Споделена история от На работното място

Криптовалута престъпление?
Искам да споделя една история от пледи година и нещо. Не съм портаджия, просто искам да споделя и да питам има ли нещо незаконно. Имах съквартирант с който се запалихме по тези неща. Направихме си акаунти в борса и вложихме малко пари. Аз 250$, той само 100. Купихме си някакви глупости, неизвестни валути. Той си купи една, която струваше 0.40 $ койна или 250 койна. Няма и месец стана някакъв бъг на борсата и неговата валута удари от 0.40$ на 8300$ за койн. Седя така 5 мин., но достатъчно, за да конвертира част от койните в трета валута, в случая лайткойн, да изпрати лайткойна си на друг адрес и да стане практически непроследим. Да кажем, че отмъкна към милион долара, защото на другата борса продаде лайткойна за пари и си напълни гушата. Мене ме е яд малко. Късметлия, измамник. Почнахме да се караме, накрая вече не сме съквартиранти. Много пъти съм мислел да пиша на онзи сайт, да им кажа какво стана. Но така или иначе той каква вина би имал, че е хванал бъг в цената, разменил е за друг койн, изпратил е другия койн в друга борса и го е продал. Той даже не може да бъде проследен, всичко е легално, а е измамник за мен. Завиждам ли не знам, ама бая пари са това.

Коментари

1.   Евала, *! Тя тая тиня затъва все повече и повече, заради завистливи * като теб.

Остави човекът да си живее живота и се опитай да си създадеш собствен, *.

Братан.

2.   Кирил Маричков беше казал, че ако можеше завистта да се впрегне в енергия, нямаше да имаме нужда нито от нито от АЕЦ „Козлодуй“, нито от „Белене”. Това не го казвам като обида, а с идеята да преосмислиш мирогледа си. Живее се много по-благополучно и щастливо, когато човек е в мир със себе си. Пък вече ти си избираш дали да се тровиш или да си в мир.

3.   Яд те е, че не си направил и ти удара. Дори и да му направиш мръсно, нищо няма да спечелиш. А той на теб с нищо не ти е навредил. Алчността разваля приятелства и роднинства.

4.   Ами да, поредния алчен и завистлив.
Не завиждай на по-способните от теб, опитай се да си по-добър човек, а не долен боклук. Познатият ти нищо незаконно не е правил, доколкото ти проследих писанието.

5.   Бъди себе си,бъди истински българин.До тук се справяш перфектно.Никога не се променяй!

6.   Обади го на полицията, сложи и 2-3 измислени престъпления по-бързо да го приберат.

9.   До 6

Сложи 2-3 измислени обвинения и гледай, как истинските ще вземат да отпадат.

10.   Не разбрах ... къде е "измамата"?

11.   Щом всичко е легално, за какво престъпление става дума? Май само ти се иска да е така и завиждаш, че е имал късмет.

12.   Я сега седни, помисли и си отговори честно - ако и ти беше намазал от въпросния бъг, щеше ли да пишеш на сайта и да им кажеш. Ако отговорът е да, значи имаш висок морал и ценностна система, обаче ако е не, човекът добре е направил, че се е отървал от "приятел" като теб.

13.   Бъг- не бъг, момчето не е прецакал никого. Реално нито от теб е откраднал, нито от майка ти, нито от никой.
Разбирам ако е крадец да го издадеш, но не е.
Радвай се за него, не му завиждай, много е грозно.

14.   Драго ми мишле тва изобщо не е бъг ( говори човек който се занимава активно с крипто) просто пича е нацелил пъмп анд дъмп схема а ти просто сега стоиш и злобееш, лично за него се радвам че се е отървал от теб. А лично за теб злобата ще те гризе всяка вечер докато не изяде всичко от теб, а тъй го като гледам май нищо не е останало. Пожелавам ти много безсънни нощи от злоба :)

15.   Издай го. Направи всичко по силите си, този измамник трябва да бъде хванат. А ти ще спиш спокойно.

16.   15 че защо да го издава, момчето реално е набарало златен момент просто, извадил е късмет, никаква измама няма?! Авторе, съквъртиранта ти, реално не е направил нищо незаконно, не е откраднал, теб просто те е яд, че е имал късмет да случи на такъв момент. Аз например преди 2 години бях хванал такъв момент, и ето, сега съм млад, богат и щастлив, 1000 койна за по 5000 евро монетата, харча си парите, развивам си бизнес за да не идат на вятъра и да ми носи още пари, и ми не пука, вероятно и на момчето на което те е яд също, а сега забрави за всякви такива злобни мисли и с тоя яд, че само ще си навредиш, ако искаш да постигнеш същото като него, мен или някой друг успешен човек, най добре не губи време да завиждаш ами впрегни усилия, направи нещо, а и като се изяждаш от яд само ще изгониш късмета си и само на себе си вредиш.

17.   Ако е престъпник, то да - твое задължение, морално, етично и законново е, да съобщиш за престъплението.
Работа е, че престъпление няма.

18.   "ко искаш да постигнеш същото като него, мен или някой друг успешен човек, най добре не губи време да завиждаш ами впрегни усилия, направи нещо, а и като се изяждаш от яд само ще изгониш късмета си "

Не искам да се заяждам, но всичко,което постигнаха крипто късметлиите през 2018-а беше, че са заложели на печеливш кон, без да имат реално представа от резултата. На късмет, да се рачита, е лоша дългосрочна стратегия.

19.   И да, знам, зщаото и аз съм бил така. А днес еидн познат ми се хвали, как "заработил" 25 000 лева, защото "инвестирал" в акции на GameStop...

20.   Ти пък си егати завистливият човек. Криптовалутите са не достатъчно разбрана и нерегулирана валута. Всичко при тях е лотария - буквално.

'Приятелят' ти надали е срещнал бъг. Няма и смисъл да ти казва какви инвестиции е правил и колко пари е вложил. Всъщност, ти сам си писал че сте залагали на различни валути. Едни гърмят а други падат и отделно, тези валути може да стоят на кантар със години напред преди да мръднат и със 5 долара нагоре или надолу. Може и да изчезнат също, защото са несъстоятелни. До момента най-обещаваща е уж биткойн но.. който си я е купил на времето..

Тези крипто валути може да гърмят може и да не гърмят. Хазарт е.

Остави човека на мира и си гледай своето си канче. За пари това трябва да е табу да се говори. Много мразя въпросите какво работиш и каква заплата взимаш да си задават хората. Това е супер, супер лично нещо и е грозно да се пита. Ама на манталитета да си тикат носа дето не трябва граници няма. Та за това да стоят тези хора далече и от тебе.