Споделена история от На работното място

Страшен бич... Не взимането на пратки.
Здравейте, приятелят ми има онлайн бизнес, всичко му е легално, има скромна, малка фирма, плаща си данъците. Няма незаконни неща. Продава стоки, свързани с техниката, по интернет и вече няколко пъти се случва, да изпраща на клиенти, които са си поръчали артикули и в подследствие тези хора, не си взимат пратките изобщо. Телефонът не вдигат, затварят, блокират номера му, от куриерските фирми твърдят, че също или не им се вдига, или затварят телефона или пък обещават, че ще ги вземат до края на работния ден и накрая - нищо. Искам да попитам, защо толкова често се случва, различни хора и мъже и жени, да поръчват неща и след това да не си взимат пратките? Притеснихме се много с него, от къде идва, каква може да е причината? От четири години съществува неговият онлайн бизнес и едва сега, в последните шест-седем месеца рязко и значително зачести този злощастен проблем. Не разбирам, защо поръчвате нещо, което няма да взимате и нямате пари, време или намерение да купувате... Просто исках да попитам, някой сблъсквал ли се е с този вид проблем, при онлайн търговията и ако да, да каже поне една или две причини, поради които множество хора го правят? Благодаря ви, моля от сърце модераторите да публикуват темата...

Коментари

51-80 от 80

59.   Чак бич е много гръмко твърдение. Напиши какви стоки продава и ще изясним защо така се получава - най-вероятно продава глупости за глупаци, които нямат пари или се отказват. При такъв тип стоки може да иска предварително плащане. Иначе да си сметне колко % го прецакват и да го прибави към цените.

60.   55, авторката съм. Съжалявам,че си неграмотен,но ще ти направя жест,да те науча поне на една дума. Мошеник,а не мушенник... И да ,даваме касови бележки , фактура не даваме на частно лице,само ако поръчат на едро,над пет броя. Знаем как и къде да я вземем,напечатаме,изпратим. Плащаме си данъците и каквото трябва към НАП и процентът,от държавата. Все пак сме и и тернет сайт,не само ОЛХ и базар.бг. Гаранции винаги има,стоките са ни и нови и втора употреба, винаги казваме по телефона предварително - то,и артикул има гаранция,този няма и така нататък. След третата онлайн ,коректна поръчка от нас,има отстъпка. Предлагаме и безплатна доставка на клиента,след определена сума и определено ,не е над 200-300 лв границата за тази услуга и подарена доставка. Но 55,ти си байганьо или байганьовица,слагаш ни под общ знаменател,с измамниците , с некоректните търговци,ганьовци като теб и България и българи из Света и говориш предварително ,без да знаеш. Един съвет - взимай си пратките,след като ги поръчаш, по-малко говори ,без да знаеш предварително какво и защо и моля те - НАУЧИ СЕ ДА ПИШЕШ ГРАМОТНО. УСПЕХ,ЖИВ И ЗДРАВ. Е.25

