Споделена история от На работното място

Неоснователни глоби
Здравейте,
От почти година мой приятел работи в една фирма в София. При започването уж всичко беше точно, но в еден момент се оказа, че осигуряват на една сума, а плащат друга. На много места е така, проблема тук е, че правят каквото си искат с тези пари на ръка. Преди 2 месеца излезе в платен отпуск 5 дни, който се полага на служителите по закон и на следващия месец го бяха глобили 50лв. заради това, че не е бил на работа (пак казвам беше в платен годишен отпуск). С другите служители било същото без значение дали излизат в отпуск или болничен. Отделно от товя в края на месеца глобите стават космически - по 100лв глоба за всеки ден в който те няма последната седмица на месеца. Миналия месец почти стигна до болница, понеже не посмя да вземе болничен заради глобите. Никой не иска да работи за жълти стотинки. В момента не е и вариант да напусне (смените го устройват, близо е до тях, плаща ипотека и чака бебе).
Има ли институция към която да се обърнем и какъв е реда да се сигнализира за този проблем.?

Коментари

1.   Институция няма, когато подпишеш договор на минимална, а останалото ти го плащат на ръка, си си сложил главата в торбата за твоя сметка. Естествено, може да се обърне към инспекцията по труда, но това включва и евентуалното му изгонване от работа, а както ти каза това не е вариант. Не си уточнил за каква фирма става въпрос, ако е голяма компания с много работници, едва ли може да направи нещо по въпроса. Ако е по-малка и е зависима от персонала си, може да се организират дружно и да проведат разговор със собственика/управителя за решаване на проблема. При всички случаи е важно и да се уточни какви са договорките при постъпване на работа - дали ползването на платен отпуск се изплаща по реалната заплата, или се изплаща по заплатата изписана в договора. Защото, ако те осигуряват на 650, а взимаш 1300, и сте се разбрали платения да се смята към 650, нормално е надника да ти пада двойно със всеки използван ден. Същото е и за болничния - едно, че той не е 100% от заплатата изписана в договора, и второ, че за събота, неделя, и официални празници не се заплаща. Да не се окаже накрая, че глобите всъщност не са глоби, а неразбиране как точно се изчислява заплатата. И все пак, като човек бил и от двете страни, и служител, и управляващ хора, най-разумното решение винаги е едно - комуникация. Сяда се, обсъжда се, изказват се аргументи и всеки взима своете решение, кое му оттърва и кое не. Ходенето по институции е мъка и за двете страни. За неспазване на условия по договор си има съд, който да реши кой е прав, а за неспазването на устни договорки си има мъжка приказка (дори и между жени да е), сяда се и всеки си изказва болежките.

2.   До 1,
За болничният разбирам. макар че ако е до 3 дни работодателят, ако е свестен би трябвало и него да ти изплати на 100% от договорената сума, ама отпуската???? Аз бих напуснал, тоя работодател явно има работниците си за крепостни селяни, задължени да му работят без пари и без никакви социални придобивки...

3.   В НАП/НОИ има големи надписи къде да се обадиш за подобен сигнал. Обаче системата е такава, че все едно не опитват да прикрият кой подава сигнала, а точно обратното - отиват на проверка и казват Еди кой си каза, че не го осигурявате. Фирмата естествено се оправдава, че не е вярно. И следват последици.

4.   1 е напълно прав
2 какво значи свестен работодател? Работадателя е просто един купувач на труда ти, ти решаваш на кой работодател и за колко пари да продадеш труда си. А работодателите много обичат такива с кредити и бебета, могат да ги смучат а те няма къде да бягат.
Инспекции по труда няма как да помогнат в случая с парите под масата. А отпуската обикновенно се плаща по договорената в договора заплата.

5.   Обади се в НАП.

7.   Парите на ръка не са по договор, следователно днес може да са 1000лв,утре - 100лв. 1 ти го е казал правилно - за всеки ден, в който не си на работа, заплатата пада, защото и отпускът и болничния са върху сумата по договор. Същевременно тези пари под масата работодателят очевидно може да разпредели по дните на месеца както реши, но пък е предупредил как ги разпределя. В никакъв случай не казвам, че тези практики са правилни - не са! Но служителят сам си е ограничил правата до сумата по договора му,подписвайки го. Разбира се, може да подаде сигнал за това на цената да загуби работата си. Няма голям избор...

8.   Не подавайте никакъв сигнал никъде. Той работодателят си е оплел кошничката за да си го позволява. Проблемът е корупция на всички нива! Всичко опира не до пари - до многопари! Шансът ви клони към нула. Единственото разумно решение е активно търсене на по-устройваща работа, като този път въпросите с евентуалните проблеми се поставят предварително. В интерес на истината идеален работодател няма. По-скоро е обратното - масово се декларира в предварителните разговори, че всичко е точно с договорите. Когато започнеш работа, започва и пързалянето ... още първия ден (почти) никой няма да ти връчи договор. След някакво време (ако дадеш зор) ти се предлага договор, който е различен от предварителния, с подигравката "ами като не ти харесва - чао". Ти вече си загубил предната си работа, а от тази, при тези обстоятелства не трябва да очакваш да си получиш парите за положения труд (ако си тръгнеш)! Това е от неколкократният ми горчив опит.