Споделена история от На работното място

Какво работите и каква заплата получавате?
Аз ще кажа първа, работя като сервитьорка и в момента съм на две места временно. В едното заведение (основната ми работа), взимам около 20лв бакшиш, с 30лв надник стават 50. Работя 6 дни в седмицата и на месеца ми се събират около 1300лв., от тази работа. Като през по-голямата част от деня си седя и пия кафе, защото няма хора. В другото заведение, където ходя е нон стоп пълно, там съм на процент и надника варира от 40 до 60лв и поне 50лв бакшиш. В делничен ден 100лв на вечер, събота и неделя до 150. Там ходя петък, събота и неделя и взимам около 1200-1300лв месечно и от там. Но там ме скъсва кръста и краката и нямам търпение да се махна. Като на основната работа ме осигуряват на 8 часа, а на втората на 4. Знам, че това е тема табу, но очаквам анонимно да споделите и без лъжи :)

Коментари

1.   Има ли друга държава, в която сервитьорка взима повече от лекар?

2.   Аз работя на бензиностанция. Месечно взимам минимум 1200 . Всеки месец е различно,около 1300,1400 е била най високата ми заплата.

3.   3000 брутни, в ИТ сектора работя като специалист по тестове на софтуер

Пробвай с курсове в дигиталната сфера, за 2 години пт 1000 лв минах на 3000 лв. Недей да робуваш...

4.   Продавач-консултант в хранителен магазин. Осигурена съм на 1030 лв., чисто взимам 800 лв. Става въпрос за гр. Варна.

5.   Ти си добре, много даже. Аз сглабям шарнири за тоалетни и гоня космически норми, които са на ръба на човешките ми възможности, сериозно говоря. Работата е на 2 смени, мръсно е, пълно с дърти откачалки и мангали. Поне 2 съботи работим задължително. Заплатата ми е 820-840 лв.

6.   Бранд мениджър на козметична компания- 2000лв

7.   Работя в държавна администрация като експерт. Получавам заплата не повече от 700 лв.

9.   Call център само с английски.

1100 лева бруто купони за храна.

Предимствата са:

-осигуряват на реалната заплата и няма под масата.
-работата е от вкъщи.

10.   Кол център с италиански език - от 2000 до 2300 лв според месеца и бонусите.

13.   И защо да ти споделяме? Па и с претенции!

16.   Това най-вероятно е пуснато от работодател :)

17.   М , 24, Голям Град

Работя съпорт на клиенти си англиийки език . 4 Години стаж - 2300лв на месец

18.   Аз пък няма да лъжа, че взимам хиляди левове като повечето. Гледам, че в такива теми всички взимат като в Германия или може би само най-успешните сервитьорки и бензинджии смеят да пишат, а другите се срамуват. Е, аз не се срамувам.

Аз съм главен счетоводител на малка фирма и взимам точно колкото бензинджията. Знам, че някои ще кажат, че съм некадърник и затова взимам малко, но ще кажа, че в другите фирми в града ни и толкова не дават и не само на мен, а и на другите.

Това е сбъркана държава, щом главен счетоводител с опит взима колкото бензинджия. Явно толкова се цени квалифицирания труд, колкото труда на бензинджия.

Ако бях на този акъл в средното за нищо на света нямаше да остана тук да се подиграват с труда ми.

Колкото до лекарите, съпругата ми е медик и ви казвам, че млад лекар взима макс. 1500 лв, при положение че отговаря за човешки живот и учи 10 г., а след това до живот периодично пак държи изпити, които между другото си ги плаща сам, вкл. и разноските по нощувки и пътни до друг град.

Сервитьорката казва, че взима 50-100 лв в делничен ден. Т.е. завършваш средното, на 18 без грам опит, никакво образование и никакъв напън почваш от първия ден да взимаш колкото същия, който до 30 е учил денонощно и спасява човешки животи.

Докато образованите се ценят колкото чистачки, сервитьорки и бензинджии, не се чудете защо всички бягали в чужбина и защо сме кенефа на Европа.

В нормални държави бензинджии изобщо няма, а всеки си зарежда сам. Сервитьорки, магазинерки и чеистачки взимат минимална заплата, защото не са се напънали да се обарзоват, а една медицинска сестра взима колкото 2 сервитьорки. Тук една сервитьорка взима колкото две сестри.

Явно целта е умните хора да ги няма в България и само да се яде и пие, чалга и цигания да има, че да се манипулират по-лесно. Замислете се за последните 30 г. с колко са се увеличили цигани/чалгари и тем подобни и колко интелигентни и образовани са избягали.