61.   59 ,описала съм какви стоки продава - техника. Достатъчно е. Оттам нататък клиентът,си преценява с нормално функциониращ мозък, дали може и трябва ли в момента,да си позволи,да купува стока,която не е от първа необходимост. Техниката не е храна,нито лекарства,това всеки го знае. Когато го премисли много добре,тогавае звъни тепърва на обяви,на телефони,оставени в уебсайтове за онлайн продажба на техника,оставени в платформи,частни обяви,фирмени обяви и т.н... Има и по-некачествеми стоки,има и първокласни стоки,много доброкачествена техника,първо,второ,трето карпство,съответно по-скъпо, съобразено с цените на конкуренцията,средно,евтино и т.н... Цената оправдава качеството... Чак глупости. Много субективно мнение. За едни гримовете за глупост,за други колекционирането на картини,струващи много солидна сума пари,също е глупост. За трети нашите стоки са глупост. Кой както си го определя. Не бих казала,че са глупости. Но както казах има си и качество и качество, цена и цена. Както в хранителния магазин има сирене продукт с дадена цена и сирене от класна марка,с друга дадена цена и съответно ,всеки си прави сметката. Страшен бич е - стараеш се да му показваш,да отделяш от времето си,да се занимаваш,да поливаш,да изхабиш гориво дотам,дори и да е малко пари,дали имаме ние двамата или не - въпросът е ПРИНЦИПЕН. И накрая ,за нищо. Загубено време,старание да му се снима видео предварително,на човека с продукта,да се извади уж фактура,касов бон,да,даваме ги,после разправии със счетоводител,набутани пари,плащане в двете посоки,което ако стоката е повече килограми,е солено. И ако е до другият край на България,за капак. Даже и фактури исках,после никой не го взима. И ако се случва на седем пратки,една да е такава и всеки път тези разправии,част от тях,а често и на куп. Ами да,страшен БИЧ Е. ЧУМАТА ПРИ ОНЛАЙН ТЪРГОВЦИТЕ СА ВСИЧКИ ОНЕЗИ ОСОБИ,КОИТО НЕ ВЗИМАТ ПРАТКИТЕ. НЯМАТ ПАРИ - НЕ ПОРЪЧВАТ. ОТКАЗАЛИ СЕ - ЗАПЛАЩАТ ДОСТАВКИТЕ, ПОНЕ В ЕДНАТА ПОСОКА,А СА ДЛЪЖНИ И В ДВЕТЕ ПОСОКИ. ДАНО ВСИЧКИ ТЕ,БЪДАТ ИЗМАМЕНИ ПО СЪЩИЯ НАЧИН,ИЛИ ДРУГ, НО РАВНОСТОЕН,НА ТЕХНИТЕ НЕКОРЕКТНИ ИЗМАМИ КЪМ НАС. ИЗМАМНИЦИТЕ КЛИЕНТИ,ЗАСЛУЖАВАТЕ ДА БЪДЕТЕ ГЛОБЕНИ ЖЕСТОКО. ПРАВИТЕ ГО И С ДРУГИ ХОРА, НЕ САМО С НАС ,С ПРИЯТЕЛЯТ МИ В СЛУЧАЯ. И ЗА ПРОТОКОЛА ,ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ КАЗВАМ - ВСИЧКО СИ ЗАПЛАЩАМЕ КЪМ НАП И ДЪРЖАВАТА,ДАВАМЕ КАСОВ БОН, АКО ИСКАТ ФАКТУРИ ДАВАМЕ,РЕКЛАМАЦИИ ПРИЕМАМЕ,ЗАМЕНЯМЕ, ИЗПРАЩАМЕ С ПРЕГЛЕД И ТЕСТ. ПРАЩАМЕ ВИДЕО НА СЪОТВЕТЕН ПРОДУКТ, ПРЕДЛАГАМЕ НА КЛИЕНТА И АКО Е СЪГЛАСЕН ,ПРАВИМ ГО,ДА ВИДИ,ЧЕ НЕ Е ИЗМАМА. АКО Е ПОРЪЧАНО ПРЕЗ САЙТЪТ И ПОВЕЛЪТ НЕ СЕ ОБАДИ,ТОГАВА НЕ МУ ПРАЩАМЕ ВИДЕО. ГАРАНЦИЯ ИМАТ,САМО НОВИТЕ СТОКИ. ОПОМЕНАТО Е КЪДЕТО ТРЯБВА И В САЙТА И В ПЛАТФОРМИТЕ, КОЙ АРТИКУЛ Е НОВ,КОЙ Е ВТОРА УПОТРЕБА И Т.Н. :) ПРЕДИ ДА ПИТАТЕ ЕДНИ И СЪЩИ БАНАЛНИ ВЪПРОСИ,ОТГОВАРЯМ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО. ДАНО ДА НЕ Е ПОРЕДНОТО,ЗАГУБЕНО ВРЕМЕ С ХОРА,КОИТО НИ ПРИЕМАТ,НИ ПРЕДАВАТ. ХУБАВ ДЕН И ХУБАВА ВЕЧЕР,ХУБАВА СЕДМИЦА КАТО ЦЯЛО. АВТОРКАТА. Е.25

