Споделена история от На работното място

Искам да си отворя хранителен магазин. Какво трябва да знам преди това?
Здравейте, от доста време насам мисля за някакъв малък бизнес, но нямам опит и ще се радвам да получа съвети.
На първо време ме интересуват следните неща:

1. За колко време може да се регистрира фирма, да се минат всички проверки и документации и да отворя?

2. Какъв бюджет трябва да отделя за всичко (касов апарат, витрини, аларма, документи, кантари, щандове, стока и тн.) За средно голям магазин.

3. От бюрото по труда, уж, предлагали някак безвъзмездна субсидия за собствен бизнес в размер на до 4000 лв. Какви са условията и срокът за вземането на такава. Предполагам, че няма да мога да се възползвам, или ако мога - ще ме влачат твърде дълго. И в двата случая не ме устройва.

4. Относно рекламните хладилни витрини, откъде ги взимат и плаща ли се за тях, или са безплатни, защото са рекламни? Четох различни отзиви.

5. Големи ли са загубите от непродадената/застоялата стока. Имам предвид приблизително.

6. Някакви съвети и неща, които ще ми е полезно да знам?

Коментари

1.   Ох, само ще ти кажа, че това е една от най-лошите бизне идеи, които можеш да имаш.
Първо сметни, колко неща с надценка от 0.1ст -1лв, трябва да продадеш, че да изкараш 1000лв? Ами ако имаш и персонал, на който трябва да платиш?
Хората масово пазаруват от вериги като Била, Лидл и тн, чиято цена не можеш да биеш.
Освен, ако не си много примамлива опция, кой ще те търси?
Друго-онлайн хранителните магазини все повече навлизат и това е бъдешето, ще си порчъваме хранителните стоки от вкъщи за вкъши.
За твоя магазин ще остане ли някой клиент?
От сега ти казвам, че ако отвориш, ще фалираш набързо.
Освен ако не си някакъв специален, примерно да продаваш млечни продукти от производители, месо или друго, може и да вържеш нещо. Защото хората, ще си казват ще си купя от Била всичко, ама сиренето ще го взема от тоя специализирания магазин, защото е уж домашно и много яко.Но дори и тогава....
Не знам каква ти е конкретната идея, но магазините в България на частни едноличини собственици трудно преуспяват.
Ориентирай се нещо онлайн (различно от хранителен магазин), там е бъдещето и ще отговаряш на ковид ситуацията, услуга от разстояние, която я виждам да се задържи още дълго.

2.   Съгласна съм с номер 1. Толкова квартални бакалии фалираха заради големите вериги, където има и от пиле мляко, а ти тепърва искаш да отваряш малко магазинче (предполагам няма да правиш супермаркет). И много стока ще хвърляш със сигурност. Ако искаш нещо с храни, обмисли заведение за бързо хранене. Може и тип пекарна-закусвалня. С магазин за млечни/месни продукти също е много трудно поради тяхната краткотрайност. Идеята за онлайн бизнес е добра, но ако ще предлагаш стоки, пак ще ти трябва някакъв склад, както и поне един човек, който ще приема и обработва поръчките. Ако смяташ да правиш всичко сам, няма да успееш. Ако държиш на физически магазин, помисли за нещо с друг тип стоки, например дрехи, обувки, аксесоари. Избери нещо уникално, което го няма в близост. Има ли някакъв проблем с търсенето, който можеш да решиш - разсъждавай в тази посока и ще ти дойде по-добра бизнес идея.

3.   По-добре опитай със закусвалня или пица на парче. Когато мина покрай някоя такава, най-често има опашка от клиенти. Повечето хора плюскат тестени изделия. Ако успееш да направиш такава на комуникативно място, може да изкарваш добре.

4.   Точно за хранителен магазин не мога да кажа. Но мой авер на времето бачкаше в един от така наречените, , Нон-стоп, , бутка в квартал, която продава стоки като алкохол, цигари, вафли разни чипсове, сладолед, дори и презервативи. Беше доста оборотен бизнес на времето, говоря за 2002г. Всеки ден думкаше от оборота по 50-60лв. и собственичката не забелязваше. Тогава 50-60лв, при цена на кутия цигари, , Виктори, , от 0, 86 стотинка, сега са около 5лв. Тоест около пет пъти и половина по-скъпи от тогава. А ми значи тогава са били около 300 днескашни лева. Имаше един много оборотен ресторант на близо с жива музика. Като му свършише смяната, от 8ч. вечерта като се забием там до 4ч. сутринта с още две сестри, които бачкаха в другия павильон на собственичаката, четири човека до 4. сутринта не можехме да ги изядем и изпием тия пари. Каквото останеше го давахме като бакшиш на певицата. Накрая я думна с оборота за цяла седмица и цялата стока, обаче собственичката се оказа тогава гадже на някаква оборотна мутра от региона, и моя авер избяга за Франция, чух че бил в легиона.

Чингис Хан