19.   Работя като певец, не изкарвам кой знае колко, но обичам работата си.

20.   Работя на държавна работа в собствен кабинет. Работа почти няма. Заплата 900 лв. чисто, два пъти в годината бонус от 900 лв., веднъж още има и 200 лв, за рожден ден. Добре е, но е скучно. Сега работим от вкъщи, по малко. Добре е, защото преди бях в частна фирма в преводаческа агенци и ми пукаха задника от поръчки и преводи за 550 лв., дори през събота и празници.

21.   1 е много прав. Всеки трябва да има добри доходи. Аз съм мед сестра, преди пандемия та 650, нето. Сега с Ковид е по-добре.

22.   Инженерна специалност в голям град, НЕ СОФИЯ (там е друга бира като слушам кол центровете....) - около 2000 лева.

23.   3,2к

24.   Тъжно е, но се замислете - дори сервитьорката да взима толкова пари, колко време може да го прави? Казвам го, защото съм работил в тази сфера, бил съм и барман, и сервитьор. Краката и кръста те скъсват, понякога не съм спал от болки. Така че това определено не е професия за дългосрочен план.
Иначе в момента съм учител, заплатата не ми е много висока, но пък сбъднах мечтата си и чувствам удовлетворение от това, което правя. Понякога си докарвам и допълнителен доход като направя курсова работа на някой младши студент.

25.   Кол център с немски и английски език
1800 лева чисто.
И аз съм на мнение, че лекарите, счетоводителите и другия високо квалифициран персонал трябва да взимат повече пари, но фактът че неквалифицираните хора взимат сравнително добри заплати не означава, че те взимат от парите на високо квалифицираните хора.
Като видя че някой изкарва повече пари определено не съм завистлив тип. Специално за медицинския персонал е много неприятно, защото зависят от държавата и работата е много тежка и отговорна.

26.   Аз живея в Япония и работя като софтуерен инженер. Взимам към 7000 лева което е една средна заплата тук. Засега съм доволен.

27.   Офис мениджър, 1300 чисто, но има дни, в които направо нямам време да ида до тоалетната от работа, а има и спокойни моменти в които дори можеш да си позволиш едно кафе.

28.   Няма да ти кажа. Не е твоя работа.

29.   Няма да пиша колко получавам, защото ще ме обвините, че лъжа или съм в Германия или Бог знае в какви други грехове... Нека да го кажем така - свободна професия, в която е възможно да изкараш в месеца и 1000, но и 10,000 лв, пазарът диктува възнаграждението. Истината е, че колкото и да изкарва човек - не му стига, защото се хвърля в ненужно консуматорство, инвестиции и други подобни, но е истински проблем, когато човек не може да покрие екзистенц минимума на себе си и семейството си. За съжаление това е често срещано у нас и все пак с хленчене нещата не се променят, когато не се чувствате удовлетворени, потърсете преквалификация. Да, не е възможно всички да са IT специалисти, но ако човек има потенциал или поне вярва, че има такъв е грехота да стои на работа, където подценяват уменията и труда му.
М, 43

30.   3200 нето, без бонусите. За последната година имам бонус от 4к бруто на всеки 6 месеца. IT.

31.   Юрисконсулт в Държавно предприятие в енергетиката /БЕХ/ , чисто около 3200 месечно. За Великден и Коледа дават отделно по около 2000 лв. бонус, лятото около 1000 лв. за почивка в отпуската. Това е. В частните фирми са по зле колегите юристи.

32.   Авторката съм, не съм работодател и темата е реална, имам завършено образование за детска учителка и не работя по специалността, защото заплатата не ми стига. Не се имам за тъпа и неграмотна, харесва ми работата и имах късмета да попадна на място, където клиентите са си редовни и едни и същи и няма мазни чичковци, които да ме гледат като парче месо.Освен това не се ходи много, разрешено ми е да си сядам, като нямам работа, кафето в 10 затваря, не седя до 1-2 и така. Действително квалифицираните хора в България не се ценят, което е много жалко...

33.   Работя в държавна фирма, вземам около 3000 лв нето месечно и имам 30 дни платен отпуск. Съпругата ми работи във аутсорсинга, по - точно фин - тел отрасъла. Тя взима около 3500 нето. В София сме, изплащаме ипотека, лизинги на 2 автомобила, с 2 деца сме, по - малкото ходи на частна ясла, знаете за проблемите със държавните, та там таксата е 1000 лв. В края на месеца, като ударим чертата, успяваме да заделим около 4- 500 лв. за лятната почивка.

