Споделена история от На работното място

Защо ни плащат толкова малко?!
Работя във Френска фирма, административна позиция. Води се въвеждане на данни, но реално е много повече от това - трябва да знаеш добре френски, правиш разчети, проучвания и т.н. И за всичко това ни плащат 1500 и то бруто, тоест чистото е доста по-малко. Това е в София. Кажете ми как е възможно това? Все повече се увеличава работата, но никой не говори за повишение на заплати, при условие, че вече касиерките в Билла-та получават повече. Не виждам при тези цени как човек може да се оправи с по-малко от минимум 2000 лева чисто, след удръжки.

Коментари

1-50 от 66

1.   Търси друга работа.

2.   За съжаление , никъде не дават много , ако си Ок с работата и ти допада , не виждам защо да търсиш нова . Аз също взимам горе , долу толкова , с висше образование .

4.   Направи това, което номер 1(e1be3d9a3e) ти каза.

5.   Викат му търсене и предлагане. За да плащат толкова пари, явно много хора могат да я вършат тая работа. Или недостатъчно са готови да покажат, че могат да си намерят по-добра работа. Като напуснат естествено...

Това че била видиш ли "Френска фирма"... тия мечти как ще се изравним със западняците... надявам се повечето се отрезвихте. Реално ни ползват като индийците - за евтина работна ръка.

6.   Ами тя тази фирма нали за това е дошла тук - да плаща ниски заплати, а някой съсед на минимална да ти завижда "Еее, тоя се ояде, взима 1500 лева."

7.   Да, търси друга работа. Дори в кол център, където се изисква единствено език и никакви специални умения, могат да ти дават 2000 лева чисто. Освен това има доста приятни и леки позиции, на някои места дори отговарят само на имейли на клиенти.

8.   1500 даже е висока заплата. Масово предложенията в джобс-а за позиции от средно ниво - не чистачка или IT специалист, са около или под 1000 чисто.
Онзи ден четох разни "бизнеси", които се оплакват, че няма желаещи да работят в производството на храни, по ЖП линиите, строители, техници и прочее. Изобщо в сферата на така наречените "защитени професии", от които държавата има нужда и на кандидатите е осигурена работа след завършване. Реваха за недостиг на кадри и колко неподготвени били. Иначе за толкова тежък труд предлагат 800-1000 и се чудят защо никой не иска да се бъхта за без пари. Тия ценни кадри на Запад ги квалифицират за далеч по-малко, отколкото нашите гимназии, а разликата в заплащането дори няма да я коментирам.

Ако можеш, търси друга работа, но имай предвид, че на 9 от 10 места е така - ще вършиш повече, отколкото ти е труд. характеристика. Аз съм преводач, но на предишната си работа, бях и куриер, и касиер, и сметки плащах, и по държавни институции се влачих. Увеличение на заплатата не получих в продължение на 3,5 години. Едната колежка вдигна бесен скандал, след което започнаха да ѝ дават в плик още 400 лв., но скоро след това я уволниха. Та така... ако не си си сам шеф или не си много търсен специалист, ще те използват. Това си е чиста проституция, само че с претенции за нещо повече.

9.   Ако реално знаеш френски, няма ли да изкарваш далеч повече пари с това в някоя френска компания? Не искам да ти давам "акъли", защото не знам нищо за теб и едва ли съм квалифициран, но ... порбвай идстанционна работа за френска компания. Ще се изненадаш, колко пвоече възможности има днес, особено след като имаш и опит. Ако ще работиш съащата помия, поне да ти плащат малко по-адекватно.

10.   Номер 5 много прав. Колкото повече хора могат да свършат определена работа, толкова са по-лесни за бърза замяна със следващите на опашката. Фирмите съществуват с цел печалби и заплатите, които дават, са с размер, колкото да не напуснеш.

Много фирми, например, единствено с проучвателна цел пускат обяви за работа за длъжности, за които всъщност нямат свободни работни места; целта е "да си сверят часовника" колко заместители биха се отзовали на интервютата. Това им дава по-ясна представа дали могат да си позволят риска да държат заплатите достатъчно ниски. Ако имаш вече наети 20 служителя на някаква длъжност, а се появят 50 кандидата, това е ясен знак, че няма нужда да повишаваш заплатите на тези 20-ата, защото ако някой недоволства, лесно ще може да бъде заменен с някой по-отчаян да работи на ниска заплата. Кофти, но това е положението. Не е само в България; има го и на Запад в "белите страни".

