Споделена история от На работното място

Майчинство ,след изпитателен срок? Моля за съвет.
Здравейте, жена на 25 години съм. Имам следното питане, от 7 месеца работя в една компания, където 6м. бях на изпитателен срок. Преди месец, договора ми остана безсрочен. Сега обаче има вероятност да съм бременна , с мъжа ми не сме го планирали но все пак бихме се радвали, ако е така. Лошото е, че изобщо не съм запозната, с това как стоят нещата с майчинството в тези ни дни. До колкото знам, трябва да имам минимум една година стаж във фирмата, за да получавам майчинство, и другото, което не знам е, дали срока от 6м, се брои като стаж , за получаване на някаква помощ? Моля, ако някой е запознат да се включи, потърсих информация в интернет, но е от преди години и вярвам, че от тогава до сега има промени. Може би ще си кажете, че съм от този тип жени намерили работа и чакащи само и само да вземат майчинство-не е така, просто се случи с мъжа ми сме от 5 години зае, не бих казала, че е най-подходящия момент за детенце, но пък както казват хората, човек никога няма да е готов, докато не се случи, затова и не бих махнала детето, това е нещо толкова специално. Въпреки, че съм сигурна , че съм сигурна във фирмата ще има коментари, че нарочно съм пресметнала всичко, всички така били правили. Всеки съвет би ми бил от помощ.. Благодаря ви.

Коментари

51-53 от 53

60.   А мъжете е все едно не редят пасианси и не правят други глупости в работно време като например за залагат на БЕТ 365? В предишната ми работа масово го правеха както и търкаха лотариини билети. Аз винаги изпъкнявах каквото ми нареди шефката каквато и да беше докато колегата ми все минаваше между капките и се скатаваше за чистенето. Никога не съм му оставяла кочина той ми оставяше системно и всеки път оправях след него и колкото и да повдигах пред шефката въпроса ефект нямаше навика го след 2 смени пак заваря същото положение. Накрая ми писна и се махнах.

63.   Сигурно работодателите, незачитащи задълженията към служители те си, вкл. майчинството, са за ГЕРБ и не им пука, че българската нация се топи. Всички едри шефове, не само в България, разбира се, трябва да бъдат контролирани и наказвани, ако не оставят никакво лично време на подчинените си. Аз, гласувах за Възраждане, но симпатизирам и на Изправи се, мъж съм!

64.   Авторке, роди си детето и си гледай живота, не живееш за другите хора. Даже и друга работа ще си намериш, ако не те искат там вече след майчинството. В България хората са в две крайности, заради това съм жена на 37 години и още нямам дете (но планирам скоро). Спестила съм пари, работила съм много, точно за да не завися от кофти работодатели (работя за себе си от няколко години) и да не слушам тъпи коментари. Работодателите в България са пълен потрес, не съм прост работник, а работя високо квалифициран труд, знам няколко чужди езика и т. н., и пак ми се е налагало да работя по 12-14 часа на ден, защото българският работодател си мисли, че е робовладелец. Сама си знам какво ми е струвало да се измъкна. В крайна сметка, ако бях на мястото на авторката и се чувствах сигурна, нямаше да ми мигне окото - щях да си родя детето.
В горните коментари прочетох за въпросите от работодателите - дааа, редовно съм слушала въпроси за личния ми живот и дали планирам деца - в чужбина за такова интервю можеше да ги санкционират, но не и тук. Става дума за сериозни фирми като SAP, KPMG - редовно се задава този въпрос, лично на мен са ми го задавали и все не успявах да ги убедя, че ще работя, а няма да се размножа (затова и не ме взеха на работа). Е, какво да кажа - такава ни е средата, затова ще се стопим.
Исках да имам две деца, но вече си мисля, че ще си остана само с едно, защото на 40 не ми се ражда второ. И моля без тъпи коментари от редовните "гинеколози" как след 30 не може да се забременява и подобни щуротии. Ходила съм на лекар, в добро зраве съм и няма да има пречки да забременея, просто животът ми се стече по този начин и се наложи да отложа забременяването за момент, когато ще бъда сигурна във финансов план.

51-53 от 53