Споделена история от На работното място

Търговски представител
Здравейте, искам да попитам може ли да ми дадете подробности за тази работа, възможно ли е да се изкарат добри пари, много ли е натоварена и т.н. Колебая се дали да не стана такъв.

Коментари

1.   Бачкал съм такова за кратко. Едно време им викаха амбулантни търговци. Демек чукат от врата на врата като просяци и предлагат никому ненужни продукти, от които никой не се интересува, и ги гонят по най-унизителния начин. Обаче те учат да си нагъл и да не се отказваш и пак да ги притесняваш хората, докато не намразят тотално името на фирмата. 1 на 1000, на който му мели устата изкарва някакви пари, другите 999 карат на процент от нулеви продажби, т.е. принудително усвояват процеса на фотосинтезата. Като спреш работата, ще ти трябват още 1-2 г. да спреш да се мразиш и да си върнеш себеуважението след хилядите изгонвания и презрителни отношения, които си претърпял.

3.   Дълго е да ти обясна плюсовете и минусите,но с две думи не се занимавай,особено в тази криза.А и ако си млад,сега ти е времето да работиш и живеш,и най вече да инвеститаш.

4.   Тези с китайските боклуци и Орифлейм бяха едно време. Сега се обикаля по магазини и се предлага стока на някакви конкретни производители.
Пари от това винаги можеш да изкараш, стига да можеш да продаваш. Не е толкова лесно, а и конкуренцията вече е голяма. Без опит (5 години) е доста съмнително дали изобщо биха те взели някъде в София примерно. В по-малък град или на морето е по-вероятно. Трябва да си доказал, че го умееш това първо на малките пазари и чак после да разчиташ някоя сериозна фирма да те вземе в голям град. Създаването на клиентела е бавен процес. А и повечето малки магазини си имат разни утвърдени доставчици, с които работят от години или разни борси, от където пазаруват. Ако никога не си се занимавал с продажби...по-скоро не е за теб.

5.   Това е "професия" без перспектива. По-добре инвестирай това време в нормална професия. Иначе ще изгубиш 10 г. в това подобие на работа и когато искаш да си намериш най-после нормална работа, няма да можеш, защото връстниците ти вече ще са опитни в нормалната работа и ще си принуден цял да останеш на това калпаво работно място, защото друго няма и да можеш. То по-добре сервитьор се хвани, по-добра перспектива имаш. Поне на морето можеш да го работиш лятото и пари да изкарваш.

6.   По-принцип и аз не я харесвам тази професия, но ако работиш за голяма фирма си заслужава! Колко фармацефтични търговски представители взимат над 2000-2500 лева? Колко представители на промишлено оборудване да не кажа, че взимат и повече от процента? Чувал съм и добри отзиви от търговски представители на Кока-Кола, Орбит и подобни големи марки. Сега, ако си търговски представител на прахосмукачки е съвсем различна работа....

7.   От автора: В такъв случай ако може да ми предложите добра работа за мен. На 20 години съм. И също искам да попитам какво мислите за работно време от сорта на 2 дни работиш, 2 дни почиваш?

8.   Според мен, ако няма нощни смени е много добър вариант.