- Кифлоприземител

13.   Защото нямаме професионални съюзи, защото минималната е шега, защото повечето хора са непсособни да се организират и да искат повече?

14.   Има още много какво да се каже, но да... В същото време има разни хора които с лекота вадят по 3000-4000лв и не им дреме и не вършат толкова много работа. Аз взимам в пъти по-малко и съм без договор. Защо? Защото така съм си го направил и сам съм си виновен. Няма да тръгна да обвинявам държавата, нито политиците, дори може би работодателя ми не е виновен. В крайна сметка всичко е на база договаряне... Но вече се чувствам адски недооценен за пореден път. И пак може би аз съм си виновен.

Май ще се напуска държавата...

15.   8 висока е друг път. В чужбина, в страна, където картата за транспорт и храната са на същите цени като София ми плащаха 2400 лева бруто. Няма логика при сегашните по-високи цени 1500 да е висока заплата за София. И не е! Аман от хора с робско мислене. Те и моите колеги така мислят, затова са на тоя хал. Защото ако само аз изрева може и да ме натирят, за вдигане на заплата трябва повече хора да си търсят правата. Защото фирмите не може да изискват до безкрай, да вдигат задълженията без да вдигат парите.

16.   В България никой не отваря бизнес за да дава западни заплати. Работната ръка тук е евтина и хората се радват на 1000-1500 лв (~500-750€). Ако си работник на заплата без значение с или без образование, заминавай на Запад. В БГ е хубаво ако си с бизнес или поне работиш за себе си и си търсен.
Успех, М27

17.   15, висока в смисъл на това колко се предлага обикновено за професия от среден клас, както съм написала. Маса народ живее с доста по-малко, защото това е стандартът на заплатите тук. Патолозите ни взимат под 1200 и трябва да работят на 2 места. Най-добрата ми приятелка работи в голяма компания за книги и игри - 1100. Заплатите са ниски като цяло. Имаме една шепа IT и кол центрове с 2 езика, които правят средната за София над 2000, но ясно колко народ взима толкова.
Иначе да, с хляб Добруджа във Фантастико по 2.39 1500 бруто са малко, но на фона на класическата заплата у нас, която е около 1000, е по-добре. Това имам предвид, а не, че е някаква крупна сума. Аз също взимам доста по-малко от това, защото сферата ми на работа не е търсена и дълбоко се съмнява някога да взимам дори 1500 освен след 10 години, когато хлябът стане 7 лева.
Идеята е не да се дават високи заплата на масовия служител, а да се мине с възможно най-малко. И, честно казано, винаги ще се намери някой, който да е доволен на мизерно заплащане, така че защо да ги вдигат? Докато всички не откажат да работят, няма да има промяна, но това означава поемане на риск и последствия за работника... повечето си искат сигурното, било то и мизерничко. А, както писах по-горе, някои бизнеси са толкова нагли, че дори при недостиг на кадри, смятат, че 800 лева, е някакво невероятно предложение.

18.   До Номер 16, знаем ама заради подобно мислене няма кадри вече. И не се намират никакви хора.

19.   Е как касиерка в Била да взима 1500? Прекалявате.

20.   Моето виждане е, че не бива да се чака да бъдете оценени, защото това в 99, 9% от случаите не се случва. Ако работите в чужда компания и шефовете ви са чужденци, тогава има подобна вероятност, но това си проличава през първата година. Във всички останали случаи, ако ще да се съдерете от работа и да имате най-брилянтните резултати, няма да получите нищо! Даже е много вероятно да си навлечете и проблеми, защото най-малкото ще започнат да ви товарят с повече несвойствена работа, виждайки че се справяте. Естествено, никой няма да ви плати за това. Въпреки, че не съм такъв по характер и изобщо не обичам да работя по такъв начин, опитът ме е принудил да спазвам няколко прости правила, за да не бъда третиран като роб:
1. Не върша нищо допълнително без адекватно заплащане, дори и да ми коства буквално 1 минута.
2. Не работя никога извънредно, освен ако не закъснявам с обичайната си работа по моя вина.
3. Не отговарям на обаждания от шефове в извънработно време и почивни дни. На колеги няма проблем да вдигна и да помогна.
4. Върша това и само това, за което сме се разбрали и за което ми плащат. За всичко друго не си мърдам пръста, ако не ми се плати и аз не се съглася.
Ествествено, ако компанията е човешка и работата ми се оценява, не се държа по този начин. Това обаче ми се е случвало само веднъж и за сравнително кратко време. Във всички останали случаи, колкото по-добри резултати съм имал, толкова по-зле е ставало положението ми. Та, идеята ми е да не чакате нещата да се подобрят от само себе си. Оглеждайте се всекидневно за по-добри оферти, а ако можете да си го позволите, поставете ребром въпроса - или ми давате Х пари, или напускам.

