Споделена история от На работното място

Колко трудов стаж имате?
Здравейте,
Искам да попитам колко трудов стаж имате и притеснявсте ши се от това?
Работя от 20 годинашна в момента съм на 37. Проблема при мен е, че нямам връзки и търся работа основно в Интернет и там все попадам на фирми, които или фалират или осигуряват на минималната. Понякога съм стояла с месеци така, защото търся и все не става. С висше съм с английски, но просто е трудно без връзки. Следователно имам едва 7,8 години трудов стаж и майка ми ми казва, какво ще правя когато дойде времето за пенсия.
Много се сдухвам и само го мисля, а не е като да не търся работа.
Нон стоп пускам СВта, но нищо ( разбира се предимно за административни позиции) и вече съм се отчаяла.

Коментари

2.   Добре модератори, защо не ми публикувахте коментара? Какво му беше обидното, обяснете ми моля!

Мод: сериозно ли се чудиш?

3.   Много сме като теб, а още по много просто се махнаха от тука. Ами ще се наложи искаме не искаме и ние да се махнем, за да преживяваме. Стагнацията ще стане още по голяма, много хора в бг са ненужни, защото няма икономика реално

4.   Здравей мила. Искам да ти кажа, при това с най-добри чувства, че да ти се отговоря на този въпрос нямаш абсолютно никаква практическа полза, също и емоционална. Кой какво има и кой от какво се притеснява не ти е нужно да знаеш. Съсредоточи се върху себе си. Съветът ми е да се преквалифицираш например като ейчарка, учителка или психотерапевтка. Или да потърсиш някаква нискоквалифицирана работа в Германия, щом имаш такава фиксация по пенсията, там трябвало само 5 години стаж за да получиш право на пенсия. Тя вероятно ще е много малка, но едва ли ще е по-малка минималната в България - това не знам дали е така, просто предполагам, но ти можеш сама да се поинтересуваш. След това може да се върнеш тук и пак да си пробваш това, което те влече, а може и да ти хареса да останеш там. Какво имат и нямат хората разбра, че е глупаво да питаш, надявам се.
Абе я направо напиши в гугъл: пенсия в европа

5.   Какво я мислиш тази пенсия на 37.Ако не става тук, пробвай някаква работа навън. Животът е прекалено кратък за да се сдухваш за такива неща.

6.   Авторката към 4 и Ейч Ар съм била , но фирмата фалира.

7.   Аз съм на 22, така че не знам доколко те интересува мнението ми. Но аз изобщо не разчитам на пенсия, само на спестявания. Всеки месец отделям от заплатата колкото мога (е поне 500 лв.) и така си правя бюджет за старини.

8.   За съжаление в днешно време трябва да имаш връзки, за да започнеш по заплатена работа. Цял живот ни обясняват как трябва да учим, за да си намираме работа по- лесно и да взимаме по високи заплати. Всички знаем поговорката, че който се учи той ще сполучи, но дали става така наистина? Май не съвсем. Ако не те взимат на работа по специалността ти може да пробваш да работиш нискоквалифицирана работа. Не е срамно, но поне ще имаш някакъв стаж и доходи.

9.   Не го мисли. Живей си живота и не мисли глупости.

10.   Номер 3 ти го е написал.
Нас не ни искат тук.
Не си крепостна селянка, един паспорт струва 40 лева, днес си го взех от паспортното.
Даже и да ти го гепят някъде с лична карта се пътува из цяла Европа.
С паспорта в цял свят почти.
Ее, език не знаели, ама моля ви се, засрамете се..

11.   Спокойно аз съм на твоята възраст с три месеца стаж, нашето поколение пенсии няма да взима, защото сега който плаща осигуровки отиват за сегашното възрастно поколение и фондовете не се инвестират правилно а в Иван Пилето. Търси контакти като не става по стандартния начин от познат на познат все нещо ще изскочи.

12.   Аз съм на 30, работя от 18 годишна и с изключение на първата и втората ми работа, винаги съм имала договори. Не винаги са били на реална заплата в началото, но последните 7-8 години много държах всичко да ми е изрядно, за да си взимам прилични майчински. И аз си намирах работни места само от интернет, не всички са били лоши. На предпоследната ми работа, много се стараех и вложих страшно много труд, което се забеляза от моя колежка. Тя после ми предложи работа в новата си фирма. Не бих го нарекла точно връзки, защото ме покани, заради качествата ми, а не за да ми прави услуга, дори не бяхме близки. Там вече и аз можех да поставя условия, които се приеха и двете страни сме доволни.
Може би преди да обвиняваш света около себе си, трябва да се замислиш ти какво даваш. Не отричай по инерция. Замисли се сериозно и честно пред себе си. Имаш ли сериозни качества, умения и знания, които да предложиш. Наличието на образование не е гаранция, че си квалифициран кадър. Най-важни са адаптивността и желанието да учиш нови неща. Щом имаш толкова добро ниво на английски, би могла лесно да си намериш работа в кол център, примерно. Преводи, уроци на деца, чужди фирми. Има много и не са ти нужни връзки. Анализирай точно къде бъркаш и с какво отблъскваш работодателите.