62.   Авторката към 57 - Да има сума,определена за безплатна доставка. Не е безбожна,не е 200-300 лв и нагоре,както представете си,съм засичала в други сайтове. Има отстъпка за клиенти,след трета, последователна поръчка към нас. Има и подарък безплатен артикул ,към определени стоки,определени комплекти,определен артикул,не всеки,не е задължително да е и скъп, подарък след определена сума правим също. И прочие и прочие... И накрая на 7-8 пратки ,една се оказва ,едно голямо нулево,пагубно време и загуба на нерви и старание да си коректен и максимални подробен и ако щете,любезен към клиента. Хубав ден и хубава вечер. Е.25

63.   Що за глупаци се хвалят тука с това, че не си вземали поръчаните пратки, защото междувременно си купили стоката другаде? Вие сигурно поръчвате от десет места и гледате кое първо ще пристигне, а останалите игнорирате. Жалки и нагли тъпанари сте. Това е истината която заслужавате.

64.   Коментарите са потресаващо нагли! Клиентите имат право - да, но това което правят е безотговорно!

65.   До 37

Ти остави езика, а виж какво е написала и казала.

66.   Защо си се загрижила? Ти ли си дала пари за бизнеса, ти ли влагаш идеи?! Просто спиш с мъж , който има бизнес. Реално бизнесът не е твой, едва ли го работиш, че да говориш в множествено число. Чисто по меркантилни причини питаш защо не е толкова богат вече.

67.   Номер 53, ти знаеш ли защо има такъв риск при тази професия? Заради такива безотговорни, нагли тъпънари като теб, които поръчват по сто неща и които после рядко си ги вземат, които се крият от повикванията на куриерите и след това хленчат по форумите, че били ощетени.

68.   65. Авторката съм. Какво против имаш,онова,което съм казала и прочие ? Ами да ви оставим,да не си взимате пратките и да ощетявате всички онлайн търговци,по байганьовски и гнусен начин,като ги набутвате всеки ден ,с излишно гориво и доставки и ние да си мислим,че това е нормално и да ви хвалим за това,какви мили създания сте и как ни набутвате с пари,без да ви пука. Какво лошо има в онова,което съм казала,че всичко ни е легално,коректно и че издаваме касови бележки,плащаме данъците,той има фирма и дори дава и гаранции? Истина е и номер 66, не бери грижа,дали ме храни и спя с него,заради бизнеса му. Ако искаш да знаеш, откакто го познавам,аз също съм купила много от материалите и стоките,за бизнесът му и сайтът му,за това говоря в множествено число. За разлика от кифлите, аз също помагам финансово,за бизнесът,който е изградил и направил мъжът ми/приятелят ми.

69.   Реших и аз да нашиша нещо, и то е че това няма как да спре, хората са си в законовото си право да се откажат без да платят(колкото и не коректно да е), вариантите са както са ти казали, е предварително плащане по банков път и черен списък, иначе оправия няма, повечето онлайн търговци си пресмятът загубата от невзети пратки, и ако печалбата е по голяма си продължават със бизнеса, това са вариантите, докато няма закон или самия куриер не си търси парите, но това няма как да се случи, защото те печелят от това!

70.   68, бизнес не се прави със злоба към клиентите, от които реално зависи банковата сметка. Без тях сте кръгла нула.
Такава омраза лъха, че е плашещо що за бизнес правите и кой се е излъгал да купи.

71.   70 , Аз съм злобна и укорна само към клиентите,които не взимат пратките , мамаят и лъжат по този начин,крият се като мишки,без никакво извинение и обяснение по телефона и прочие,при условие,че ние сме били коректни, изпълнителни и сме се престарали дори. Както казах отново,всичко има ,касови бележки,гаранции,приемане на рекламации,показване на видео на продуктите,ако някой иска и го пише в допълнителен коментар,Вайбър или където и да било, клиентите,които купуват и не ни набутват с пари и лъжи,даже ги обичам. На онези другите,които не си взимат пратките , а са ни ангажирали да запалим колата,опаковаме и изпратим , ме е много яд и не отричам,теб нямаше ли да те е яд,на наше място, съмнява ме ,че щеше да обичаш измамниците и мишоците,които са НЕКОРЕКТНИ КЪМ ТЕБ.

