Споделена история от На работното място

Преди изобщо да ме поканят на интервю искат да им свърша голям обем работа?
Здравейте,

Става въпрос за позиция "редактор и селектор на книжни заглавия" в родно издателство. Кандидатствах през джобс-а, един месец по-късно ми пише някакъв господин с молбата да прочета прикачения .pdf файл (книга, която предстои да се публикува на българския пазар) в размер на около 400 страници. Та, след като я прочета, да напиша рецензия и анотация на цялата книга и да му изпратя написаното. Всичко това за 3 раб. дни. Ако му хареса, тогава, евентуално, може да ме поканят на интервю. Тоест аз да се бъхтя да чета и пиша доброволно в рамките на някакъв безумен срок (предполага се, че нямам друга работа, след като кандидатствам за тази), за да пратя на въпросното издателство труда си, който първо, че не ми гарантира дори интервю и, второ, могат да използват по тяхно усмотрение.
Нормално ли ви се струва да жертваш толкова време и след това да си изпратиш писанията ей така? Изглежда ми, че тези просто си търсят разни баламурници, които да им вършат работата, представяйки го за "тест и проверка на качествата за позицията". Обичайната практика е да се прати някакъв малък текст, по който кандидатът да работи - до 10 страници макс. То е ясно, че после ги използват дори и да не те одобрят за мястото, ама 400 страници за 3 дни?! Дори за стаж не мога да си го напиша това, защото едва ли някой ще ми отговори нещо различно от: "Благодаря за вниманието, ще се свържем с Вас, ако решим, бла-бла". Айде по-сериозно... Тия съвсем са ни сметнали за идиоти. Страшно побеснях и му сипах на наглеца с големия черпак. Надявам се, че не съм била само аз и всички са им отказали. Още на първата стъпка от евентуалните ви съвместни отношения се държат изключително нагло и гледат веднага да изкярят. Вие как бихте постъпили? Издателството е "Ера".

Бъдете здрави,
Н.

Коментари

1.   На мен тия дори не ми отговориха на кандидатурата. Като гледам и по-добре. От Андрюс Фешън ми искаха да им изготвя препоръки за сайта. Не ме наеха, но ги използваха. Офис Уан суперстар искаха нещо подобно и дори не им отговорих. Последно от Института за изследване на демокрацията искаха да им напиша бизнес проектно предложение с насоки. Не минах втори кръг, но със сигурност ще използват насоките. Съветът им изобщо не прави нищо гратис. Поискай граждански договор с хонорарче, ако не - да духат супата. Добре си постъпила.

2.   Случвало ми се е. В друга сфера съм. Помислих, помислих и се отказах. Не смятам, че е коректно.

3.   Мисля, че си постъпила правилно. Интелектуалният труд е нематериален актив и има авторски права върху него. Не може да се използва без заплащане. Те на практика придобиват нематериален актив в баланса си.

4.   Не знам дали съм прав, но някак не си представям такива хора да са коректни, дори да те наемат. Ако им свършиш някаква работа е редно да има някакъв договор - граждански или трудов на изпитателен срок, че да може, ако те махнат, поне да имаш право на някакво възнаграждение срещу този труд и най-малкото времето, което си отделила. Дори да е нещо минимално, поне да покаже сериозно отношение от тяхна страна. Това да те карат да им вършиш работата безплатно, не говори за сериозно отношение.

Така че дори и да те наемат случайно, не съм убеден, че си заслужава да работиш за хора с такъв робовладелски манталитет. Че те ако за едно кирливо интервю (и то евентуално), те карат да правиш това за такъв срок, представи си как ще те гърчат, ако ти плащат.

Като се замисля, това е идеалния начин да накраш някой да ти свърши работата безплатно. Ами те като разхвърлят всяка книга на по няколко кандидата, ето ти готова свършена работа. За какво им е въобще персонал?

Между другото убеден съм, че не малко кандидати са я свършили тази работа.

5.   Аз нямам висше, обаче и на мен навсякъде където отида ми искат да работя три дни в цеха за да видели как се справям и тогава да вземели решение дали да ме наемат и каква заплата да ми предложат. Колко пъти съм хвълил по три дни безплатен физически труд ей така и после ми казват смешна заплата, за да им откажа аз.
Некултурно било да питаш за размера на заплатата, трябвало да видят как работиш преди да те наемат, в карйна сметка се оказва че им работиш 3-5 дни безплатно на наглярите.
В момента работя в фирма която пак ме излъгаха, но нямам избор. Предложиха ми заплата 1200 чисти, харесаха ме, казаха да ида в офиса да подпиша договора, а на договора пише заплата 800лв, и всички колеги и счетоводство ме увещават че всъщност другите пари се изплащали като бонус, пак се плащали осигуровки върху тях, ама договора на 800лв бруто.

6.   5, ако имат такава практика, най-малкото би било коректно да те уведомят предварително. Ами ти пък може да не си съгласен така. Оделно тия бонуси чакай да ги дадат, като няма черно на бяло нищо подписано за тях. Може и да ги дадат, ама може и да не ги дадат някой месец. После върви ги съди и доказвай, че ти дължат пари. Да не говорим, че при евентуални болнични, борса, а и при пенсиониране след време, ще си сериозно ощетен.