34.   32, и да не си работодател, със сигурност не си и момиче. Тръгнало момиче да се занимава точно в сподели.нет точно с това кой колко изкарва. От начина ти на изразяване в коментара, а и в самата ти тема личи, че си от хората, които редовно четат в този сайт.
Нищо чудно и другите скорошни теми (в другите раздели) с цел разпитване кой какви доходи имал, да са твои.
Да оставим за момент настрана колко е грозно да се разпитва за пари - кажи ни защо ти е толкова важно да имаш тази информация?

35.   Експерт в държавна администрация, получавам 800 лева чисто и на всеки три месеца по 200-300 лв бонус.

36.   Работя в кол център с немски език от малко повече от година и заплата варира според бонусите - между 1900 и 2500 нето.

37.   Ж 23 г. Работя в мобилен оператор ,магазина мрежа .Около 1000 лева ,1500 зависи от бонусите .Различно е всеки път.

38.   Пх ... тея заплати масово не са мръднали от 4-5 години, а ако се брои инфлацията, направо сме си 2007-ма!

39.   Мерси на авторката за тази тема, както и на тези които честно са написали дохода си, полезна и много практична тема!

34: "Да оставим за момент настрана колко е грозно да се разпитва за пари - кажи ни защо ти е толкова важно да имаш тази информация?"
Нещо бъркаш нещата-само ако е на живо или онлайн с човек който познаваш-тогава е неприемливо да питаш какви са му доходите, но тук не само, че не е грозно, а напротив-полезно е.
А и не се ли сещаш защо тук за авторката и други хора се интересуват? Ами за ориентир, а не за да ти се бъркат както вероятно си мислиш.

Смисъла на анонимните сайтове е точо за да може хората да споделят лични неща. Тази тема е полезна за другите защото дава представа какви заплати се плащат за различни видове работа, особено понеже на живо не е приемливо да се пита. На мен например тази тема ми е полезна сега като си търся работа и тези цифри ми служат за ориентир, иначе как ще имам представа?

Точно в тази държава където по институции и фирми нямаш никакво лично пространство-на гише в поща, в банка, на лекар-непознати ти слушат личната история, ЕГН, телефон, адрес, да критикуваш анонимна тема? Нещо не виждам логика.

41.   Не работя, получавам 1800 лева издръжка за трите ми деца, защото баща им реши да си игране на семейство с секретарката

42.   39, ако се напънеш да поразмишляваш малко по-задълбочено ще осъзнаеш, че съвсем не ти е в особена полза такава информация изобщо да се генерира, камо ли и рее свободно из дебрите на мрежата.
Сега си дръж клона, но след време ще ти се отвори чакрата и ще разбереш какво ти говоря...

43.   42: Кой си ти, че да ми определяш дали нещо ще ми е полезно, пък и за чакри да ми говориш? След като не вярваш какво се пише тук, какво правиш на този пост и на този сайт?
Поредният злобен многознайко

44.   Завършил съм Финанси, с чужд език на ц1
ниво вземам 800 лева. На предишната работа вземах двойно, нямам идея как да продължа напред, отчаян съм.

45.   Маркетинг експерт в средно голяма фирма с много добри условия в Германия чисто 2100 евро, тук съм завършила и останах.

48.   В един от институте на БАН като деловодител. Ниска заплата, чисто 600 лв. Води се държавен сектор. Положението е много кофти. Знаете в държавния сектор се разчита на бонуси. Едва два бонуса да съм имала в годината от 200-300 лв, което като се махнат удръжките пак е нищо. За Коледа дават голям бонус поне около 1000 лв без удръжки. Разбира се
НЕ мисля да оставам на тази позиция за бъдеще. Мисля, че моята професия също не е никак добре платена, дори и в частините фирми да бях. За София минимума за заплата е 1000 нето. Като гледам коментарите заплатите не са мръднали от 10 години. В България единственото нещо, което добре се заплаща са държавните постове по високите етажи и IT сектора......

49.   Работя рецепционист в малък хотел. Работодателя плаща по 60 лв на смяна като имаш възможност ти сам да решиш дали имаш нужда от повече, или по-малко смени. Средно се взимат по 14-15 смени, което е 840 или 900. Нощните смени се заплащат със същата сума с каквато и дневните.

