Споделена история от На работното място

За работата и парите
(Според мен някои трябваше да го каже)
Еех пак същата тема, нали? Това вероятно си помислиха повечето хора. Ами не, ще ви разочаровам. Първо да кажа че може да е малко дълго. Всичко което пиша са мои лични размишления и наблюдения, дори и млад, ако успея да накарам някой да се замисли дори за малко ще се радвам много. И също да помоля ако ще ме пцувате или нещо такова моля първо прочетете всичко. На 18 съм и като чета такива теми от сорта на "каква заплата взимате, колко печелите" и коментарите под тях как някои взимали по 3к и повече или че тези същите лъжат и ми става зле. Или пък когато се заговори как сервитьорките, чистачките и тираджиите взимали колкото един лекар че и повече. Тук съм да поговорим точно за това. На 18 съм, млад съм, не съм преживял много, но мисля логично. Окей, да лекарите и другите професии за които си скъсваш гъза от учене в унито наистина понякога не са добре платени или стават по добре платени със стажа, това е самата истина в БГ, ама сега защо се сравняват професии като сервитьори, тираджии и чистачки с това? Някаква злоба или? Всяка професия има различна стойност, място и значение за обществото, всяка със своите особености, предимства и недостатъци, заради това универсалната база за сравнение "тоя взима колкото някой учил 5 и повече години" не е подходяща понякога.
Четох една тема наскоро, авторката беше писала че е сервитьорка на две места, пълна седмица и момичето печели над 1000 и на двете места, дай боже това да е истина де, а не някаква измислица. В коментарите видях някои доста интересни изказвания как сервитьорите взимали колкото лекар който учил 10 години и започва да работи и отговаря за човешки животи. Добре нека започнем от тук, сервитьорката от темата сама казва че на едната работа доста се натоварва, доста сервитьори в действителност са си на крак кажи речи цял ден или нямат много време за почивка, това е 8 или 10 часа понякога, взимат между 1000 и 1800 лева макс (ако гледаме заплатите от заплата и джобс, но най често все 1200-1500 някъде), а до кога мислите че ще работят това? Докато си млад е окей да работиш това, до 25-30 годишна възраст, нямаш семейство, млад си, имаш енергия, но по натам? Всички знаем че ако работиш като куче и се пребиваш от работа в крайна сметка нямаш много лично време, губиш форма и се разболяваш с времето или просто имаш предпоставка да развиеш някакво заболяване. Та тези хора сервитьорите, работят каквото работят докато са млади, това си е и доста често срещана професия сред студените, нз, не съм експерт но ми се струва че по голям процент от сервитьорите са именно студените, а те както всички знаем учат, тепърва са започнали или привършват вече своето више, но им трябват пари и често жертват свободното си време за да работят и да учат (надявам се), защото не всички имат богати родители или са разлигавени и чакат на работа за 2к и нагоре но без да правят нищо съществено, така че къде е лошото да взимат по 1200-1500 брутна заплата или айде да кажем 1200 чисто? Някои си работят и на 2 места за да спестяват повече, дори да не е студент, млад човек ако си спестява парите може на 30 да започне свой бизнес или нещо такова ако има идея и акъл, защото според мен всички са на ясно колко лесно спестените пари могат да излетят ей така. А и чисто физически такава работа си е натоварваща и за физиката и психиката понякога, така че според мен това възнаграждение е добро, а относно лекарите които взимат малко - да, неприятно е че се подхожда с такова неуважение към тази професия, но пък тази професия предлага развитие и стабилност във времето според мен. А относно чистачите - е айде ся, 1500 лева чисто макс според мен може да вземе някой чистач, иначе един познат в Англия работи като такъв и взима 2200 паунда, но момчето си има роднини там и не плаща квартира та тези пари си му стигат, пести си, ама си е работа, 8 часа, от до. Относно тираджиите - е без тях търговията няма да е същата, да не говорим че тук пък спрямо високата заплата жертваш личното си време, семейството, приятели и така нататък, пък и е изморително да си на пътя толквоа дълго време, така че 4-5к е нормално. А относно всички други професии за които се следва више и е нужно такова- там пък го има фактора време, стаж, буквално вие работите от 9 до 5 за 1200лв примерно, но тези пари бавно става повече със стажа и един счетоводител със стаж след 10 години спокойно може да взима 2к и нагоре, пък през това време който както си е наредил нещата, леля ми например можеше да се уреди на 1500 лв брутна заплата като счетоводител ако имаше више, и говорим за не голямо населено място, но пък това я мотивира и сега учи више по специалността си (завършила е счетоводство и нещо такова като средно образование не знам точно как се нарича но е във счетоводно-финансовата свера). А иначе счетоводителят на един мой роднина вади по 2.5к месечно след 12 годишен стаж, пак казвам в не особено голям град, което за мен е задоволително. А относно учителите, знам че стартовата заплата е над 1000 лева и се очаква да порасне скоро, а и учителите със стаж, старшите и т.н си взимат не лоши пари (учителите ми например всичките нали вече със по 30-40 години стаж взимаха по 1500 лева чисти, а старшите учители взимаха по 1800 до колкото помня, пък зам. директорката 2200, нещо такова, за директора не знам, но пак казвам, в не особено голям град, и всичките в собствени жилища вече, града е в порядъка на 10 хиляди жители, което за мен си е добре като заплата, те самите казват че са доволни и имат за всичко. Казвам размера на града че да не е да тръгне някой да ми казва че пак са ниски заплатите, то буквално си им е само да платят сметките и бюджета за храна, така че си имат и да пестят хората). Така че хора всичко си зависи от определени фактори, късмет също, а най вече и от вас в крайна сметка, е к малко или много и работодателя (дай боже всеки му добър работодател, защото съм напълно наясно как не всичко е цветя и рози и понякога просто всеки гледа да те преебе), стига сте се заяждали и пюли отрова един по друг, или пък лъгали. Пожелавам на всеки доход от по минимум 3к но понякога си е както си го направиш, а понякога просто такива са обстоятелствата, но ти можеш да се бориш за нещо по - добро. Никой не ти е виновен че се примиряваш на 1200 лева след 5 години учене, хващатете се ако е спешно пък ако не ви харесва си търсите нещо по добре платено и така, или работите на 2 места, понякога просто трябва да стиснеш зъби. Съжалявам че беше толквоа дълго, няма да прегледам за грешки, така че се извинявам ако има такива.

