Споделена история от На работното място

Съжалявам че не станах програмист
Просто споделям.

Завърших математическа гимназия и специалност в университета, която ми позволяваше да стана програмист (макар не точно КСТ или Софтуерно Инженерсто).

Покрай познати се захванах с реклама, което ми се виждаше много по-креативен бизнес с повече жив контакт и т. н.
В главата ми се беше вклинила идеята за задръстеняка-програмист който не става от компютъра и не може две изречения да върже.

Отделно смятах, че ще мога да изкарвам повече пари.
В действителност работата ми е всичко друго но не и рутинна. Само че се оказва, че трябва да общувам със стиснати рекламодатели - дори много големите и чуждите компании цепят стотинката на две. Нарцистични фотографи, мързеливи дизайнери. Видео рекламите пък са съвсем отделен свят на ужаса.

В годините се оказа, че онлайн рекламата изяжда все повече пазара. Печатните издания изчезват едно по едно. Рекламните студиа все повече запричливат на програмистки фирми.

Ковида удари и бизнеса съвсем замрая - чак напоследък взе да се съвзема.

Докато като гледам съучениците и състудените ми, никакви кризи не нарушиха ритъма им на живот. Някои които рискуваха със собствен ИТ бизнес вече са милионери. Заплатите им растат, издигат се по фирмите изплатиха апартаменти и т. н.

Късно ми е вече да се преквалифицирам. Отдавна съм взел грешното решение и ми остава вече само да бутам напред.

Коментари

1.   Не е късно, изкарай един двугодишен курс и готово.

2.   Глупости. Наистина си изгубил доста време, в което ако беше учил неща в тази насока щеше да си много напред, но това няма значение. Има няколко читави академии, където в рамките на година и половина-две те правят готов за работа (ако и ти си изпълниш твоята част). Познавам хора от там, които на по 40 години се преквалифицираха и се справят прекрасно на работа и взимат по 3-4 палки. Нищо не е загубено, не се самосъжалявам ами действай!

3.   Важното животът ти да е интересен. За какво са ти пари, ако живееш като смотаняците, които прекарват своя във виртуалното пространство?

4.   На колко години си? Ако си около 30-те, не ти е късно да се преквалифицираш.

5.   Не, не ти е късно! Помисли, колко години трудов стаж имаш пред себе си. Има хора , с тройки от гимназията с никаква математическа настройка и пак почнали да се бутат за програмисти, та, ти ли няма да можеш.
След 89 година на много хора им се наложи да се преквалифицират и то, на стари години и успяха. Други започнаха бизнес, без изобщо една фактура да са виждали в живота си.
Ще успееш и ти, но трябва да почнеш от някъде.

6.   До 3 - Това,че за тбе нещо е смотан, не значи, че практикуващия го човек не го намира за забавно.

7.   Загубил си само възможността да печелиш повече пари, но някои от нас вече се увериха, че това да печелиш много пари не е всичко. Около мен има толкова примери, че просто си нямаш идея. Нима ти се иска за теб да се залепи някоя, за която ти да си само успешният партньор, да ходи наляво-надясно и ти да си мислиш, че те обожава и държи на теб? Хмм, не бих живял в такава илюзия! Важното е да си имаш приятели, да си в яка компания. Щото познавам няколко такива типажа от ИТ средите, обвързани са и връзката им представлява един страшен фарс. Едното момче, прощава три изневери, другото е въртяно заедно с още двама и чака да разбере, третото се надява за втори път тази година да прави секс с приятелката си, с която са заедно от началото на миналата година. Долитали са и подобни слухове от познати и от други места, заеби парите. Жената има убийствен стремеж да търси кинтата, но няма заложен инстинкт да се привлича от мъже, които щракат на една клавиатура и се взират в един монитор, повярвай в моята опитност. :-/ пичовете попадат в такъв брутален стереотип, че и някакви тренирани да са, ако работят програмиране ще им сложат рога!

8.   Имаш основата, давай смело! На колко си години?

9.   Като цяло ти искаш да станеш ИТ, заради заплащането, а не заради това, че те влече. Ти да не си мислиш, че хората в ИТ си живуркат. Понякога се налага да програмират по 16 часа и повече в продължение на седмици.
Това не е сфера, в която вземаш един сертификат и си готов. Трябва си постоянно учене и трениране.

НЕ си мислете, че да си ИТ не е стресиращо, дори заплащането им е малко.

10.   От това което е написано разбирам че проблема е заради парите, а не заради друго.

Човек има ли силно желание, винаги ще намери начин да постигне нещо. Трябва да имаш отговор на въпроса „Защо“.

Програмирането е наистина сфера в която трябва да учиш постоянно. Винаги съм давала примера, че програмирането е както при един лекар, юрист и т.н. Точно защото винаги излизат нови неща и винаги ще има.

Човек трябва да работи това, което го влече. Защото когато нямаш страст и желание и парите няма да дойдат. Дори и да ги има, няма да си удовлетворен.

Ако всички хора работеха това, което обичат, всчико щеше да е в пъти по-добре.

11.   Глема всека втора тема тука стана за ИТ това Ит онова. Какво разбирате под Ит и програмиране и кои точно са станали милионери това българина е много просто животно. Меткат на повечето макс 1000 евро колко на чистач у германия и и само за ит говорите

12.   Има курсове. Не е късно.