Споделена история от На работното място

Има ли начин?
Здравейте.
Няма да се обяснявам много. На 29 г. съм и наскоро, няма и цял месец, завърших магистратура в областта на комуникационните технологии. Бакалавърът ми не е в тази сфера. Учих в държавен университет, факултетът е Физически, но не е Софийски университет, не е УНСС, не е частен ВУЗ и т.н.
Лошото е, че се набляга предимно на теория, а на практика - нищо.
Карах практика в компютърен сервиз, но тя беше по-скоро формалност и пак нула практически опит. Предпочитам да правя нещо, свързано със създаване на сайтове, но главно т.нар. front end development. Имам изкаран 6-месечен курс по основи на Фотошоп, но нямам професионален опит в създаване на сайтове, нито професионално портфолио. Заради Ковид ме съкратиха, тъй като бях нов служител. Имам почти 5г. стаж, но не в компютърната сфера.
Има ли начин, по който да ме вземат в областта на правенето на сайтове? Нямам как да ходя в София, живея на около 300 км от София, но все искат 1+ или 2+ г. опит и никой не ми се обажда/от обявите/. Изгубих близките си и не чакам на никого, но дори за 30 кв.м. гарсониери в София наемът е поне 450лв., няма по-нисък.
Не знам има ли смисъл да продължа, без професионален опит в сферата никой не ти обръща внимание.

Коментари

2.   Здравей! Front-end частта в един уеб сайт няма почти (Да не кажа абсолютно) нищо общо с Photoshop. По-скоро твоето нещо е графичен дизайн, там се работи с Photoshop и други софтуери за снимки, графики и анимации. Все пак ако държиш да се занимаваш с Front-End трябва да си наясно, че това си е програмиране и ще ти трябва време, нерви, постоянство и хъс за да стане работата. Едва ли имаш желание на 29 да учиш още 4 години нова специалност (Ако трябва да съм честен в 95% от университетите не могат и да те научат на нещо съществено и приложимо като цяло за програмирането, какво остава конкретно за Front-End технологиите), така че пред теб има 2 опции:

1) Започваш на самообучение да гледаш клипчета, да четеш документации и всичко, което ти се струва полезно и интересно. Тук идва проблема, че ако преди не си се занимавам с програмиране ще ти е трудно от къде да започнеш, какво точно ти трябва, от къде да учиш, как да отсяваш важните неща от страничните и как да наблягаш на генералните концепциите, вместо на конкретиката. Определено ще се движиш по-бавно и ще ти е по-трудно, тъй като няма кой да те следи и да ти обяснява всичко. Важното обаче е да научиш нещата и да си способен да се справяш със задачите, на никого не му пука къде и изобщо дали си учил. Съветвам те да погледнеш какво е HTML, CSS, JavaScript, HTTP, React (естествено има още много, много, мнооооооого неща... но като за начало тези, в тази последователност). Интернет е пълен с ресурси и клипчета за абсолютно всичко, проблема ти написах по-горе какъв е.

2) Ако имаш възможност те съветвам да запишеш някоя софтуерна академия, където се набляга на Front-End, има много такива, естествено читавите са 2-3. Ще ти е доста по-лесно и няма да се измъчваш толкова. Плюсовете са, че ще имаш кадърно написани материали, лекции, домашни по които да се движиш, ще има кой да те следи и обяснява и естествено ще се запознаеш с хора, имащи същите интереси като теб, с които ще си помагате. За Front-End програмист не се учи толкова много колкото за Back-End, поне в началото докато те вземат на работа и лично според мен е далеч по-приятно (Някои колеги да не се обидят :D). Ако учиш всеки ден по 8 часа за 1 година бих казал, че можеш да станеш стажант без проблем, може би и Junior Front-End програмист.

Помисли си добре какво искаш, защото няма да те лъжа, впускаш се в наистина добре устроена сфера, но доста трудна, обемна и конкурентна. Успех!

3.   Пробвай като freelancer докато намериш нещо постоянно, пък и след това. Квартира на първо време можеш да делиш с други, стая под наем ще ти излезе много по- евтино, гледай да е с включени разходи.
Търси и дистанционно по чужди фирми, не си поставям сам/а лимити.

4.   Проблемът ти не е дали ще си намериш работа, а това, че нямаш никакъв опит и дали изобщо ще се справяш с работните задачи. Една магистратура не те подготвя за работа, трябва да се запишеш на курсове по избраната професия, трябва много да се ровиш да разбереш какво ти е нужно, за да успееш. Реши в твоя град ли искаш или в София, може да опиташ в друга сфера първоначално, тази, за която имаш степен Бакалавър, защо не?
Не става само с фотошоп, трябва и малко програмиране, изобщо не е лесно и няма да стане бързо. Опитай първо да си намериш работа по твоята специалност, после се усъвършенствай в уеб дизайна, успех!

5.   С две думи, завършил си Колеж по телекомуникации и пощи в София.

Нивото на този вуз е много ниско, като на техникум... то е колкото да имаш диплома, не знания и умения.

Още по-лошото е, че "наученото" от теб всеки може да го прочете в гугъл... Следователно, трябват ти препоръки, които нямаш и един вид си си изгубил времето.

Следващия път, намери първо връзки, след това учи.
Обратното е загуба на време и пари.

7.   В момента заради пандемията доста от ИТ академиите (да не кажа всички) провеждат курсовете си онлайн. Може да разгледаш възможностите. Не искам да правя реклама, но например една от академиите предлага курсове за фронт-енд с разсрочено плащане с гратисен период - започваш да плащаш вноските след като си започнал работа. Курсът е 6-месечен, но е много интензивен, буквално е като работа.
Щом в момента си безработен, ще имаш време да се обучаваш, но трябва да подходиш много сериозно към това. В интернет има и доста онлайн курсове. Сещам се например за тези на Udemy, които са много добри. Имат и безплатни, но и платени, които не са особено скъпи - от рода на 15-20 долара са.
Бих ти препоръчал да започнеш с HTML и CSS, като по-лесни за усвояване и добра основа за надграждане по-нататък. След това може да преминеш към Javascript и/или PHP.
Друг съвет - ако с усвоените знания успееш да си направиш уеб сайт, например, може да го прилагаш към кандидатурите си за работа. Но гледай да е добре изпипан.
Нещата могат да се получат, стига да си достатъчно мотивиран и последователен. Успех!