Коментари

1.   Всичко, което казваш за сервитьори и тираджии си важи и за лекари, с тази разлика, че лекарят учи 10 г. и продължава да учи цял живот. Отделно лекарят почва на много ниска заплата и чак след години ЕВЕНТУАЛНО започва да взима повече, ама само евентуално. 90% изобщо не стигат до тираджийските заплати.

Лекарите нима не стоят прави по 12 часа? Лекарите нима не губят личния си живот? Ела да видиш в отделението, в което работя по колко часа работят, по колко взимат, на колко почват и какъв личен живот имат? 90% са разведени, защо ли?

Колкото до учителите няма такива заплати. в 150 хиляден град в най-голямото училище приятелка с 20 г. опит, която е и класна взима 1000 чисти. Друга приятелка пак е учителка, но в друго училище пак голямо, и тя толкова взима. И знам, че не ме лъжат. За повече от 1200 не съм чувалa.

Колкото до счетоводителите - цялото ми семейство са такива и такива заплати по 2к има само в София. В предприятията масово се плаща 1000-1200 в най-добрия случай. А по канторите за там не ми се говори. Често работят и по 10-12 ч и пак взимат под 1000 чисти.

Точно за предприятията знам в подробности колко взимат, имам вътрешна информация. Такива заплати над 2, взимат само старши и главни на големи предприятия. Дори в малките фирми главните взимат 1500 макс.

