Споделена история от На работното място

Рисуване
Здравейте, от доста време съм безработна и се отчайвам вече. Художничка съм, но все работя неща, които не са свързани с изкуството. Напоследък не намирам никаква работа, дори на интервю не ме викат. Както и да е, не искам да се оплаквам, а ми трябва съвет или идея, как мога да изкарам пари от рисуването. Имам картини, но не знам къде бих могла да ги продам. Всякакви идеи ще са от полза.

Коментари

1.   Рисувай върху дрехи, чаши, чанти и т.н. И ги продавай. :) Може да изпозваш времето да учиш и графичен дизайн ако ти е интересно- photoshop, corelDraw и ако си добра ще те хареса някой. Важното е да си професионалист в това, което правиш, да имаш достатъчно амбиция и перспектива към която да вървиш. Всичко това е свързано с изграждане на личностни качества- дисциплинина, постоянство, упоритост.. Както казва един мой приятел "натискай" и ще стане. Няма нищо лесно в този живот и за да пробиеш в нещо се иска много голяма концентрация и сила. Ако имаш талант, другото е работа, въображение, решителност и действие

2.   Във фейсбук! Направи си страница и там си качвай изработените творби. Или другият вариант е преквалификация.

3.   Здравей!
Основно вече местата за продажба на картини са по интернет, препоръчвам ти да потърсиш международни сайтове за продажба на картини, регистрацията е безплатна, качват се снимки на работите, портфолио и др. После ако продадеш нещо парите се превеждат по интернет, но и така си е трудно...
Аз си изкарвам хляба основно с преподаване, от време на време правя илюстрации за книги, но там си е непостоянно (ако на година 2-3 поръчки дойдат е постижение). Когато записах в НХА преди години записах чисто изкуство, но записах и педагогика, сега съм доста доволен от решението си, имам късмет, че работя и в сравнително добро училище, че иначе е лудница :)
Даже и в развитите държави повечето художници също не могат да се издържат с чисто изкуство (максимум 10-20 % успяват).
Можеш да работиш като графичен дизайнер, там индустрията си е стабилна, заплащането също не е лошо, но преди време в сектора заплатите бяха по-високи. Рисуване на копринени шалове също е добър бизнес, може да се разберете със собственик на някой бутик.
Можеш да пускаш и безплатни обяви в olx за семейни портрети, пълно е с такива.
Друг вариант са частните уроци и основаване на школа. Една колежка от университета си отвори, работи 2 дни седмично, има доста деца и близо 1000 лв. на месец си ги изкарва, но и трябваха години за да стигне до там, пък си трябва и капитал. Има и обяви за семейни
Дано не съм бил прекалено подробен.

4.   Опитай тук:
https://www.artplode.com и други подобни сайтове.
В България трудно ще пробиеш с картини. Пробвай да предлагаш да рисуваш стени в домове/магазини/заведения.
Също пресонализирани тениски например.
Виж из freelancer сайтове нещо свързано. Може да хванеш някой не толкова добре платен договор за начало, колкото да "отлепиш".

5.   Благодаря за отговорите на всички. Номер 4, направих регистрация, но ми иска 60 паунда за реклама. На този етап няма как да качвам там. Номер 3, идеята за шаловете е добра, ще разуча нещата. Аз също имам педагогика, ходих известно време по заместване, но няма свободни места. Трябват си и връзки, а аз нямам. Номер 2, не се занимавам с фейсбук, имам само няколко приятели там, но не го и отварям, нещо не ме грабва. Номер 1, рисуване върху чаши и подобни звучи добре. Може да опитам.
Попаднах на etsy. com, какво мислите за този сайт? Разбрах само, че се плаща след направена продажба, което по ме устройва.

6.   Н 4 съм, опитай тогава в Wallapop, нищо не плащаш там, само се регистрираш. Апликацията я има в Google Play, гратис е.
А за сайта горе, няма защо да плащаш за реклама. Само регистрация и снимки. Иначе виж и сайтове за колекционери.
Успех!

7.   Здравей отново номер 4, благодаря ти за сайтовете. Ще пробвам, дано се получат нещата.

8.   Ами ако се преквалифицраш като графичен дизайнер - за уеб, за печатна реклама и пр., може да изкарваш много добри пари. Иначе за рисуване, чувал съм, че някои художници се регистрират в международни платформи и предлагат да правят лични портрети по снимка. Чужденецът ти изпраща негови снимки, предполагам дава указания в какъв стил и му правиш портрет, после се изпраща по някой международен куриер предполагам.