Споделена история от На работното място

Данъци за продаване картини на улицата (в България)?
Здравейте!

Из българските градовете има много художници, които продават картините си из улиците, площадите, в близост до молове и прочие, като цените започват от 10-15 лв и достигат стотици левове, ако не хиляди.

Въпросът ми е, трябва ли художниците, като частни лица без сключен договор и редовна заплата, да плащат данъци за това, че продават изкуството си из градовете?

Могат ли да бъдат глобени или евентуално задържани? Могат ли да бъдат разследвани от данъчните? Нужно ли е да се носи "разрешително" и имат ли правото полицаите да тормозят хората (понеже знам, че гонят музикантите/художниците/танцьорите, които работят/продават на улицата)?

Благодаря!

Коментари

1.   Който има доходи/ от търговска дейност/, трябва да плаща данъци. И, да, имат право да ги гонят, ако нямат разрешение и платени такси към общината. В противен случай, ще станем един голям битак.

2.   Н 1, в случаят "търговската" дейност минава в закона за майстори- производители.
Може да плача на общината за място/щанд, но НЕ за продажба на изработеното.
Авторе, най-добре се консултирай с адвокат и си имай подръка съответният закон защото ще те рекетират всеки път щом могаг!!!
Размахваш им закончето за майстори под носа и да д*хат!
Аз произвеждам нещица, продавам си ги където и както намеря за добре, опитвали са се да ме "обуят" и в БГ и извън, ама неее, не на мене тия :)))

3.   Трябва да плащат данъци като самоосигуряващи се лица и да си попълват данъчната декларация всяка година. Ако ще продават на улицата им трябва разрешително от общината, а и не навсякъде е позволено.
Всеки доход подлежи на деклариране и облагане с изключение на продажбите на лични вещи. Картините на художник не са лични вещи.