50.   На работа съм от 8:30 до 17:30, Някои ще кажат перфектно, но за мен далеч не е така. Никога не съм обичал фиксираното работно време и налагането на това да се ходи под и върши нещо под час.Работата е понякога и чисто физическа .Не съм мързелив, но от близо година а може би и повече, всеки ден е мъка и направо не ми се ходи на работа. В малка фирма сме 5 човека със шефа. За радост той не е чак толква шеф като другите. Работи наравно с нас даже и повече , но заплатите са ниски от 5 години съм във фирмата в момента взимам 750 лв. Излишно е да казвам,че едвам ми стигат само за мен. Мъж съм около 30 год. Нямам семейство свое, имам кредите, Ужас е...Обичам спорта , но след работа нямам сили, допълнително това,че постоянно съм без пари ме съсипва и нямам настроение за нищо. Даже от нямаъне на къде ходя да събирам желязо от една вила само и само да изкарам някой допълнителен лев.

51.   Работя като фрийлансър (motion graphics designer/webdev/преводач и разни други, каквото намеря) от няколко месеца и не е онова, което си мислих. Голям плюс е, че имам цялото време на света, но и сякаш много повече отговорности, като освен работата, сега трябва да съм мениджър и на свободното си време. Работя на 20-25 евро/час, но по-често намирам работа по проекти, като парите наистина варират. Имало е месеци, в които съм стигал до 4 500 евро и други, в които едвам 150-200. Не е като да няма пари, но май се ориентирам отново към стабилния начин на работа, може би малко робско изглежда (нали все се пее мантрата "сам си бъди шеф"), но аз нямам проблем, дори и харесвам да работя за другиго, стига идеите ни да са сходни и да съм спокоен.

Иначе преди да стана фрийлансър, работих в завод в чужбина и се правеха около 750 - 850 евро, най-много да съм стигал 1 300.

52.   8100-8200 лева бруто, IT, София. Това са около 7000 лева чисти, Допълнително около 1 заплата бонус годишно.

И не - нито лъжа, нито пък тази сума е нещо кой знае какво. Има заплати и по над 20000 лева месечно. Те са вече високи.

53.   Backend програмист съм. Технологии с които работя - Java , C# , Golang , Mongo , Oracle , Amazon (почти всичко тук - dynamo , lambda , s3 ,aws...) Чисто взимам 6100 лв.

54.   Ел. монтьор 1060лв не стигат за нищо, добре че заработвам допълнително. Бургас

55.   Пожарникар с 4 години стаж, 1300 средно на медец, гр. Варна. Честно не знам как успяват да си намерят хора в София за пожарникари тъй като тази заплата е буквално нищожна за стандарта там. Горе долу ми стигат да изкарам месеца но със семейство и едно или две деца и ипотека би било много трудно!

56.   Вие с кол центровете и айтитата, дайте ми насока да вземам и аз вашите заплати след време..

57.   Оператор на онлайн проекти/техник. Работата не е на фиксиран работен ден, изкарват се толкова пари, колкото часове съм имал, след 2 през нощта наше време, заплатата е малко по-висока. Изкарвал съм 0лв за месец с 0 работни часове, изкарвал съм и 2500лв, иначе предимно варират от около 1100-1500лв, пак казвам зависи от това колко работа ми пратят и кога не ми се работи. Не е идеално, но е добро решение.

58.   До 56: Искаш насоки ли? Добре!
Сядаш си на задника и си го скъсваш от учене. Стоиш по нощите, за да се упражняваш. Ако си се отдава, може и да имаш късмет да те вземат някъде на джуниър или стажантска позиция за начална заплата от 1500 до 2000лв.
Като започнеш работа, в седмиците преди релийз пак седиш по нощите и пишеш код и тестваш дали всичко работи както се очаква.
Пиша го, защото виждам една тенденция да се завижда на ИТ служителите и да има настроения, че едва ли не си клатят краката.
Да, има хора, които взимат и над 5 000лв. заплата, има такива и с петцифрени. Но тия хора с години са учили, имали са безсънни нощи, усъвършенствали са се, утвърждавали са се и са израствали. Никой не им ги е дал даром тия пари. Просто ИТ хората са може би единствените , чиито труд се оценява достойно. Проблемът е, че на другите професии не се оценява достойно. Всеки един труд, независимо интелектуален или физически трябва да бъде оценяван достойно, т.е. според добавената стойност, която създава. В този смисъл най-ощетени за мен са младите лекари, учители и учени.