Споделена история от На работното място

Работодател ме накара да си взема платен отпуск вместо болничен...
Здравейте!
Бях болна 1 ден. Обадих се на работодател и му казах. След това, той ми каза, да си пусна 1 ден платена отпуска, а не болничен. Има ли право на това? Според мен така ме ощетява финансово.
Вие какво мислите?

Коментари

1.   Да, типична българска проява. Работодателят в България е преди всичко робовладелец. За съжаление, ако не си съгласен с него, намира начин да те накара да стане на неговото. На теория можеш да настояваш за болничния, на практика обаче си разваляш отношенията с него и може да намери начин да те освободи. От друга страна, ако се съгласиш сега, ще те кара да го правиш всеки път. Търси си друга работа според мен.

2.   Честно казано недоумявам защо му е да го прави, след като не той плаща болничните, а държавата. Реално няма финансова полза от това. Ама луди всякакви, вече на нищо не се учудвам.

3.   До 2 - Първите три дни, работодателят дължи 70% от среднодневното трудово възнаграждение. Следователно има финансова полза от това. Ако накара работниците да си вземат отпуск, то в края на година, осевн ако не се разболеят отново, ще са работели същото време, което щяха да работят, ако нямаха заболявания.

4.   От болничен ще вземеш по-малко пари. Ти защо го питаш изобщо? Разболявяш се, мяташ му болничния щом си преценила, че ще използваш такъв и да се оправя.

5.   Че разбира се, че е ясно. Ще му затворят бизнеса при съмнение, я си представи да му пратят една проверка и да излезе, че неподозиращите работници са болни от волтрон. Затваряте за 10 дена минимум! Платен отпуск е, така че не си ощетена по някакъв налин надявам се?

6.   3, това е ясно, ама ако е опрял да се цигани и дребнави за 3 непълни надника веднъж в годината и то законово неиздържано ебати и смешния работодател. даже в случая става въпрос за 1 ден. Т.е. опрял е до 0,7 надника да се прави на интересен и да демотивира персонала и да създава усещане за напрежение, дребнавост и несправедливост - да ти пикая и на смешния работодател. И какво с 0,7 надника спаси фалита, така ли? По-скоро подозирам, че се притеснява да не му карантинират обекта, което пак си е глупост.

7.   Работодател, който нарушава Закона и се цигани за 70% надник, е 100% задник!

- Кифлоприземител

8.   От авторката - работодателя е полякиня.. и по -зле има от нашите Ганьовци. Вече прекратихме отношения, ще си подам жалба до инспекция по труда. Благодаря за отговора.

9.   От авторката да номер 6. Благодаря ти. Да работодателя е дребнав и се цигани, дори и за 1 ден си прави такива тъпи сметки.. Благодаря ти, че поне ти можеш да сметнеш колко е 2 и 2..
До неразбралите, да разгледаме двата варианта. Да кажем, че надницата е 50лв на ден.
1. Вариант - взимаш болничен - плащат ти го на 70% - 35лв.НО отпуската си седи на 100% - 50лв. Твое право е да си я ползваш ако искаш и да почиваш или при напускане да ти я платят. Общо болничен и отпуска - 85лв.
2. Вариант - Само отпуска 1 ден - 100% - 50лв.

Тоест работодател си скатава огромната сума от 35лв, защото е типично за поляк, разбира се на гърба на работещия и той е ощетен. В единия случай те ощетява финансово с 35лв, в другия те лишава от правото ти да почиваш с един платен ден.
Да.. сега нямам болничен а само комуникация на чат да докажа. Трябваше на време да се сетя, но не предполагах, че някой може да издребнее на толкова ниско ниво....

10.   Чакай от такъв работдател, дето се цигани за 35 лв, развитие и достойно заплащане. Ще те цака при всеки възможен случай дори и с 5 ст. Явно не гледа да изгради бинес и колектив, а да изкара днес 5 лв, пък утре я камилата, я камиларя. Не ти трябва такъв работодател.

11.   Аз мисля, че няма смисъл от болничен за 1 ден, но това си е мое мнение.

12.   От авторката до 10 - Да! Абсолютно е така.

16.   Няма значение, какъв е работодателят, а какво правим ние, хората, когато има такива.