А колкото до това, че сервитьорите можели да работят до 30, това не означава, че до 30 трябва да си заработят парите за целия стаж. Нищо не им пречи след 30 да си работят друга работа. Все пак не са се ангажирали с учене на конкретна професия, че да са вързани там. Не избирането на професия дава свобода да си работиш, каквото ти душа сака.

И изобщо е нелепо да сравняваш човек, учил и развивал се, който си е скъсал задника от учене, бeз да може да работи, с човек, който просто е завършил средно и се е хванал на работа. Това, че в България нещата са сбъркани, не означава, че е нормално. В нормалните държави един лекар взима 4-5 пъти повече от сервитьорка и 2,5-3 пъти повече от тираджия.

Остави нервите, ученето и времето. Сметни само инвестицията, която е направил един лекар. За да стане лекар, той 10 г. се е лишил от заплата, ако той беше работил нормална работа през това време, щеше да е изкарал за това време 10 г. х 12 мес. х 1200 лв = 144 000 лв. Отделно трябва да си плаща семестри, специализация, учебници и т.н. и сумата става сигурно 170 бона.

Е, от какъв зор той да дава 170 бона плюс 10 г. време и нерви, за да взима на края същите пари като 18 годишна сервитьорка и 3 пъти по-малко от тираджия с 9. клас образование? Естествено, че трябва да го компенсират. Говориш за това учене, сякаш е ей така с щракане на пръсти. Ами това си е време, нерви и много пари.

2.   Лекарите стоят прави по повече от 12 часа. Не се съгласявам носенето на кока-колата да е по-добре платена професия от лекарската. Сред лекарите също има много млади със семейства и те не са по-малко заслужили. Това не е злоба, а са факти.

3.   Няма по-долни същества и печалбари от мафиотите в бяло. Една сервитьорка и един тираджия са полезни за обществото и не си изкарват прехраната като убиват, крадат, лъжат и фалшифицират документи.

4.   Виж моето момче, когато станеш на една по-зряла възраст и имаш възможността да направиш разликата между това да имаш способността сам да взимаш решенията, да разрешаваш сложни казуси/проблеми, да оправяш кашата на някой друг, да се справяш със сроковете на проектите например, да бъдеш креативен и/или иновативен и т.н и т.н. ще имаш възможност да го сравниш това с - " 2 коли и 1 минерална вода, моля".
Приятна вечер ти желая. ;)

5.   До номер 4
Това с решенията и др. неща хубаво, но това не променя факта че колата и минералната вода трябва да бъдат донесени. Освен това заведенията са част от развлекателният бизнес. Казва ти го човек, който е носил коли и вода, а сега прави нещата, които ти си изброил. Момчето е право. Няма срамен труд.

6.   Да няма срамен и ненужен труд е едно, ама да получават еднаква награда за различни неща, не е добре. Ами то и чиниите трябва да се мият, както и ракети на НАСА трябва да се конструират. Дай сега мияч на чинии да взима повече от инженер на НАСА, защото видиш ли, той стоял прав цял ден. Ами да е учил, че да не седи прав. Щото той инженера лежи по цял ден, разбираш ли?

7.   До 5,
Кой е казал, че е "срамна работа". Тук не е това въпросът, а защо "2 коли и 1 минерална вода. моля" на 18 годиното момче му се вижда като труд, достоен да бъде заплатен като другите неща, които изброих...
Някой път и аз искам да чакам някой да ми каже направи това, донеси онова и да си седя през останалото време, но УВИ...не става!

8.   Замислете се, че точно различните награди за труда ни движи напред. Ако в цял свят сервитьора взимаше колкото лекар, никой нямаше да се напъва да учи 10 г., а всички щяха да станат келнери и тираджии. Нямаше да има кой да ни лекува.

То и без келнери не може, но келнер всеки може да стане. Ако толкова няма келнери, лекарят и келнер ще стане, стига да му плащат добре. Ама келнер лекар не мжое да стане. А и никой няма да умре, ако сам си вземе минералната вода от бара, но ако няма лекар, ще квичите при първия инфаркт, че умирате и няма кой да ви спаси, нали?

