Споделена история от На работното място

Страдат ли онлайн продажбите от Ковид кризата
По какъв начин се отразява Ковид кризата на онлайн търговията?
Ще се радвам да споделите повече мнения по темата.
Преди няколко месеца вложих спестяванията си в това начинание и след известно време продажбите секнаха.
Чудя се аз ли сбърках някъде или и при други търговци е така
Има ли смисъл да продължавам... :(

Коментари

1.   И да и не.
Аз лично продавам някакви неща в OLX,
Може да се каже, че продавам по нещо. Нещата които продадох през миналата седмица са между 40-10 лева на предмет. В последната седмица изкарах около 90 лева, продавайки неща които не използвам. Дори не е бизнес.
А за себе си купих маратонки и козметика.

Ако аз съм купувач ще купя това, което ми е изгодно. И козметиката беше отстъпка и маратонките бяха на цена, която в друго време би била по-висока. (Ако има значение взех ги за 60 лева, чисто нови, на марка и моите стари маратонки са на 2 години вече са за смяна).
А козметиката я имам за инвестиция, защото в бъдеще искам да специализирам дерматология. Кожата ми трябва да изглежда добре, за да ми имат хората доверие. А за кожата е най-лесно да се грижиш докато още нямаш бръчки/петна или някакви други проблеми от колкото ако ги имаш вече. За мен като жена е и важно как изглеждам.

Приеми го така- хората нямат много пари, но ако преценят че нещо е само сега на цена, която е по-ниска или е последна бройка/нещо което иначе няма откъде да купят - ще си купят.
А ако е нещо, което винаги е там и е на една и съща цена няма да се купи. Защото не е спешно и може да се купи и после.

Например дори и много да ми харесва парфюм за 200 лева няма да го купя сега, защото точно сега например нямам много пари и без парфюм се живее. Но ако например ми се счупи телефона и нямам резервен ще си купя някакъв дори и да нямам пари, защото телефона в днешно време е необходимост или ще поправя моя. Надявам се ми разбра идеята.

За да купуват от теб, хората трябва да мислят, че печелят повече ако го купят и че губят ако не купят това, което ти придаваш. Как ще го направиш вече е твое решение.

2.   В края на миналата година се отчетоха пикове на електронната търговия, която като цяло си беше с положителен тренд, а коронавирусът и помогна, затваряйки доста физически магазини. Защо ти не продаваш е друг въпрос, който е доста сложен. Обикновено големият проблем е пренасищането. Даже да продаваш например качествен лаптоп, на конкурентна цена, един потребител трябва да разлисти хилади страници, докато намери твоя. Пробвай с реклами.

3.   Зависи какво, как, кога и на кого го продаваш.

Дадена е прекалено малко информация:

Първо дай следното:
- Какво продаваш.
- Какви са цените
- Кои са клиентите
- Къде продаваш
- Как ти е маркеитнга
- Какви са ти финансите

Не съм дипломиран в тази област, но имам опит в нея, така е ще се опитам да ти помогна.

4.   Българите явно не четат, книги хич не се харчат. Само дрехи, гримчета и техника. От месеци искам да ги продам.

5.   До Автора: Кажи наистина какъв вид стока си пуснал?

Аз продавам най-различни лични вещи, мои, семейни, много от тях нови или ползвани по веднъж и в отлично състояние (дрехи, обувки, книги, бижута, аксесоари, за дома и други) и съответно са пуснати с отстъпка. При над 300 обяви не мога да кажа, че върви много бързо. През февруари имаше доста раздвижване, но сега секна и при мен. Не знам защо. На почти всяка обява имам между 1 и 9 наблюдаващи, но не пишат в момента. Друга част директно си се пазари, което поне е някакъв знак, че някой се интересува. Но последните 2 седмици стана умряла работа.
Този ОЛХ става все по-недостъпен, цените им растат, имаш ограничения в категориите - като качиш 1 нещо повече не можеш да качиш друго в същата категория. Разни фирми са си купили пакети и спамят постоянно с еднакви реклами и обяви и се разводняват предлагането... Въобще не го харесвам.

6.   Естествено, че страдат. Хората, които остават без работа губят и своята покупателна способност, отделно цените на всичко се качват, от там отново същото което написах и по горе.

7.   Работя в един от големите онлайн магазини в страната и мога да кажа, че продажбите ни драстично се увеличиха по време на пандемията. Разнообразието е голямо откъм продукти, но в редки случаи могат да се каже, че са необходими. Нямаме и някакви грандиозни промоции, които да предизвикват небивал интерес. Но пък като са затворени магазините, а родителите са вкъщи с децата, какво им трябва? Играчки и игри. Еми, ние предлагаме. Като с гаджето няма къде да отидете уикенда, може да наредите някой пъзел, който пък може да купите от нас. Идва лятото и не е ясно ще идете ли на море, но пък имате баба и дядо на село. Супер, дали да не вземете едно басейнче за детето? Дам, взимате. И такива работи.
Не се наблюдава никакъв спад, но пък и ние сме едни от фирмите, утвърдили се на пазара във времето и това със сигурност помага.

Аз като клиент... Не съм ограничила по никакъв начин онлайн пазаруването си, но пък и заплатата ми не е мръднала в отрицателна посока, така че реално няма причина да променям навиците си.

8.   Не, българинът и война да има, пак ще харчи като разпран. Изобщо не са секнали продажбите, даже се увеличават.