21.   аз взимам 2. 3но работя всеки ден, без висше и без език но в София. Живея в жилище на родители но сами с приятелка та, и тя взима минимална заплата и пак нени стигат парите

22.   Плаща се малко, защото има глупаци, които се съгласяват на толкова. Българинът трябва най-сетне да се научи, че не ти ли изнася, моментално напускаш и търсиш по-доброто. Докато стоиш с наведена глава и изпълняваш заповеди за без пари, ще те тъпчат. Последната си работа исках 1000 лв увеличение, казаха ми фирмата в момента не може да си го позволи - директно палнах във фирма, която може.

23.   17, хляб "Добруджа" 2.49 о.О ???

24.   Обикновено бедните и смачкани хора от провинцията се съгласяват на мизерното заплащане. Само и само да получат опит и евентуално да им се вдигне заплащането. А когато се утвърдят във фирмата се показват провинциализма и селянията. И си каютат. Така бях и аз. Вдигнаха заплатите на послушните и добричките, които се мазнеха на шефа, а тези които се скъсвахме ни товареше повече. Сякаш не бяхме хора. В даден момент доста хора напуснахме и сега не знам какво се случва там. Ценете си труда и ценете себе си.

25.   Е, то е хубаво да си знаеш цената, но като имаш деца трябва да се работи. За съжаление никой не иска да дава много.

26.   22, в повечето случаи нещата не са толкова прости. Човек понякога е в такава ситуация, че няма избор. Когато имаш спешна нужда от пари, имаш кредити, деца и т.н., нямаш време да се правиш на примадона и да подбираш, ами почваш на първото възможно място поне временно, защото в такъв момент малко пари са по-добре от никакви, а добре платена работа не се намира лесно и без връзки за два дни. Особено в провинцията няма голям избор да напуснеш на момента и някой друг веднага да ти даде 1000 лв повече. То и без това масово се плаща 1000 лв в провинцията, кой ще ти даде двойно на конкуренцията, при положение че има гладни балъци, които и за 800 бачкат. За съжаление понякога суровата истина е такава. И на мен ми се иска всеки да има избор и да прибира нормално възнаграждение, което да ти позволява един нормален достоен живот, но за съжаление в бг рядко е така.

27.   Вие оставете заплащането, но повечето са едни тъпи заядливи лелки колежките. За съжаление суровата истина е, че масово работещият по офиси е прост, заядлив и злобен, като изключим програмистите.

28.   26 така е, но забрави да кажеш, че това временно обикновено става за постоянно. 5, 6 и накрая 10 години ти минали във временно очакване на светлото бъдеще. Предпочитам да действам сега.

29.   28, че често става постоянно, става, но това обикновено (не винаги) е, защото няма алтернатива, не от хубаво. Не всеки има шанса да си намери хубава работа. Държавата си е фактор, който каквото иска да ми казва и да ми обяснява как всичко зависи от нас. Подозирам, че това намекваш, че ако си готин и се "развиваш", те чакат цветя и рози дори в бг. Има и много кадърни хора, които никой не цени. Ако човекът реши да емигрира, е друг въпрос, но не всеки иска и може поради ред причини, вкл. и лични. Ти си готин и се развиваш, но не всеки е готин и късметлия и има фактори, които не зависят от свободната воля. Не си мисли, че всеки, който бачка за 1000 лв, го прави, само защото е глупав. Такова разбиране е дсота цинично. Дано живота ти не се обърне така, че да се наложи и ти да бачкаш за толкова, тогава ще разбереш, но дане не се налага да го разбираш. Най-лесно е да кажеш "онзи е прост и затова бачка за 'иля'а ле'а", ама е по-трудно да повървиш 1 км с неговите обувки.