Имаше един строй, при който всички взимахме еднакво и той се разпадна точно поради тази причина. Защото бачкаш, не бачкаш, учиш, не учиш, на края взимаш същите пари и защо да се напъваш. И когато прекалено много хора спряха да се напъват, нямаше кой да работи и произвежда.

Нали знаете онзи експеримент на професора от Тексас? Който не знае

https://bulevard.bg/news/eksperimentat-na-profesora-po-ikonomika-ili-raboti-li-sotsializmat-11897.html

9.   До 7.
По принцип въпросите със заплатите си ги задаваме ние, защото в България дали ще носиш коли и дали ще си проджект мениджър заплатата все е ниска. В другата част от Европа, човек този който носи коли пак взима три пъти по малко от един проджект мениджър, но взима 2000 лири. И с 2000 лири може да си живее добре. С други думи проблема е когато взимаш 800 и 2000 лв, а не какво работиш.

10.   9, не е проблема, че взимаме 800/2000 вместо 2000/5000, а че всички взимаме 1200. И по-точно лекарите и подобни образовани взимат 1200. Нека сервитьорите си взимат толкова, халал да им е. Ама не може и лекар/инженер да взима толкова. Не може ти да се бъхтиш 10 г. и на края пак да взимаш същите пари като пишлеме на 18.

12.   Ех деца,деца много ви е грешна представата за тия заплати.В нета секи лъже.Авторе прав си за размишленята ти ама ти обягват много заплатите,такива заплати зимат по големите градове.Викаш 10 хиляден град и заплати по 2 бона хаха.Аз дето съм от 5 пъти по голям град на секъде се дава минималното.Много ми е интересно кой е тоя град че чистач зима до 1500

13.   Аз не разбирам защо проблемът е, че сервитьорът взима 1500 лв. За 12-15 часа дневно на крак и работа с клиенти и носене на табли и 2000 лв са малко. Тираджията по цял ден е в колата. Не всеки може да работи това. Проблемът е, че висококвалифицираният труд в България не се оценява и всички заплати са изначално ниско, като се изключат айти компаниите и аутсорсинга. Не бива да се сравняват заплатите на различните професии, а да се мисли защо всички не получаваме достатъчно.

14.   Не съм съгласна да уча 6 г. Да започна работа по професията. Отговорна. За парите на клиентите, техните лични данни и сигурността на Банката и накрая да получавам възнаграждение колкото сервитьорката, която по цял ден разнася мръсни чинии.
Докъде стига нейната отговорност?
Ще плати една счупена чиния от 5 лв. А аз при една грешка мога да възстановявам хиляди левове.
Не го дочетох цялото. Много е дълго и спрях да чета ,когато започна да оправдаваш нискоквалифицирания персонал. Той е нискоквалифициран , защото позициите им са такива. Навсякъде по света да експлоатирани. Бачкат по 14 часа , седем дневна седмица ,защото така са решили.
Никой не ги е накрал насла. Можело е да учат за инжинер или учител. Никой не ги е спрял.

15.   Ми стани тираджия, бе!!! Що си скъсал гъза да учиш, като може да въртиш цел ден волана на камиона, и за да сме точни, 9 ч.??? Да спиш, да ядеш, да си почиваш, чат пат да сменяш гума, и всичко това в камиона!!! И отделно разправиите по границите и още, и още... Е да, ама мъжа ми вземаше 4000-4500 лв. заплата. Ама вечно недоспал и неотпочинал. Само мрънкате тука по форумите...

16.   15, о, те пък лекарите са свежи като репички. Работят 12 часови смени, понякога и 2-3 проедни смени. Постоянно са по съдилища или някой ги бие. От какъв зор точно мъжа ти е онеправдан? Колкото до това да станели тираджии всички - ако всички сме тираджии кой ще те лекува и второ, на някои хора просто не им е това призванието. По тази логика защо мъжа ти не стане хирург.