13.   Хубаво си написала, че имаш висше и английски, но какви умения реално имаш, т. е. какво можеш да вършиш? Организиране на срещи, събития, проекти, финанси, счетоводство, с какъв софтуер работиш...?
Не пиша, за да се заяждам, отговора потърси сама за себе си и се постарай да си максимално честна, иначе няма полза за теб. За да не можеш да си намериш прилична работа с години, явно имаш проблем и не се самозалъгвай, че е само в липсата на връзки. Помисли добре какво можеш да правиш добре, квалифицирай се и действай.

14.   Авторката : Благодаря ви на всички наистина вашите коментари ме накараха да се чувствам по-добре. Топно затова харесвам този сайт. Към 11. Благодаря и успехи и на теб!

15.   Въпросът е дали си работила на административна позиция. Ако не си работила, ще ти е трудно, да си намериш такава работа.
Все пак, ако си работила, ще е добре да го опишеш детайлно във автобиографията ти, за да се отличиш пред другите кандидати.

16.   Стаж ~35 години, но за пенсия изобщо си не мисля. Както са я подкарали сигурно ще почне да ни връщат от оня свят да си доработваме.
С искрено съжаление ти го казвам, но - терминал 2. Всяко начало е трудно, но навън имаш шанс. У нас е умряла работа.

17.   На 28 с 5 години трудов стаж. Иначе съм започнал да работя от 14 годишен, но като общ работник при майстори.

18.   Аз съм на твоята възраст и нямам трудов стаж в България. Имам трудов стаж само в чужбина и то само от сезонни работи. Нищо целогодишно. Но имам съседи в България които са по зле и от теб и от мен. 46 годишен без абсолютно никакъв трудов стаж. Майка му го храни. Друг на около 44 само с 9 години стаж. Моя съсед врата до врата е набор 76 и няма и една година стаж... само някакви си месеци. А в чужбина никога не е ходил. И той на издръжка на майка си. Страшно е положението. Пенсии няма да имаме младото поколение. Чак социална пенсия, ако я дочакаме дотогава и не умрем от глад до тогава. А социалната т. е. за хора без трудов стаж е около 170 лв някъде....

19.   Възраст 36 години, де факто прослужени години - 14, де юре (по трудова книжка) - 9... Заради един "хитър" работодател и спешна нужда от работа в студентските години - изкарах 4 години на работа без договор, докато се усетя как ме работят една година като доброволец в чужбина, което реално си е работа, но не се води като трудов стаж (поне ми беше полезно в други отношения).
Истината е, че трябва да се научим да отказваме на разни хитряги, дето предлагат работа без договор или с осигуряване на минимална... Уви ясно ми е (и от собствен опит) че далеч не винаги човек може да си го позволи, но друг начин за ефективна борба с тези практики не виждам.

20.   Другият месец ще стана на 29 години. Имам стаж 9 години.

21.   Имам 20 години стаж. Не ме притеснява колко стаж имам, а малката заплата и невъзможността да спестява или да си купя жилище.

22.   Работя от 19 годишна. Имам стаж вече 9 години
Не мисля за пенсия

23.   Авторке, а аз какво да кажа на 26 без нито един ден, вярно е, че имам висше и дете, но какво от това.

24.   Засега имам само 9 месеца и нищо повече, беше програма от Бюрото по труда, продължила до март 2018г(не беше за цяла година), и оттогава досега нищо, включително и откакто има ковид-а съм на 32. Е, да ти приличам на засрамен или нещо? ! То и нищо не правя по въпроса, но как да е... И то пак съм добре, ако съдя по №18 за познатите му, има още по-зле и от мене(то оставаше и да няма! ... ). Въпроса е че и с и без стаж, все същото, изобщо не е от значение-просто защото, още някоя и друга година и таз държава е буквално приключила, в почти всяко едно отношение(поне според мен), и ше става все по-видно... Но да почакаме, до 2030г пак ше си говорим, па след това-бог знае...