Споделена история от На работното място

Мисля да инвестирам 100,000 в студио за красота в Пловдив
Здравейте. Мъж на 25, от Пловдив. От 5 години съм в Англия, имам събрани близо 100,000 лева.

Разбирам от мода. Не разбирам много от бизнес.

Идеята ми е да отворя нещо ТОП в Пловдив. Мисля да е в мола. Студио за красота (beauty sаloon) - фризьорски салон и маникюрски услуги.

Оборудване от Турция - последен писък студио, всичко изпипано до последния детайли + елитна козметика и консумативи - 30000 лева
Наем на салона за 6 месеца - 12000 лева.
3 заплати за 6 месеца(висококвалифицирани професионалисти) - 45000 лева
Документи и счетоводител - 2000 лева
Сметки за 6 месеца - 6000 лева.
Реклама на студиото - 5000 лева.

Всичко ще бъде много класно. И услугите, и фризьорите, и продуктите, и отношението, и обстановката. Цените няма да са прекалено надути, но съответстващи на висококачествени услуги

Ще имам 6 месеца да разбера дали ще се получат нещата. Имам пари да го отворя и да работя 6 месеца независимо дали има клиенти през тоя период (би трябвало да има).

Рекламата мисля да протече така. Ще използвам няколко мои приятелки (+приятелки на приятели) като ще им предложа безплатни услуги в салона (боядисване, измиване, изправяне, екстеншъни, нокти и тнт.) + пари на ръка да пуснат стори и да тагнат салона в инстаграм. Мисля че ако 10 момичета, които имат по няколко хиляди последователя качат стори, ще се разчуе за салона.

Всяко момиче/млада дама/жена иска да изглежда добре. Всяка иска да се снима на скъпото. Всяка иска най-готината снимка за инстаграм. Хората с пари ходят на скъпото. Хората без пари - също (да се правят на ВИП)

Не мисля, ще е тотален провал. Първите 1-2 месеца не очаквам чудеса. Постепенно очаквам нещата да се получат.

Ако пък случайно нищо не стане, ще се върна в Англия да продължа да робувам. То така или иначе 90% от хората робуваме. Поне да пробвам да изплувам.

Мислите ли, че е добра идея? Като цяло какво мислите?

Благодаря

Коментари

1.   Човек, точно в момента недей... Пази си парите, че не искам да съм лош пророк ама в най-скоро време ще си е е*ало мамата по света от към икономика.

2.   Бизнес нямам. Нямам и 100 хил. Но един съвет от мен. Не започвай бизнес с нещо, от което не разбираш и никога не си имал интерес. Гарантиран неуспех. Инвестираш там, където имаш хъс за развитие, имаш понятие какво искаш и най-вече го правиш не заради парите.

3.   Не забравяй и сайтовете за колективно пазаруване като канал за реклама и популяризиране. Идеята ти може да има успех, но направи нещо, което да те отличава от останалите. Примерно някоя тенденция от чужбина, която я няма в България/Пловдив. Веднъж бях на педикюр в студио с масажиращи столове. Може да сложиш и аквариуми с тия рибки, които кълват краката. Ти трябва да си човекът с идеите и както е казал номер 2, ако не разбираш от сферата и нямаш жив интерес, а разчиташ само на някакви неща по калъп, няма да ти се получи. Купувай качествени неща, но не най-скъпите. И не разчитай само на реклама от кифли, а заложи на професионализъм. Има богати, но недобре изглеждащи жени, които все пак се подлагат на всякакви разкрасителни процедури. Така че таргет групата ти трябва да са всички жени и дори мъже - те също имат нужда от прическа и педикюр. И аз обаче бих те посъветвала да изчакаш поне няколко месеца, за да не пуснат нов локдаун точно когато отваряш.

4.   човек купи си просто крипто и не се занимавай да храниш собственик на обект, заплати, данъци да купуваш техника и да разчиташ някой да дойде на скъпото в таз дълбока рецесия и забрави за това че приятелките ти ще ти докарат клиенти виждал съм го за същия бизнес и не не става.

5.   Добре си се подготвил, но не разбирам ти какво ще правиш? Даваш парите и си гледаш кефа, играеш го шефче или си третият професионалист?

6.   Моя съвет също е недей.
Първо вече на всеки 100 метра има фризьорски салон и маникюр.
Второ това с пандемията скоро няма да приключи и постоянно ще те отварят/затварят
Трето никога не инвестирай всичките си спестявания защото докато научат за теб евероятно първите 2-3 месеца да си на минус, няма да е много, но все пак.
Четвърто винаги трябва да имаш план Б
Моят съвет е следния не всеки ходи на маникюр, но всеки се храни за да оцелее ако бях на твое място бих си отворила хранителен магазин или хлебопекарна. Дори и да настане криза (която със сигурност ще стане) все ще капе и все хората ще си купуват неща от първа необходимост тоест храна, ако си с 20 лева в джоба за 1 седмица с жена и 2 деца със сигурност ще си купиш ХРАНА и най вече ХЛЯБ, няма да пратиш жена си на фризьорски салон. :) успех
Ж21

7.   Преди малко с жената се дивихме колко хора, които едва свързват двата края, ходят на такива места редовно. Т.е. идеята е добра, има хляб. Ние сме със средни доходи и през ум не ни минава да заведем децата на 5 и на 10 годинки на фризьор. За пет минути вкъщи ги оправям с машинката. Обаче разни познати, почти на минимална, им правят прически за по 20 лева, а самите те, плащат по 50-60 за подсказване на връхчетата

8.   До 7

Рабрахме. Бедни са тъпи, ама ти си умен.

9.   Ами недей поне за този момент. Ето ти няколко причини:
1. За момента с този корона вирус ще е много сложно, особено ако искаш да е в някой мол. Може би ако се поинтересуваш за точното място, но е трудно да намериш точното място, трябва много да проучваш.
2. Сигурен ли си, че искаш да дадеш всичките си спестяваня за бизнес върху този проек? Може би ако се съберете с екип с някого ще ти е по-добре.
3. В момента на пазара има много такива салони, трябва да знаеш каква е конкоренцията добре, готов ли си да я проучиш?
4. Трябва да си много оргинален за да се разчуеш бързо.
5. В тези времена ти предлагам да отвориш някакъв магазин за хранителни стоки.

10.   Защо си се насочил към сфера, от която не разбираш? Каква ти е професията?

11.   Н. 7 - това с "подсказване на връхчетата" беше яко... не знаех, че тази дума се използва така... хахахахаах. То вие сте от тия, дето искат всичко сами да си правят - ок, макар че резутата сигурно е видим. Хората учат за някои професии с години... то ако бяха всичко като вас, нямаше да има никакъв бизнес за нищо.

12.   Една година по-късно как се разви идеята?