Споделена история от На работното място

Работодателя не ми връща трудовата книжка
Здравейте, бившия ми работодател не иска да ми върне трудовата книжка. Когато напуснах трябваше да му я дам за да попълни стажа ми, минаха вече 2 седмици и все още не ми я дава. Вчера имахме уговорка за да ми върне книжката, чаках го но той така и не се появи. Звъня му, но не си вдига телефона а книжката ми трябва спешно. Моля помогнете ми, не знам как да процедирам.

Коментари

3.   Отиваш до работното си място и настояваш да го видиш тоя пич. Може и със счетоводителката да говориш.
Заплашваш с полиция, защото това е противозаконно.

4.   Обръщаш се към Инспекцията по труда.

5.   Оплачи се веднага в Инспекция по труда. По закон трудовата книжка трябва да си стои в теб, а не в работодателя. Бившата ми шефка миналата година се опита да ми прави подобни подобни номера само, че със здравната книжка и със заповедта за прекратяване. Но мръсните и номера да ме задържи не минаха. Тия хора трябва да разберат, че не може да се опитват да задържат някой, който не иска вече да работи за тях и очевидно е разочарован от тях насила. Но съдбата го върна на бившата ми шефка напусна управителния пост след скандал с една от собсвеничките и сега няколко месеца вече стои без работа сама като кукувица. Няма кой да търпи истериите и другаде даже децата и са избягали от нея с ендото не си говори. Търси си правата до край не се оставяй бившите то шефове да те разиграват. Покажи им, че няма как да те оречупят с мръсните си игрички в отчаян опит да те задържат.

6.   Имаш право да го съдиш, намекни му го и гледай как сам ще те търси да ти я върне :)

7.   Обръщаш се в инспекцията по труда задължително, защото вече нямаш право на обезщетение. Минал е 7 дневният срок за подаване на документи. И щом не вдига телефона, му пращаш съобщение, че ще го съдиш. По закон няма никакво право да ти задържа документите. Можеш да го осъдиш.

8.   Отиваш в Инспекцията по труда, това не е казус за полиция. Провери, дали местната инспекция има възможност за сигнал он-лайн. Аз съм по давала 2 такива сигнала към други организации, Но ми прави впечатление, че хората действат много експедитивно. Още на 2, 3 ден получавам мейл, че сигналът ми е приет и започва проверка. Единият ми сигнал беше към РЗИ, от там получих дори протокол какви нарушения са открити и какви санкции са наложени. И то още същата седмица. Не съм ходила на място да подавам сигнал, но нещо не ми се вярва ако го направя някой после да ми се обажда и да ми дава отчет. Представям си, че ще ми дадат някакъв входящ номер, с които сама ако искам ще мога да попитам какво се случва с казуса ми. Може и да не е така, не зная.

9.   Говори с ТРЗ-то или Гл. счетоводител, ако не можеш да се свържеш с бившия си работодател, и им кажи, ако не ти дадат трудовата книжка веднага, че ще обърнеш към Инспекцията по труда.

10.   Пак е номер 5 гаджето ми по - миналата година за малко да не си получи последната заплата след като напусна, защото положението беше нетърпимо. Опитали са се да го разиграват с парите, че ще му дадат близките дни, но след като ги заплашил с Инспекция по труда веднага му дали заплатата и повече гък не казали. Няма какво да отлагаш оплачи се веднага както ти казах и по - нагоре тия нещастници трябва да разберат, че няма как с мръсни игрички да се опитат да те принудят да се върнеш при тях. Бившата ми шефка се опита и не успя и твоите шефове ще се огънят, но си търси правата докрай.