72.   Това само на теб ли се случва? Да не е някой конкурент, който иска да те набута с разходи и да те откаже от бизнеса.

73.   Всеки бизнес има рискове. В онлайн търговията, в който твоят се е ориентирал това е основният риск. Ако бизнесите не предлагаха риск, всеки щеше да е бизнесмен.

74.   Каза ти си, че има голяма вероятност да ви се подлива вода от конкуренцията.
Не е изключено и всякакви кукувци да го правят.
В крайна сметка вие си преценявате риска и решавате дали си заслужва да продължите този бизнес. Риск има винаги, във всяко начинание! В случая вие хленчите. Как ще оцелеете и пребъдете с вашия бизнес си е само ваша работа. Лично съм се отказал да се занимавам с всякакъв бизнес, точно заради неспособността ми да се справям със задължително обкръжаващите ни идиоти. Някои просто успяват, удава ив се. Вие явно сте "на кантар".
Бих ви препоръчал повече спокойствие (вие очевидно не сте такава натура; за приятеля ви не мога да кажа) и повече пресметливост - калкулирайте си дискретно въпросните загуби в цената.

75.   До 70

Бизнесът няма нищо общо със злоба и любов, а с това, дали стоките и услугите, които се предлагат имат стойност за клиент, който може да си ги позволи и би предпочел тях, пред конкуренцията, защото предлагат нещо по-добро или по-евтинино.
Няма нищо плашещо. Бизнесът им е онлайн продажби на стоки, чрез сайт и достаква, директно на клиенти и не разбирам, как някой се е излъгал, ако е пазарувал през платформата на авторката.

76.   71, аха, значи харесваш клиентите, когато печелиш от тях, но не и когато губиш. Детско мислене. Явно това е основният източник на доходи на твоичкият, ами ти? Какво работиш? Като не върви, да си търси друго поприще.
75, злобна е цялата тема. Няма как да задължищ накой да купува, нито взима.

77.   Не е ли по-логично и нормално да интересува от този проблем човекът, на който реално е бизнесът? Сътрудник ли си поне?
Доста меркантилно звучи гаджето да се вълнува, независимо, че и се е откъснала някаква сумичка от сърцето. Нещо намирисва на златотърсачество.

78.   До авторката - първо е малко тъпо толкова да се напъваш за тоя "приятел". Той чете ли поне какво са писали тук хората или не знае, че ти се напъваш да помагаш? Има една поговорка "Ако те е страх от мечки, няма да ходиш в гората". Може да си го перифразираш за онлайн търговията - ако те е страх, че няма да си вземат пратката, може да не правиш търговия.

А номер 24 е някаква идиотка, която си мисли, че наложеният платеж е измислен в България. Ама никъде по света го няма, ей. Няма цигани извън българия. Няма и хляб извън България. Даже и крадци нямало извън България.

79.   Авторката вместо да се радва, че не търка лайнани кенефи в някое заведение като сервитьорка, а си има мъж с бизнес се оплаква и пикае газ, успокои се!
Причината е, че хората нямат пари, затова не са отишли да си вземат поръчките българите са бедни нямат пари за хляб и кисело мляко!
Не са като теб и мен, които хапваме храна за богове;)
Това е самата истина бейби!
Успех ви пожелавам!

80.   Проблемът на приятелят ти е най-вероятно в сайтът му. Ако след направена онлайн поръчка не излиза съобщение от сорта "Благодаря, вие закупихте еди си колко артикула на еди си каква цена, очаквайте свързване от куриер", то хората си мислят, че не са се получили нещата с поръчката и тъй като са в момент на търсене на съответният артикул в интернет, тогава го откриват на друго място и го поръчват там, а в този момент вие вече сте изпратили пратката, и така човека получава две пратки, като отказва вашата или просто не отива да я вземе и не си вдига телефона защото не му се занимава с главоболия.

