Споделена история от На работното място

Табу ли е темата за турците
Здравейте, искам да споделя с вас случка, от която се чувствам доста неприятно. На работа се заговорихме за градове, при което аз споделих, че в моя град турците имат някакви превилегии пред нас българите и това е ясно изразено в едно от големите предприятия. Съответно то се разпростира на широко и за други области от града като училища, администрация и т.н. Проблемът беше, че го изцепих пред една колежка, която е туркиня. И затова се чувствам неприятно. Като малки са ни учили тази тема да не се говори и обсъжда пред турци. Аз нямам нищо против тях, не съм ги обидила по никакъв начин, но засягайки темата знам, че съм направила огромна грешка и се чувствам зле от това.
Какво е вашето мнение по въпроса. Обидно ли е да се засяга темата за турците пред турците? Защо е обидно? Много лошо ли съм постъпила?

Коментари

1.   Спокойно, не си го слагай, свикнали сме от малки с такива коментари и дори не ни прави впечатление. Казвали са ми и къде по-грозни неща като фес, резак и др. На всички ни е ясно, че има напрежение между нас. Ние толкова векове сме се колили едни други, първо ние вас, после ние нас по време на Възродителния процес, че сега за един коментар ще правим проблем.

Между другото защо за един завод, където се назначават повече турци се прави проблем, но няма никакъв проблем, че в хиляди други умишлено НЕ се назначават турци? Не го казвам, за да се заяждам. Просто никой българин не си дава сметка колко по-трудно е за един турчин да си намери читава работа. За циганите да не говорим. Да, ОК, крадат и са невъзпитани, не го оспорвам, но представете си, че сте от 1-ния % свестни цигани, които нямат вина за останалите 99% и искате да работите нормална работа, а не да крадете или просите. Ами успех ще ви пожелая.

2.   И къде е обидата в това да кажеш, че някой има привилегии?!?

3.   Ако това е факт, не виждам къде е проблемът. Но, по принцип добре да се избягват конфликти теми, които нищо няма да решат в момента, а само ще нагнетят напрежение.
На мен един руснак , женен за туркиня, взе да ми обяснява за турското робство, че не било точно така. Еми, хубаво- има мнение, но освен с жена му да се чувстваме неудобно, какво решава той с тази тема.

4.   Затова в Англия говорят за времето, защото никого няма да обадят. Какво, като си го казал, ще промениш ли нещо? Въобще защо го обсъждаш? Мисли в тази посока. С българите комуникацията е трудна, вечно философстват, постоянно навлизат в личното пространство, лични теми, дискриминация явна, защо? Живея в чужбина и постоянно се чувствам неудобно, когато съм с българи, постоянно теми свързана с пари, кой, какъв, само интриги и обсъждане. Защо? Спрете се, гледайте вашият си живот, спрете да се правите на интересни и да решавате и анализирате проблеми. Работата е работа, там отиваш да си изкарваш прехраната, не да вървиш интриги и обсъждаш такива теми.

6.   Реално турците са убави и свястни хора.
Ислямът обаче е бая гнусовата доктрина.

8.   Най-много да Ви спре баклавата! :d Да се обиждаш на очевидни неща, говори достатъчно колко си интелигентен.

9.   И ако е вярно ,че в твоя град в предприятията турците са привилегировани( най- вероятно турски собственици назначават турци с предимство) или ДПС е обзела администрацията и ги привилигерова- защо пък трябва да ти е неудобно?
Истината си е истина.....който не му е приятна, да не се цупи а да защити своята гледна точка.
Факт е,че преди 10- и турците са приемани в университет с предимство, уж за да се създаде лоялна про-социалитическа интелигенция.Колко е станало е друг въпрос.
Истината си е истина, пак повтарям.
Бъди точна със ,така и с другите ще си ок.

10.   Трябва да има уважение между двете държави, но трябва и да си помним историята :) Аз имам приятели турци, имам и такива с турски произход (дали), но българско самосъзнание, имам и приятели цигани, и всичките ви уверявам, че са най-нормални хора. Естествено при циганите масата са ...., НО има и читави. Едно нещо съм сигурен обаче... Ако утре стане война без значение срещу кого тези, дето най-много се правят на националисти ще са първите, които ще се скрият :)

11.   Виж, аз много години наред гласувах за Волен Сидеров и сега, когато израснах... Си признавам, че ме е срам. Ама наистина много ме е срам. Толкова години наред съм вярвал и съм бил против роми, турци и тн., но сред тях има добри и лоши хора. Може и да имат привилегии, но те са малцинство. И няма как. Това са международни интереси и няма как да ги спрем.

12.   И каква е тази привилегия? Кой ти е казал, че има привилегия? Ако живееш в Кърджали примерно и в града ти има повече турци, нормално е да ги виждаш повече в обществения живот, но ако си човек с предразсъдъци към всеки, който не е точно като теб, може това да ти се стори странно.
Като се абстрахираме от тази тема, истината е, че в повечето случаи, когато някой се оплаква, че други имат привилегии, в повечето случаи това е просто търсене на оправдания, за да се почувстват по-добре, че не са ги приели някъде примерно. Помисли върху това първо и разреши този проблем, защото с търсене на оправдания човек е заникъде.