19.   Развлекателни бизнес носи пари, хората са здрави. В болниците са болни и няма пари. Лекари, учители и прочие трябва да взимат достатъчно, но и да си вършат и работата качествено.

20.   Ако обичаш не ми се карай. Ти ако си неграмотна, то аз не съм. Скъсала съм си гъза да уча точно заради това на 40 г да не се скапя от недоспиване и експлоатация по 14 ч.

Не знам с какво се биеш в гърдите, че мъжът е тираджия, пък не ял, недоспал.
В чужбина един касиер взима 2000 евро, с повече стаж, ако се издигне до 37 000 евро годишна заплата. Място за хвалба няма. Мъжът е просто евтина работна ръка за европейците.
Евтината работна ръка е винаги експлоатирана, защото винаги може да бъде заменена. Много прост коментар- стани шофьор заради пари или сервитьорка заради бхъакшишите.
След 20 г работа ще ги дадеш за лекарства. Не виждам смисъл да се биеш в гърдите, че мъжът ти се скапва, а ти се наспиваш и работиш 9 ч.
Лесно е друг да ти осигурява стандарта.

21.   Хора, излишно е да спорите, защото дадените примери тук не са релевантни. Истинският проблем е в организацията на самата държава. Заплатата, която получава всеки един е функция на търсенето и предлагането на труда, който той предлага на работодателя си. Един сервитьор или като цяло нискоквалифициран персонал, получава 1000 лева, защото на практика всеки може да му върши работата и съответно конкуренцията за мястото му е огромна т.е цената на труда му пада. Обратното също е в сила...например в момента на пазара няма готвачи, една също не особено висококфалифицирана и ценена професия. Един готвач по морето не пада под 3000 лева.
Започвам да говоря с лични примери - първо тираджиите. Да, тяхният труд е не особено квалифициран, но в момента икономиките са в подем и съответно се търсят много превози т.е тираджии. Познавам човек с малка фирма (10 камиона), който дава стартова заплата чисто 4000лв и едва успява да си намери хора - вече се мръщят, искат поне 5к. Принуждава се да наема всякакви измекяри, които на всичкото отгоре го и крадат, бягат по други фирми и посточнно му създават проблеми.
Лекарите - имам личен пример с лекар и зъболекар. Зъболекарят ми е добър приятел и си има кабинет в София. Споделя ми, че в последните 2-3 години месечният му чист доход не пада под 20 хиляди. Той няма никакво основание да ме лъже, а и го виждам как живее. Лекарят е неврохирург на около 45 години в голяма софийска болница, познавам го бегло. Преди година си купи огромна къща в хубав софийски квартал за близо 600 хиляди евро....вие си правете сметка колко изкарва.
По различни линии познавам и няколко от митичните ИТ-та, няко доста квалифицирани, други - начинаещи. Не съм чул някой от тях да е на чисто под 2,5 хиляди лева, това е заплата на абсолютно начинаещ програмист. В момента този бранш е в огромен подем и фирмите направо се избиват за кфалифицирани кадри - заплати над 5к са нещо напълно обичайно.
Та с две думи, наблюденията ми върху реалните доходи на определени професии се разминават категорично с вашите. Специално при лекарите има една тънкост, която наскоро лъсна с разледванията по телевизиите. Тя е, че масово се точат пари от здравната каза и някои определени лекари по болниците наистина вземат чудовищни заплати от 50 и повече хиляди на месец. Останалите деиствително са сравнително зле. Тук проблемът определено е в организацията на цялата ни здравна система, която позволява тези очеизвадни несправедливости....но това е една твърде обширна тема, която няма да реша с този пост.
Изводът от цялата ми логорея до тук е един единствен - за да получаваш хубави доходи трябва вместо да философстваш по форумите кой колко взема и колко трябва да взема....да се хванеш в ръце и да учиш и да се развиваш постоянно. А ако не ти се учи и/или работи за някой друг, да се научиш как се изкарват пари и да развиваш собствен бизнес. Нещата стават или с много целоживотно учене или с идеи за бизнес и "топки", за да ги реализираш.

