ти имаш някаква основа, на която да стъпиш, имаш нагласата, разбирането за професията. Тогава може да се намери и някой да инвестира в твоето образование. Ако ли не, спестявайки бавно и мъчително, ще си супер добре подготвена да завършиш образованието си с отличие.

Това е само един пример. Не се хващай за подробности от него, надявам се да схванеш принципната картина.