7.   Дори на стажантите се плаща! Ако те обучават през тия три дни, то пак има договори за обучение по Кодекса на труда и съответно трудът се заплаща дори и да е на по-ниска от обичайната ставка. Една позната беше пратила лого с предупреждение и препратка до адвокат, че ако й използват труда безплатно, ще ги съди. Е, нямаше нито по-нататъшно интервю, нито посмяха да ползват труда й. Такива тарикати трябва някой да ги стресне!

8.   1, наистина ли са те накарали да напишеш проектно предложение за тоя дето клати гората??? Баси наглеците!
Авторке, за мен е нормално да ти поискат портфолио, за да видят какво си работила, ако е приложимо, разбира се. ОК е също да ти дадат дребна задача като част от интервю. Обаче да те накарат да свършиш голям обем работа си е използвачество и правилно си отказала.

9.   Бг работодателите ще изстискат всяка възможност за безплатен труд от служителите си (дори ако е преди да ги наемат). В случая, пий една студена вода и въобще не се ангажирай с такъв тип обяви. Този труд, който остава невъзнаграден може служи за портфолио при бъдещи кандидатствания.

И в другия случай не е по-добре. Аз намирам клиентите си сам, което е още по-трудно за намиране на качестени поръчки. Болшинството от клиенти искат безупречна работа, за без пари, ама и от днеска за утре.

И в двата случая съм бил пряк свидетел на всякакви к**венски номера.
Неизбежно е.
Независимо дали търсиш работа или клиенти, трябва да гледаш собствения си интерес.
И е неизбежно да се задавиш няколко пъти с вода, докато се научиш да плуваш.

10.   Нищо ново, игнорирай ги такива помияри. Това се прави и в ИТ сектора - напиши им направо цяла нова операционна система, безплатно, за 5 минути, па после да видим дали ставаш. Да, а направо ние да им плащаме на тях за нашата работа? Не си прави труда, защото дори и да те наемат, кой знае какво още ще изскубят от теб.

11.   Пичове, след като виждате, че ви използват, има два варианта: да ги нахраните едно хубаво и да ви мине или да им дадете такъв безплатен подарък, че да се чудят откъде им е дошло. Просто разпространявайте наред имената на експлоататорите и нека всеки, който кандидатства при тях да им даде толкова отвратителен продукт, че да не могат да го ползват! Рецензии с простотии и правописни грешки или дори налудничави твърдения, можете да добавяте по вкус, но не псувни! Идеята е все пак да ги погледнат, защото ако още на първия ред обяснявате какво да направят с леля си, какво вие ще направите с майка им и т.н., ефектът ще се загуби - ще видят реда и ще го изхвърлят. Постарайте се използвачите не само да нямат полза от това, но и да почетат малко преди да забележат как ги пускате по пързалката!

12.   Публикувай предложението (копие на ориганала) на господина с името на издателството, навсякъде където можеш.
Трябва да бъдат разоблипавани публично такива.
Като freelancer за предложената "проба гратис" ще ти платят поне задължителен минимум.

13.   Много благодаря за коментарите! Очаквах повече несъгласие, но съм приятно изненадана, че толкова хора държат на достойнството си и не позволяват да ги използват безцеремонно.
Уви, аз също мисля, че бая народ се е навил да им свърши "задачките", след като продължават да ги въртят подобни номера. Или е от глупост, или е от отчаяние. Също се изненадах, че е толкова честа практика и то на всякакви нива... явно отдавна копаем дъното. Подозирам, че в една организация, която обучава кучета-водачи, до известна степен, правят нещо подобно. Не ми е приятно да го пиша, тъй като дейността им е съвсем благородна, а и се издържат предимно от дарения, но "интервюто" беше да покриеш 24-часова смяна, която включваше пране, чистене, разходка на животните и изобщо всичко, което прави един гледач на кучета. Ясно ми е, че е тежка, мръсна и отговорна работа, но да те сурнат едно денонощие да чистиш, миеш, подреждаш и прочее, ми се вижда много. Половин ден око да види, ръка да пипне, да се запознаете, кое-как - разбира се, но не повече.
Явно това е целта - масово ни държат в несигурност и мизерия, за да им се връзват хора, които се надяват да си намерят работа. Много низко, но нищо ново... Решението е в нашите ръце - когато се запънем и 9 от 10 души им откажат, тогава и те ще спрат.

Поздрави,
Н.

14.   И после такива работодатели реват, че няма кадри.

15.   13 ех и аз кандидатствах за тази фондация с кучетата. С моето сиви и образование не ме взеха. Пуснах им фалшиво сиви със снимка на човек от Като две капки вода със сценичен грим. Без образование. И искат телефон за връзка. Смях.

16.   Забравих да допълня, че казах на всичките си колеги, приятели, познати и роднини за тия селски тарикати. Писах и във фб групи, сложих им ревю в Гуугъл и навсякъде, където се сетих. Съществото, което се свърза с мен, е Михаил Дечев, продуктов и финансов анализатор в и-во "Ера".
Номер 11 е дал много добър съвет, ще го имам предвид.

- авторката

17.   А за Сайтел и Owliance колко мога да изговоря. И двете са гнездо на оси.

18.   Много добре си постъпила, авторке! Поздравления!
Нека знаят и други кандидати и дано така си вземат залък самочувствие и реагират по същият начин!
Публикациите (ревю) Ви по темата в гугъл т. н. факти, без лични емоционални епитети. Никой не може да обори факти с доказателства, само могат да реагират на "епитети"... коментирам за всеки случай.