Споделена история от На работното място

Адаптиране към нова работа.
Здравейте, живея в чужбина (Германия) и започтах нова работа в заведение преди 1 седмица. Проблемът ми е , че езика го разбирам и го говоря на средно ниво , но някой път не ми идват думите и ми се иска да кажа нещо , но не мога. Имам др колеги ( повечето чужденци )и ми е трудно да се впиша и да говоря с тях. Ако говоря с тях е само за работата. По принцип съм по притеснителна и ми трябва време да свикна , но и с чуждия език още повече. Вчера дойде едно момиче (германка) на работа. Тя говори много, доста нахакана. Това направо ме кара да се чувствам зле. Бих искала да питам вие имате ли такъв проблем , виждали ли сте хора като мен и какво мислите?

Коментари

1.   И аз живея в Германия. Немският ми още в началото беше на ниво В2 и С1, тоест сравнително добър, но това не ми помогна да се впиша на никоя от четирите ми работни места тук. Просто съм интровертна личност и не мога да общувам свободно с повечето хора. Всъщност и в България беше така с родния ми език, така че при мен не езикът е проблемът. И аз като теб имах повече колеги чужденци, но някак повече се разбирах с немците. Въпреки това не създадох приятелства на никое от местата. Приеми че си по-стеснителна, срамежлива, затворена или както ти е приятно да го наричаш. Бъди приятелски настроена и отзивчива и хората ще те приемат. Не е нужно да плямпаш постоянно, щом не ти идва отвътре. Важното е да говориш смислени неща на място. Дори по-мълчаливите хора често пъти изглеждат по-интелигентни, защото който много говори, също и много глупости ръси без да се усеща. Приеми се каквато си, гледай да си подобряваш езика и да не ти пука кой какво мисли.

2.   Тая германка е един боклук .
Как може да си германец в Германия и да работиш ниско квалифициран труд в Германия. За чужденец си е в реда на нещата ама за местен...
Не вярвах че има такива.
Освен да не си в някое последно село в някаква далечна провинция.

3.   Опитай да го говориш на английски с германските ти колеги. Няма смисъл да се мъчиш с немския.

4.   Аз имам следните две предложения:

- Слушай разоговорите и ако не разбираш нещо - просото попитай. Някои хора са изненадващо добродушни, когато някой иска да им научи езика и помагат.
- Потопи се в немската медия. Гледай телевизия, чети книги, слушай подкасти и прочие, само на немски. Ако нещо не тие ясно - Google! Има и речници.
- Пркатикувай новите неща. Напиши кратка история на немски с нови и трудни за теб фрази и думи. Ако имаш добър приятел, говори е него или нея и не се притеснявай, да изцепиш някоя глупост. Така ще се научиш.

5.   Опитвай да се включваш повечко в разговори с колегите дори за незначителни неща свързани с работата. И от притеснение се случва да не ти идват ма момента думи които иначе знаеш. Като започнеш да говориш познати неща, че се отпуснеш и ще започнеш да включваш и нови думи/изрази и да формираш по- дълги изречения.
Говоря няколко езика и немския ми е най- трудният, може би защото и никак не ми харесва, но трябваше да го понауча по работа преди време. Живея в Испания, но заради работата ми прекарах известно време в Германия и си говорех свободно на немско- испански- английско- руски някакъв език хаххаха. Но пък колегите ми помагаха много защото виждаха, че наистина се старая. За около 3 месеца вече по- свободно прилагах на практика което научих от тях, но и което научих по учебници и телетекст от тв- то.
Само трябва да комуникираш повече за да се освободиш от металната бариера на първо място.
Ако само знаеше какви глупости съм дрънкала в началото... :)