30.   29 ами аз работя за чисто малко над 1000, авторът на темата съм. И точно затова казвам, че искам да действам сега, защото от 2013 е така. И аз мисля за чужбина, но после се сещам, че и там ще трябва да работя някаква долна позиция, а у нас поне на теория би трябвало и по-отговорно нещо да мога да си намеря.

Просто не ми е понятно защо колегите ми повечето предпочитат да се хапят помежду си вместо да хапят тим лидерите. Няма да повярваш, но заради кризата се вляха много хора от други сфери и те си изискват правата от тим лидерите и мениджърите и не си мълчат, затова пък се държат много по-приятелски с другите на тяхното ниво. Ето това е човешко поведение според мен - като си недоволен от неизпълнени обещание да си го кажеш на тим лидерите, а не да премълчиш, но от яд да сядеш с коментари свой колега.

31.   Авторе, не е срамно да работиш “долна позиция”, срамно е да работиш за без пари.
От една чистачка в Скандинавието с 2500 евро заплата без бонуси.

32.   До 31,абе срамно не е, но назадничаво да. Като брокер на имоти и бивш архитект ти казвам. В момента разтоварвам контейнери, наравно с дрогирани поляци или крадливи ц... ни. Разсъждавах като теб. Плащат ми добре, но в чужбина си си никой. Може и да имаш хъс да се развиваш. Вече няколко години съм тук, но винаги ще работиш това, което местните ненго искат да го погледнат. Лично аз до една година се прибирам. Ти си чисти...И колко да са много 2500 за Западна Европа. Не са повече от 1500 лв, за Нългария. Ама и това не казвате. Че наема на една каюта е над 1500 евро.

33.   До 32 - Щот па в БГ ще си "някой". А аз, като някой бил в чужбината, ще ти кажа, че можеш да работиш и хубава работа, ама се искиа усилие. Не ми казвай, че си напуснал позицията си на лекар, директор или нещо подобно, за да мяташ кашоини в чужбина ...

34.   32 е минал си се, но аз в чужбина се чувствах по-добре от колкото в София. В България има ли други градове, където да може да се живее освен София? Не, другите ни градове стават само за туризъм, не да живееш в тях с мизерните им заплати. Но те и в София ако не си ИТ или телефонист в кол център са ниски. И пак си никой.

А то е ясно, че да ходиш да чистиш в чужбина или да работиш по складовете не е оферта. Но ако ще е аутсорсинг то по-добре в друга страна, на мен там в аутсорсинга ми плащаха над средната работна за страната, докато в София досега винаги са ми плащали под средната, а съм с висше, два чужди езика и много опит. А после нямало кадри, малко останаха тези, които да са доволни на 1500 лева.

35.   Номер 32, съжалявам, но в повечето случаи абсолютно и изцяло си зависи от теб колко ще се развиеш, просто българите нямат желание да се интегрират (точно като циганите в България са те в чужбина) и да вземат максимума от държавата, в която живеят. Масово под максимум разбират да го карат на помощи и да не изтрезняват.
Държавата ти предоставя безплатно образование (вкл. висше), безплатно научаване на езика, безплатно здравеопазване, по-евтина и качествена храна, по-качествени нехранителни стоки и услуги, по-добри пътни мрежи, по-добри условия на труд и спазване на трудовото законодателство. В повечето случаи и по-лека и заплатена работа. На теб ако не ти харесва, се връщай - чужбина не е за всеки. Иначе искрено ме разсмя, че 2500 евро там са като 1500 лв тук. Вземала съм 1500 в България - ами разликата е от земята до небето.
От 31

36.   И изпуснах да напиша, че не живея в “каюта”, а къща 80 км за 1000 евро, делим на 2 с приятеля ми, къщата е нова, не се подава Тодов Живков от ъгъла. :D И тази година така се получи, че ще посетя/посетих общо 4 държави, успех да посетиш толкова с 1500 лв в България. Е, освен ако не спиш по хостели с непознати и летиш с wizzair февруари-март.
От 31

