Споделена история от На работното място

Хванаха ме да крада от шефа
От около 10 дена насам с колежката намерихме една опция в програмата, която дублира бележки, по точно тя я намери и показа и на мен. Снощи имаше голям скандал на работа, казаха ми че ме следят от няколко дни, и че по дубликатите са сметнали че само за вчера съм откраднала 25лв. Хванаха ме заради колежката, защото преди 3-4 дена и откриха бележки напъхани под клавиатурата и тя не е имала отговор за тях, притеснила се е и не е дала никакво адекватно обяснение....от тогава си обяснявам че наблюдават и мен. Снощи ме нарекоха мръсна крадла и още гадни неща, казаха, че ме следят известно време и днес не знам с какви очи да ида на работа и като дойде шефката как да я погледа в очите. Единственото, което мога да кажа в своя защита е, че работното ми време е до 11, а няколко пъти ни задължават да оставаме до 1, не ме пуска да почивам по два дни, а само по един, макар че в договора пише че мога да почивам два, и преди няколко дни като казах, че се нуждая от отпуска, ми се отговори, че нямало кой да работи. Какво да правя, умирам от срам. Такъв резил станах за някакви си 10-20лв. Полакомих се и се олях, сега ме хванаха. Не знам какво да правя, ако ме остави ок. Ако ме изгони ок, ще си намеря работа. Но ме е страх да не ме изгони дисциплинарно. Направо пиша това сега преди работа и не ми се тръгва, не знам как ще се явя и с какви очи...

Коментари

1.   Щом си разкрита, извини се и възстанови сумата. Може да ти се размине.

2.   Който краде, шефа го ебе.

3.   И въобще не ти идва на акъла, че колежката ти е осведомила за начина на крадене за да обереш ти негативите пред шефовете, а тя да остане чиста? Нима мислиш че ти е споделила как се краде от любов към теб? Колежката ти е използвала наивността ти и ти си се хванала. Сега нито можеш да обвиниш нея, нито да останеш на работното си място. Не би трябвало и да се страхуваш толкова от дисцип. уволнение, колкото от това да не вземе шефката да направи ревизия и да обвини теб за всичките си липси, тя има право да си иска от теб да й изплатиш всички липси на стока (не можеш да докажеш колко си откраднала, а шефката може документално да докаже колко пари й липсват), тя спокойно ще спечели и съдебно дело срещу теб да й заплатиш всичко, а дори и пред съд никой няма да ти повярва че и колежката е крала, нямаш никакви доказателства.
И друг път знай, ако хванеш или научиш, че колежка краде, веднага отиваш при шефовете и или казваш как си хванала колежката, или казваш напускам защото хванах колежката а и двете с нея имаме равна отговорност върху стоката.
А ако крадеш, запомни никога по никакъв повод не споделяй че крадеш и не признавай че крадеш.

4.   Казваш на шефовете си от къде знаеш "номера" с дублираните бележки.
Колежката не го е открила преди няколко дни, само теб те е включила преди няколко дни и може би е подозирала, че следят и да не подозират нея е набутала теб.
Натопи я без жал!

5.   Те това е българина братче,четете историята,четете коментара.....е няма оправяне братче.На измет като нас и хиляда години робство са и малко.

6.   Извини се и възстанови сумата, друго не виждам какво да те посъветвам. Обясни цялата истина, това за оставането до 1 и почивните дни не го споменавай защото най много да ядосаш шефа повече.
Кажи истината пък ако е човек ще те разбере.
И по добре си търси нова работа, обясни им че съжаляваш и не можеш да го погледнеш в очите вече, но да се разделите нормално а не с дисциплинарно уволнение

8.   Нищо няма да и връщаш на шефката ти. Отиваш си с горно вдигната глава, и казваш, че просто си си взела заплащането за извънредните часове и дни. Айде бе ще се извинявам на някакви сополанковци, довчерашни общаци, че ме използват най- нагло безплатно. Шефа ти не ти ли краде твоя труд а? След като те кара да работиш безплатно? Ей това е Българина смачканяк без самочуствие. За това сме най-бедната държава в ЕС.

Чингис Хан

9.   Не поощрявам краденето, но ако го сметнеш, ти си откраднала много по-малко, отколкото те от теб. Трябва веднъж завинаги да се спре с тая експлоатация, че "няма кой да работи", "трябва да останеш пще малко" и "имаш право на два дни в седмица почивка" и да работиш и съботите. Да ти кажа, малко им е. Ти си откраднала 2 пъти по 20-25 лева, примерно, те за една събота, в която не си работила, са ти откраднали повече. Чингизът е много прав тука. И тия като нямат възможност да плащат и наемат и някой друг, да си *** мамата и няма да са работодатели. Обаче за да не спират явно им е изгодно, първо, и второ, забележи как все "няма, няма", ама имат за почивки, имат за 2 коли, примерно, имат за др. неща. То ако можеш и без пари да им работиш и така ще те подкарат.

10.   Авторке, кажи честно, така и така тук е анонимно, ако се отнасяха коректно с теб, но пак знаеше за тази хватка на крадене, щеше ли да крадеш?

И въобще, докато крадеше, кое ти беше в ума - как ще им го върнеш, че те експлоатират или колко е яко, по принцип, че има начин да се краде?