Споделена история от На работното място

Здравейте
Здравейте,

Не знаех къде да попитам, затова ви пиша тук.
От скоро си отворих фирма за цигари алкохол в София. Наех си две работнички. Чудесни млади и усмихнати жени. Радвам се, че ги намерих. Без, тях незнам какво щях да правя тъй, като имат опит.
Но има един проблем. Едната иска да напусне защото не знам от къде чула, че понеже фирмата е нова нямало да и дадат кредит. Аз останах изумен. Да, фирмата е нова все още е на минус, но има потенциал в бъдеще. Незнам как да я разобедя.
Ако някой знае дали наистина е така да пише. Много странно.
Не знаех какво да и отговаря на жената, а не искам да я загубя.
Осигурявам ги редовно едната на 1000 лв. а другата на 1200лв.
Без закъснение им и плащам заплатите. От моя страна няма никакви проблеми. Как ще я разобедя да остане незнам. Казах да отиде в банката да попита, но тя не ме взима на сериозно. Фирмата била нова на една година и заради това няма ли да и отпуснат потребителски кредит. Странно, много странно!

Коментари

1.   Не е точно странно. От колко време работят за теб и какъв кредит икат да теглят? Ако искаш, да я задържиш, ще се наложи да ѝ качиш заплатата.

2.   Дай и ти заем или се разбери с някоя банка за по-облекчени условия за служители.

3.   Банките не дават кредити ако договорът ти е на непълен реботен ден, ако си по-малко от 6 месеца във фирмата или в срок за изпитване. Иначе фирмата е добре да има качени поне два годишни отчета.
Но тя тоя проблем с 6-те месеца ще го има и в друга фирма ако сега напусне.
Другото е, че с таква заплата ще и дадат наистина минимален кредит, с висока лихва.

4.   От Автора.
Към номер 1
Както казах магазина все още се разработва 50 бона налях и сигурно ще трябва още. Не мога още да двигам заплати. Мисля, че 1000 1200 нето за сега е добре.

5.   Горе каза, че ги осигуряваш на 1000-1200, а сега, че нето им плащаш толкова. Между осигурителен и чист доход има разлика. Може би не ги осигуряваш на реална заплата или не си на ясно. Както и да е. Това е между другото.

Вдигането на заплатата няма да и помогне за кредит, щом фирмата е нова. Идеята на банката е да се застрахова от фиктивни фирми с фиктивни трудови договори, само за да се теглят кредити. Затова и искат поне 1-2 г. история с реални продажби. Можеш да използваш като коз това, че на ново работно място пак трябва да чака да минат 6 мес. Отиди и в някоя банка, за препоръчване ЦКБ, че дават най-изгодни лихви и говори с тях като човек, че имаш планове да се развиваш и да работиш с тях, че плащанията ти, заплатите на служителите ти ще минават през нея, но в замяна да могат да отпускат кредити на служители. Мисля, че няма да ти откажат.

6.   Няма такова нещо с тегленето, мен ми отпуснаха 26 хил потребителски кредит при 6 месечен стаж в фирма, която беше регистрирана от 11 месеца.

7.   Към номер 5
Осигурявам ги на това, което получават.
А магазина е за алкохол.
Фирмата е от 2020 но от скоро е в действие защото търсих подходящото място. Сега съм на минус, но оборота почва да се качва. Просто не искам да загубя продавачката. Няма те си идея колко е трудно да намериш свестни работници.

8.   До 4 (автор) - Млад бизнес, ръководен от човек, който не е добре запознат с даването на залати и работата със служители, следователно едва ли има и управленчески опит, слабо финансиране (да, да - знам че 50 "бона" в личен план не са малко пари, но тук говорим за бизнес), а и ако продаваш дирекнто на клиенти, със сегашните ограничения, които е знаем, дали няма да ги засилят, си е рискова работа. Ако утре правителстовто каже "вечерен час и арести", клинтелата ти намаля сериозно.

- Не го казвам, за да съм гаден, а за да разбереш какво вижда в твоят бизнес дадената банка.

До 7 (автор) - Всъщност знам. Лошото е, че излиза, че фирмата ти е бил без дохдои много време и в момента все още трябва да докажеш, че може да е печаливша. Дори да е на път, да стане такава, банката ще се съмнява, докато не види.
Може да се опиташ, да стимулираш работниците по-друг начин - намалено работно време, по-дълга почивка, повече дни отпуск, катко и парични бонуси в края на тримесичеето. Внимавай с даването на пари отгоре с всяка, дори и под масата, защото ако почнеш да го правиш, буквално това става новата заплата и ако спреш с тези давания, ще трябва да си търсиш нови хора скоро. Но ако трябва да съм честен - работничката вероятно гледа обяви за други работни места. Пробвай и съветът на номер 5, да говорите с банката.

До 6 - Не може да си сигурен за политиката и начина на даване на кредитна оценка на всяка банка. "Няма такова нещо с тегленето", но при теб. Ако фирмата ти се ръководи от хора с добра история и е в силна индустиря, има добри клиенти и обещаващи продукти, катко и силно финансиране, 11-те месеца пак влияят, но далеч по-слабо. А ако ти си професионалсит със стаж и умения, даже и да сменяш през 3 месеца фирмите, щом знаят, че винаги можеш да си намериш високоплатена работа, то ще ти дават много лесно кредити, дори и да си в скапана компания с малко стаж.

9.   А може би тя опитва да те манипулира, за да получи по- голяма заплата? Няма лошо, но не това е начина. Не е незаменима, споко.

10.   Да прав си. Нито една банка няма да отпусне кредит на служители, които работят в нови фирми.

11.   Шест месеца по-късно как се разви историята?