22.   техният, а не тяхният....

Не че има някакво голямо значение, но когато някой се изказва с такава голяма увереност, някак си изобщо не върви четящите логореята му да виждат и разни брутални грешки в текста му, които не могат да бъдат оправдани дори и от бързане или писане "на телефона".
Иначе трябва да се отбележи и това, че маалко преувеличаваш.

23.   От 21 до 22
Разбира се, прав/а си за правописа. Даже си открих още една грешка - написал съм "кфалифициран" вместо "квалифициран". Има и тук таме липсващи и сбъркани букви, запетаи и т.н. Няма да се оправдавам, грешките са си мои. Не си проверих добре текста.
Относно преувеличаването - единственото, което мога да кажа е, че всяка една цитирана цифра е абсолютно вярна, защото лично познавам и гарантирам за споменатите хора. Все сам да прецени дали да вярва или не. Целта ми не е била да разказвам небивалици в анонимен форум, за да изпъкна.

24.   23, ако цифрите са верни, твоите хора са изключения.

25.   Аз не виждам къде учителите изкарват толкова пари. Майка ми е учителка от около 6-7 години. Беше започнала със заплата около 500 лв. Сега няколко години по-късно, дори и СЛУЧАЙНО някой бонус да дадат, е далеч и от 1000лв. Дори нейни колежки с по 30 години стаж изкарват малко повече от нея, под малко имам предвид 100-200 лв. Не си заслужава на работно място с толкова много деца на получават толкова. И всичко това е за голям град (не София).

26.   Още не знаеш къде се намираш, пиши пак след 5г

27.   Авторе, забрави и за ЖП служителите-например екипажа на един влак-това са машинистът, помощник-машиниста, кондуктора и началник-влака! Те са служебни лица! Тяхното работно време-в зависимост на какъв влак са, е най-много 3.30! Ако са във влака ВАРНА СОФИЯ/Г.О. на Горна Оряховица се сменят-имат си ЖП общежитие! При тях няма 8 часа, но работят и в почивните дни, но зависи и от графика им! Хубавото при тях е, че не са прави през цялото време-правят визитация из целия влак, дават команди на машиниста-все пак работата им е отговорна-не е само да проверяват билети и карти! При сервитьорите нещата са сходни-те също визитират салона, но и носят чинии, чаши, което също е отговорна работа, но не я работиш до пенсия! Докато при влаковите бригади е точно обратното-хората там обикновено са със средно образование, но не и при машинистите-там без квалификация никой няма да те наеме-има си курсове, изпити, психотестове! Там заплатите са гарантирани, осигуровките също, има и социални придобивки-служебно пътуване по цялата ЖП мрежа, на почивните станции на дружеството и т.н.! Самата работа е сигурна и затова почти е невъзможно да си намериш работа там! Освен ако не се пенсионира някой, което е рядкост!

28.   Сравнявате кон с кокошка. Както казаха в предните коментари има лекари, които не падат под 20хил. на месец, така има и лекари с по 1000 лв.. Същото важи обаче и за сервитьорите, който си го може и над 2 хиляди достига (познавам такива), а който разнася чинии и 1000лв. трудно докарва. Колко си учил не е най-важното, а това колко си амбициран да се развиваш в професията си, пък дори и да продаваш семки на пазара. Не може лекари, адвокати, учители или други да са им виновни сервитьорите, че видиш ли учили еди си колко години, а взимали по-малко от тях. Инвестицията на пари и безсънни нощи в образование ти дава шансове да се развиваш, каквито сервитьора и продавача трудно ще получат, но самата диплома няма как да ти гарантира висок доход. А специално медицинския персонал за ниските си доходи може да се обърне към директорите на болниците в които работят, които точат здравната каса с МИЛИАРДИ, а за това определено не са им виновни тираджии, сервитьори или продавачи, виновно е оглушителното им мълчание за нередностите, които се случват ежедневно пред очите им.