Споделена история от На работното място

Не мога да реша какво да уча
Здравейте хора!Преди 1 година завърших гимназия.Все още не съм сигурна с какво искам да се занимавам.Просто ме интересуват много неща и не знам кое точно да избера.Отдава ми се да правя бизнес,аз съм много екстровертна и комуникативна,умея да говоря и да разведрявам хората,всички ме харесват,лесно печеля на хората доверието,от малка още винаги съм самоуверена,харесвам мода и пътуване,много съм активна,обичам да се движа постоянно,имам много енергия и мразя да седя вкъщи,имам красива външност.Хората ми казват,че трябва да стана модел.Аз имам всичкият потенциал да работя това,имам външният вид,мерките,ръста,свикнала съм да ме снимат,единствено не знам как се ходи на подиум,защото не съм опитвала,но това нещо се учи,всички модели в началото не са го правели перфектно.Това е една от желаните професии.Притеснява ме само едно нещо,има слухове,че в България моделите са вид проститутки,аз не искам да спя с когото и да било.Имам приятел и той е малко против това да бъда модел поради тази причина и защото не му е приятно да си показвам тялото,но въпреки това ме подкрепя,защото знае,че това ми харесва.Друга професия,която много харесвам,това ми се струва като най-страхотната работа,е стилист.Накратко това е човек,който разбира много от мода и го наемат главно богати хора,за да им изготвя тоалети и да им казва как да се обличат.Но в България това няма никаква реализация.Аз след година,две най-много няма да живея повече в България и ще имам някаква възможност да работя тази професия.Но засега в България мисля,че няма начин.Друга професия,която харесвам е домашна помощница.Аз обожавам да върша домакинска работа,колкото и смешно да звучи на някои хора,работата е няколко пъти в седмицата и ти си избираш графика,всичко ми харесва в професията,но приятелят ми е против тази професия също,защото като съм млада и красива хората,за които работя ще се възползват от мен както при моделството.Преди години бях сигурна,че искам да имам бизнес и постоянно учех и се развивах в тази област.Сега бизнесът заема място в главата ми и го имам като идея,смятам че е смислено нещо,но някак не ме влече чак толкова,колкото преди.Аз още не съм стартирала някакъв сериозен бизнес,продавам само в Олх,базар,ибей,инстаграм,фейсбук и имам много клиенти,хората бързо купуват всичко,което кача,приятно ми е да го правя,доста пари правя,но както казах това не е сериозен бизнес.Знам,че за сериозен бизнес трябва да си много информиран и да имаш куп качества и умения,а аз чувствам,че не съм готова за нещо толкова голямо,не съм достатъчно отговорна,умна и просто нямам голямо желание и интерес.Но не го отписвам като вариант за в бъдеще.Както казах обожавам да пътувам.Ако работя нещо,свързано с пътуване по света ще съм много щастлива.Инстаграм инфлуенсър ми харесва също,аз имам много последователи и хората ме знаят,интересуват се от мен,харесват ме.Брат ми ми каза да уча туризъм или маркетинг.Обработвам също перфектно с Адоуб фотошоп,завършила съм графичен дизайн в гимназията ми,имам години опит в обработването и ми е много забавно,но само с тази програма ми е интересно,с другите не и не съм добра.Затова се отказах като графичен дизайнер.Много обичам деца и животни,работа свързана с прекарване на време с тях би ме правила много щастлива.Също обичам много да готвя.Също искам да бъда психолог,защото обичам психологията и ми е интересно.Искам да уча и моден дизайн.Ако някой ми препоръча университет в София,в който мога да уча моден дизайн ще съм му много благодарна.Аз търсих,но не откривам.Много съм объркана.Не знам кое да избера.Засега ще започна с моделство.И през месеците (тъй като сега не мога да кандидатствам) ще мисля какво да уча.Мисля,че моден дизайн е най-добрият избор.Ще ми помогне при работата като стилист и ако реша да създам бизнес,моден бранд.Струва ми се най-полезно от всичките.Казах си ако не мога да избера едно да правя всичко едновременно,но това ще ме стресира.Имам свободата,ако искам да не работя,ако искам да работя,защото имам финансова сигурност.Но откато завърших училище не работя и не уча,отдадох се единствено на удоволствия и забавления,аз съм хедонист и се чувствах добре,но осъзнах,че това е зле за менталното ми здраве и макар да живея добре ще изпадна в депресия.

Публикувайте ми историята,за втори път я пиша вече.

Коментари

1.   Бих те посъветвал, щом имаш финансово спокойствие, пробвай да работиш за около година, каквото ти падне - продавачка, сервитьорка, работник в кухня, в цех, всичко, за което ще те вземат без висше образование и опит. Идеята е да пробваш различни социални среди, различни шефове, колеги, правила и т. н. и да си добиеш представа какво представлява работата. В момента си се съсредоточила да мислиш за самия предмет на професията, но освен него тежат и формата на отношенията (на заплата ли си, на свободна практика ли и т. н. ), мащаба на предприятието, социалните умения на работното място и т. н. Добре е да вкусиш от тези неща, те са по-важни от самия предмет на професията.

Примерно, може да чувстваш призвание за учител и да ти харесва тази работа, но в крайна сметка да си нещастна заради отровната атмосфера и ниското заплащане в едно училище. Тогава ще ти се е искало някой да те е предупредил, че учителската професия може да се упражнява и под формата на частни уроци или под формата на частна школа, разработена и притежавана лично от теб.

Надявам се разбра същината на съвета ми и ако го последваш, мисля, с времето от самосебе си ще изкристализира и предмета на професията, за което всъщност е въпроса ти.