Споделена история от На работното място

Чувствам се в застой
Здравейте!
Не знам дали съм тук за съвет или просто да си излея мислите, които са ме налегнали. Напоследък се чувствам много неоценена, разочарована, неуспешна, както в професионален план, така и в личен. Всякаш съм демотивирана, а в същото време искам да израста, да печеля, да се развивам. Не мога да го обясня.. като в затъмнение се чувствам. Обградена съм от връстници, които печелят много повече от мен, а 90% от тях нямат висше образование. Буквално са хора, които завършиха едва средното си. Сигурно не е така, но гледайки ги отстрани всичко им се нарежда без проблем, а при мен винаги нещата се случват с клизма… :D. Аз съм жена на 26г, учих 6 години медицина, скъсвах си гъза с извинение, а като тегля чертата цялото старание е било за 800лв… и реално работя наравно с тия от Кауфланд… че сигурно и взимат повече.. ( не, че има нещо лошо в тази работа, надявам се да не бъда разбрана грешно). Изобщо цялата ни система е супер жалка.
Не съм материалистка, не искам охолен живот, не съм за разхищението.. винаги съм мечтала за семейство, а дори и това няма изглед да ми се случи скоро. И ето пак… около мен половината народиха, изпожениха се, при мен пак затъмнение :D
Обмислям дали да изкарам курс по нещо, сертификат по английски напр, да запиша още едно висше, не искам да бягам в чужбина, а не знам какво да правя тук…

Коментари

1.   Здравей!! Напълно те разбирам и аз учих с голямо желание 5 години, също в сферата на медицината и науката, но в положението е доста плачевно. В момента работя, но с това заплащане, ест започвам да губя стимул и обмислям да наблегна в изучаването на език, с идеята за бягство!! :( Успех !!

2.   Авторке, аз също съм на 26, но завърших стоматология. Между другото и аз мислех да пусна тема като твоята. В момента си търся работа и никакъв успех нямам, на моменти ми идва да си скъсам дипломата. Всичко в моя живот съм го постигала, както казваш и ти с клизми, с много труд и лишения, накрая всички на едно ниво с тези от фантастико. Просто пълна подигравка. Изобщо не бързай да се омъжваш, да раждаш, защото ще се чудиш като мен сега с дете как да впечатлиш великите работодатели. Моят съвет е да заминаваш за чужбина, имаш времето, свободата и шанса. Успех.

3.   Не знам как стоят нещата в тези среди, но все си мисля че сега, когато сте едва в началото на професионалния си път, е възможно да нямате достатъчно голяма заплата. Но в един момент ще започне да нараства, да се издигате, и когато станете средна възраст ще имате доста повече пари и ъзможности. А най-хубавото на тези професси е, че колкто по-стар си, толкова повече те ценят, защото опита е много важен. Не се отчайвайте, хубавото е, че и работа ще имате винаги.

4.   Не се отчайвай, нормално е. И аз минах по-този път. Започвайки първата си работа, близка до специалността ми като бях на 23, взимах 500 лв чисто. Плачеше ми се. Но с натрупан подходящ стаж от около 5-6 години, сега кандидаствам за заплата от 2600лв нето. Пак не е много, но знаейки как хората масово работят за под 1500 лв съм доволна. Не се отказвай, и ти ще стигнеш до по-високи заплати с опита.

5.   Каква ви е професията, лекар/ лаборант/ медицинска сестра? По принцип в медицината се правят огромни пари.

6.   Ако е медицина, сега може да не взимаш много, но след години ще си добре. Не вярвам лекарите да взимат 800 лв, те на сестрите са по-високи заплатите.

7.   Тази история ми е толкова позната, все едно аз съм я писал...
Абсолютно в същото положение съм и аз в момента, разликата е, че не завършвам медицина, а строително инженерство.

Положението е такова, че тези, които едвам връзваха тройки в училище, а след това въртяха какви ли не схеми, измами и прочие в унивеситета, в момента преуспяват и професионално, и в личен план. А аз, който цял живот си гърбя, всичко по честен начин, винаги по трудния път, с големи усилия и мъки, съм до никъде.

Относно работата:
Фирмите в България направо се гаврят с кандидатите без опит. В строителството, за да започнеш на прилична заплата ти искат над 3 години професиолен опит. Но как да се придобие този опит, като никой не ти дава възможност да се научиш. Ако не работиш, докато учиш - водиш се мързелив студент, ако пък работиш, но не по специалността - водиш се неориентиран...
Опитах се да започна работа по специалността, наистина имах огромното желание да се "сблъскам" с професията, за която съм се обучавал 10 години /първо в гимназията, след това в университета/. Но мизерните условия ме отказаха тотално.
Имам колеги, дипломирани магистри, които работят за по 1200лв чисто, като първо бяха на гражански договори, след това на трудов, но на минималната работна заплата. Други пък взимат по 2К, но работят по 25-26 дни в месеца и я имат2-3 почивни дни, а не.
Това е пълна гавра, поне за мен.
Винаги съм участвал в допълнителни дейности в университета, ходил съм по доста интервюта, но условията, които ми предлагат са трагични. Последният случай беше накратно следният: Ходих на интервю, първоначално кандидатсвах за една позиция, впоследствие ми казаха, че ме искат за съвсем друга. Интервюто беше продевено от управителя на фирмата, който най-вече живо се интересуваше каква заплата очаквам, а не от какви умения имам. Казах му, че за мен приемлива заплата е всичко над 1800лв нето и той потвърди, че ще я получа. Впоследствие се оказа дори, че няма да работя на първоначално коментираното място, а на съвсем друго, без дори да сме го коментирали, както и да е. Отидох на новото място и там, разбрах, че заплатата, която ми дават начално е 1200лв чисто за първите 6 месеца. Политиката на фирмата била такава, а другото е, че заплата при тях се взимала 2 месеца назад. Тоест започвам на 1 ноември, но първата заплата ще я получа след 10 януари догодина. Доста се изненадах от това, но реших да го преглътна в името на желанието да се развивам в областта. Една седмица изкарах на "работното място" и им казах, че няма да се получат нещата...

Проучих нещата, кандидатсвах и на други места, но положението е еднакво навсякъде. Така че за момента
В момента съм се захванал със собствен бизнес, който развивам и за момента ми е по-доходоносен от постоянната работа с мизерната заплата. Не съм се отказал, обаче, от мечтаната работа. Смятам в бъдеще, да се впусна в преподавателската професия по специалността, но кой знае дали ще се получат нещата.

8.   Номер 7, ти фантазираш ли или си си търсил работа в дълбоката провинция? И без опит се вземат такива кадри и се обучават и заплатите значително надвишават споменатите от теб и се плаща в последните дни на текущия месец, най-късно 1-во или 2-ро число от следващия. През декември заради празниците 20-21 за целия месец, нищо че не е свършил.
А оплакващата се лекарка къде работи? Как лекар, чийто частен преглед струва 80-90 лв. ще взема 800 лв. на месец Не се забивайте в първата държавна поликлиника, а търсете работа в големите частни болници и клиники.
В естетичната дерматология са големите пари. Лекарката може да се насочи към профилиране в тази специалност

9.   Номер 7 съм :
"Дълбоката" провинция, която имам впредвид е София, а ситуацията е напълно реална. Имам наблюдения върху повече от две, три фирми в този бранш и положението е такова масово.

10.   Това ни е тъпата държава. Сервитьорка взима повече от лекар. Това е жалката действителност. Приятелка, която е строителен инженер, по професия работи допълнително като хостеса в заведение и от тази работа взима повече.