Споделена история от На работното място

Стартиране на бизнес, стъпка по стъпка!
Здравейте, хора! Нуждая се от съвет на бизнес тематика и производствен процес!
Имам идея, която изисква от мен да произвеждам от суровина(закупена от друго лице/фирма) - определени материали, които понататък в процеса бих искал да продавам в страната и навън.
Въпросът може да се стори глупав на мнозина от вас, но моля, хора компетентни по темата изкажат мнение или дадат съвет.
Ясно ми е, че има една камара документация и счетоводства. Но нужно ли е наистина всеки, който иска да притежава бизнес да мине през 4ри годишен курс в университета и да назначава счетоводители, адвокати и да използва нотариални кантори? Може ли обикновен, човек с не много голям разум да намери информация и да се справи сам с тази нелека задача да притежава нещо на свое име, което реализира печалба, но и отговорно представя документи и заплаща данъци?
НЕ претендирам, че съм такъв или онакъв, но при опитите ми да се докопам до безплатна или достъпна адекватна информация по темата завършват с главоболия.
Знам, че законите са писани с прозорчета и те са сложени на места, за хора, които знаят как да ги отварят. Но тайничко се надявах, да живеем в по-човечен свят!

Та ако не е достатъчно ясно бих обяснил повторно, че става въпрос за готов продукт(суровина), който закупувам, извършвам промени по него и после препродавам! Как става това легално и без заплащането на всички възможни излишни данъци? Мислил съм варианти за амазон, пейтриън и тем подобни, но без успех. Възможно ли е без регистрация на фирма да се извършва такава дейност и трябва ли наличие на някакви сертификати(проектант напр.) Бих помолил за литература, групи и форуми по случая или съвети по-конкретни от ами отиваш в НАП и те ще ти кажат.

Благодаря много на всички, които са си направили труда да прочетат темата ми и на администраторите за правенето на невъзможното - възможно!

Коментари

2.   Хем си глупав хем тънко искаш да минеш и да се храниш.
Ама много станахте бе!

3.   Номер 2 Ти си е*ати спрелия тип. Информацията трябва да е безплатна и достъпна за всички. Като можеш помагай и споделяй, не всеки да се възползва, че знае повече от другите. Щото така аз е*а тебе, ти - някой друг...
Тук е питано за съвет и литература, никой не чака на готово, а се искат напътствия.

Глупакът си ти!

4.   Ако искаш да работиш в сивата икономика, трябва да купуваш на черно (тоест без документ) и след това да го продаваш без да издаваш такъв. Парите ги получаваш в кеш. При този случай възникват няколко въпроса - какви ще са клиентите ти? (фирми или физически лица). Ако са фирми регистрирани по ДДС, повечето от тях ще изискат насреща документ-фактура, защото по-този начин отчитат разход (тоест намаляват печалбата си). При фирмите, които не са регистрирани по ДДС и не водят двойно счетоводство, може и да не ти искат документ. С физическите лица е горе-долу същото. Друг съществен въпрос е по какъв път ще получиш парите от продажбата. Чрез куриерски услуги-наложен платеж е вече невъзможно. Вариантите са или кеш или чрез някоя платформа, като пейпал или директно по личната ти сметка. Един възможен вариант е да предлагаш стоката си на място при клиента, да му я продаваш без ДДС (сиреч по-евтино) и да се уговаряш да ти плащат в брой.