Споделена история от На работното място

Обезщетение от бюро по труда
Здравйте
Регистрирах се на 4ти януари
Уволниха ме на 30.11.2020
Получих писмо че ще ми изплащат обезщетение до юли 2021 , обаче
Започвам работа другата седмица на договор (по който ме осигуряват)

Дали мога да си спестя ходенето до бюрото по труда
( когато се регистрирах ми казаха че ако не отида през март - няма да продължат да ми плащат)

Колко е задължително отписването?

Благодаря :)

Коментари

1.   Щом ще започваш работа то трябва да се отпишеш.
Най-добре е да посетиш бюрото и да им обясниш положението.

2.   Свържи се с тях и говори.

Не се надявай, че ще направят нещо за теб. Системата е скапана и тормава.

3.   Много е задължително. За периода, който си работил, и са ти платили обезщетение, ще си искат парите обратно с лихви. И няма как да не разберат, защото всеки месец ще ти подават декларации 1 и 6 от работата. Не знам дали няма и глоба. Най-малкото е некоректно. Тези хора ти плащат обезщетение и се ангажират да ти търсят работа. Всеки, който е на зор и без работа, реве за обезщетение, а като си намери работа и му е широко около врата не си прави труда, дори да уведоми хората. Не е ли малко нагло?

4.   Трябва задължително до 7 дни след като почналата новата работа, иначе мисля, че ако не ги уведомиш навреме, ако отново ти се наложи да получаваш обезщетение за безработица може да ти се откаже докато не изтече 3 години от нарушението или най-добрият вариант ще получиш минимума. Моят съвет потърси ги колкото може по-бързо в интернет мисля , че може да намериш телефоните за всеки град за бюрото по труда. Преди години искаха да видят копие от трудовия ти договор, за да отразят промяната, но те ще ти кажат какво точно искат и дали може по електронен път или трябва да ходиш при тях на място.

5.   Ами договора ти нали е регистриран в НОИ, така че обезщетението ти спира. Бюрото по труда общо взето няма никакво значение, те ще бъдат уведомени автоматично

6.   Освен това след като си ползвал обезщетение, три години нямаш право така или иначе, така че все е тая. Идиотска българска работа

7.   Не слушай номер 5, който е неосведомен. Най-малкото не прави разлика между НАП и НОИ.