37.   Чистачката номер 31 звучи подобно на една чистачка с подпис Ж22, която миналата година в друга тема се изцепи, че ако се напънела, вадела по 8 бона на месец от обикновено чистене в Швеция (не стана ясно дали на покъщнина, тоалетни, фирмени прозорци или нещо друго). Това е малко трудно за вярване, тъй като мой близък приятел във Финландия изкарваше по 5 хиляди евро като носач на мебели, перални, фурни и прочее уреди, а това там е добре платено, тъй като е тежък физически труд, причиняващ травми на кръста и ръцете. Впоследствие той стана милионер след само няколко години работа заедно с мен, но от друга дейност.
Номер 31, но в следващото си мнение 35, прави сравнение с нашенска заплата 1500 лева и какво може да си позволи на север с 2500 евро, само че тънкият момент е, че тя плаща само половин наем, тъй като другата половина бива плащана от приятеля ѝ (чиято заплата не е упомената, но едва ли е ниска). Вероятно същото важи и за битовите сметки, храна, общи услуги и прочее. При това положение, естествено, че за пътувания ще останат повече свободни средства, след като за основните месечни разходи плащат двама души. То и в България двама печелещи по 1500 лева всеки, т.е. 3000 общо, могат да си позволят по-добра квартира и пътувания. Аз познавам точно такова семейство, което общо печели около 3500 лева и редовно са на пътувания из България и в чужбина.

За наемите в Швеция не съм много на "ти", тъй като там съм живял в плащан от фирмата хотел, но във Финландия една спретната двуетажна къща на 15 км от Хелзинки е с наем около 800 евро месечно, рядко над 1000. Квартирите, ако са в нова жилищна кооперации с пълно луксозно обзавеждане, започват от 1000-1200 евро месечно, а тези в по-старите кооперации (но все пак по-добри от 90% от родните скъпи квартири) са в рамките на 800-1000 евро.

- Кифлоприземител

38.   Кефи ме как в началото имах пълен брой звездички, но изведнъж се включи VPN-a, и рязко ми бяха набити единичките, хахахах. Колкото и звездички да ми набиете, няма да промени фактите, които казвам. :D Българите сами не искат да се интегрират, после се оплакват, че ги третирали като роби. Ами явно за друго не ставате. Мен като роб не са ме третирали.
От 31, 35, 36

39.   38 в тоя сайт някой сериозно се бъзика с тия звездички.

40.   Хич да не ви пука от звездичките. Броят на звездите от 1 до 5 има значение само при категоризацията на хотелите.

41.   Кифлоприземител, никога не съм казвала, че работя в Швеция, и не работя там. :))) Малко се бъркаш

42.   Като има толкова възможности за развитие, защо си чистачка. Смених около 10 работи в чужбина за около 5 години. Логостики,фабрики, оранжерии...без местния език толкова. Израстването е от работник, да станеш оператор на машината или тийм лидер на 5 маймуни около теб, за едно евро повече на час. Дори и да изучиш езика как ще ми обясниш, че българин работи здраво 3 години и ччак тогава го взимат за тийм лидер, а холандче на 25 идва, не съм го виждал и веднага тийм лидер, тепърва се учи къде се намира.
от 32.

43.   До 42 - Не знам. Става и с английски. Ем прав си ичнае, че трябва умение. А това, че "хоалднчето", ставало лидер, е защото може да се разбере с шеха, на нормален език, а не комуникация в стил "Ю май бос, и вил уорк ю тидей сий".

44.   Номер 41, може да е била друга чистачка онази съфорумка с изхвърлянето за 8-те бона с подобна на твоята обслужваща длъжност там. Все пак, много българки ходят да чистят тоалетни, прозорци или дупета на старци в старческите домове в западните и северни страни. Който, за каквото го бива.
Познавах една жена, която не беше доволна да получава 800 лева като касиерка в "Лидъл" и преди няколко години отиде да работи като камериерка в семеен хотел в Хамбург за 1500 евро и осигурена стаичка в хотела, т.е. наем не плаща. Всяка година си идва в България и се изявява като голямата гъзарка - успешницата на мама с минимална работна заплата в Германия. :) Много е смешна и пълна с комплекси на тема пари. Не може да мръдне оттам и всеки ден превива гръб в хотела да пере, да хвърля боклука и да нови и оправя завивките. Има само 20 дни почивка в годината, когато си идва на почивка в България. Но иначе е много "успяла" и вири нос до небесата.
Истина е, че "на Запад" може да се успее, ако човек се впрегне да следва добре избран план на действие и прецени доколко би се справил с начинанието, но повечето хора предпочитат да са общаци или обслужващ персонал, защото или не искат да поемат отговорности, или се чувстват неспособни да са нещо повече от черноработници на западняците.