Чорбаджията на курникът

81.   Аз оня ден също не си взех пратката, защото нещата не отговаряха на описанието и размерите!!!

83.   Странно, когато жена се интересува от бизнесът на приятелят си, годеникът си, мъжът си е златотърсачка и меркантилка. Това го знаем, welcome to Bulgarian way of bulgarian behaviour. Интересно, ако мъжът се интересува от бизнесът на приятелката си, годеницата си, жена си, бихте ли го нарекли и вие мъжете и вие жените - меркантилко и златотърсач? Тогава, ще му кажете ли ако мъж бе на нейно място, златотърсак, а? Поздравления, потребители, много мъдро. ;)

85.   Наскоро си поръчах едни занаятчийски бижута от една жена. Направила си е фирма и изпраща макар и рядко пратки и в чужбина... но ми се струва, че основно разчита на продажби на място. Както и да е, на място съм си вземала нейни творения, но тоя път просто се наложи да поръчам, защото е в друго населено място. Оказа се, че ми е изпратила пратката по ЕКОНТ без смс известяване и естествено в един момент получих гневен имейл, защо не съм си взела пратката. Ами как да я взема, като НЕ МОГА всеки ден да чакам на опашка пред еконта и да проверявам, дали има нещо пристигнало, още повече че нямаше фиксиран срок, кога ще ги прати (реално пратила ги е пет дни след поръчката ми). Затова и очаквах поне да е отбелязала това смс известяване... и без това доставката също е за моя сметка. Ей такива глупави грешки могат да откажат хората. Дано да си е взела бележка, защото наистина искрено се радвам на бижутата, които е сътворила.

87.   Авторке, мисля, че самото ниво на коментарите (с изкллючение на 3-4), отговаря на въпроса ти... С други думи, приеми, че 90% от клиентите са прости и нагли, и ако самият метод на доставки не предотвратява безотговорносто отношение, то ще си остане.

Някой много добре беше предложил: задължително плащане в началото само на доставката, плащане на продукта при получаване.

88.   До 87 - За съжаление, като го напрвиш, спират поръчките. Повечето хора са свикнали, че нещо идва, гледат го и тогава плащат.

Големите вериги не им е отлков проблем, защото са на съвсем разлини тарихи и често не пращат едно, ами по 30 неща и така или иначе, буса пак минава, да взма от скалда им.

Малките търговци, общо взето го духа, поне според законите ни.

89.   Тия дни срещнах странно, на пръв поглед, решение: предварително превеждане на сума, равна на двупосочната такса на куриера. Помислих си - справедливо. Сумата за "връщането" ще се приспадне като малка предплата. Обаче... същия ден получих пратка. Ами не беше точно това, което уж предлагаше търговеца. Взех го - спешно ми трябваше, та (надявам се) малко по-ниското му качество беше за предпочитане пред нищо... При други обстоятелства, обаче, не бих го взел! Но ако пък съм се набутал с въпросната предплата от по-горе... Търговецът се оправдава със "снимката е само информативна". Да де, но на снимката изделието марково, а той ти праща реплика със същото наименование... Разбира се, че той никога няма да си признае врътката и да ти възстанови куриерската сума.

90.   87, меркантилното отношение личи в цялата тема. Грижа я е защо не и дава повече пари, това е огромния проблем. За българката парите, бизнеса на всеки мъж са като нейни собствени.
Няма как да задължиш някой да взима.

91.   Има професия предлагана от различни хора към куриерите, която включва срещу заплащане да им се генерират определен брой пратки които естествено няма да бъдат потърсени. Така се поръчват всякакви неща само и само да бъдат генерирани 10 лв печалба на пратка от куриера. Примерно ако аз съм "Измамника" съм се разбрал с куриерска фирма Х за 1000 лв за месец, ако им генерирам по 100 фалшиви пратки на седмица. Така фирмата Х печели 4 000 лв на месец от които ми дава 1000 на мен. Аз доволен и фирмата доволна. Бързо изкарани с измама парички.

51-80 от 80