- Кифлоприземител

45.   42 а ти как ще обясниш. Друга бивша соц страна, но по-богата. Назначават ме веднага от университета, само с 1 година трудов стаж в малка БГ фирма. С български език във Форчън 500 корпорация. С два месеца ми съкратиха пробния период. Заплатата над средната за страната. Върнах се в София от носталгия и тук какво се оказва - не им пука за опит и образование, фирмите от този ранг не ме допускат и на интервю. Уж работя с френски, пък заплатите тук винаги са ми под средната досега. Никога не са ми намалявали изпитателния срок в БГ, а съм вече в 4-та българска фирма. Шефовете тук обикновено са по-гадни. Е няма да отида в Западна Европа да местя кашони или да чистя, но ако си в аутсорсинга и не си ИТ в по-богатите бивши соц страни е по-добре. Да не забравя, че цените там са като нашите, дори картата за транспорт е същата цена като в София. Ако бях седял повече и научил езика можеше и тим лидер да стана. За разлика от Западна Европа произходът ми не беше проблем. Но носталгията е лош съветник. България е прекрасна страна, но не и за работа.

46.   Проблема ви е, че разчитате само на 1 заплата. Аз живея в провинцията и печеля капитал от 3 различни места - 1 постоянна работа онлайн за софийска фирма 2 странични източника. Дохода ми в момента е абсолютно перфектен за градчето в което живея, даже е доста повече от повечето ми съграждани. Въпреки това, търся още алтернативи и в свободното си време последните месеци работя върху една идея за 4-ти източник на доходи. И плана е до края на тази година да го реализирам и в края на годината да взимам пари от 4 места. 2 от тях ще са онлайн. Затова ви казвам - търсете алтернативи, не разчитайте само на 1 заплатка (освен ако не взимате супер много пари, но пак ви препоръчвам да имате и странични доходи). Поне съвременния свят ви дава супер много възможности, които нашите родители, баби и дядовци - не са имали. Интернет е необятен и веднъж да се впуснете в неговите дебри, може да извлечете изключителна полза. Ще ви трябват също така и идеи, четене, време, труд...Но пък нищо не става лесно.

47.   Ами защо стоиш и чакаш света да се промени в твоя полза, просто си търси работа и развитие.

48.   46, какви са тези странични източници, наеми или акции?

49.   Както казаха по-горе всичко е търсене и предлагане.

Ето пример с мен.
Проектирам платчици, електроника и такива неща.
Да седна и да драсна на Кад програмата няколко жици за няколко часа струва няколкостотин лева на клиента.
За мен вече е рутина и фасулска работа, но колко човека от 100 го правят това?
Трябваха ми 10 години за да стана добър в това което правя.

А колко човека от 100 могат да мият прозорци? Май всичките 100.
Колко човека от 100 могат да се научат в рамките на седмица да са фризьори? Поне 60 човека.
Колко човека от 100 могат да се научат да проектират и да мислят?
Не повече от 20 и то ще трябват години практика.

50.   49, тъй, ама не е баш тъй. Лекарите учат 10 г., няма лекари от години и пак ги лигавят с 1500 лв заплати. Същото важи и за сестрите и даскалите, а ако щеш и за счетоводителите вече. Всеки иска, ама на никой не му се плаща и после "ама то няа кадри уа". Ем няа, чуек, щот' кадъра за иляа леа няа ти бачка, еми ше отиде у чужбина и ще взима 3 пъти по толкова в евро. Дори като мияч на чинии да бачка пак ще живее по-добре.

51.   До 48 - Наемите не са добра схема, освен ако баба ти не ти даде апартамент, който не можеш да продадеш.

52.   Учиш не учиш, можеш не можеш - в България бъдеще няма (освен чрез далавера и на принципа "имам човек"). После защо толкова бягаме от България, нито работата ти е рабоа, нито заплащането, нито здравеопазването, полицията, учението, НИЩО, буквално нищо. Единия дом дето имаш и това е, родината, ама родина корем не храни, нито дома ще те облече и стопли. Майка ми преди 2 години замина за Финландия за 50 дена, прибра се с 5 бона (при положение, че там не се е лишавала от нищо, платила си е самолетните билите, а и пуши), работата беше за бране на ягоди и тук-таме нещо друго, като се работи от 5 до 12. Ако някой ми каже къде тук можеш да изкараш 5 бона за 50 дена (спестени, тоест след всички разходи). Тук за същата работа ще изкараш за 50 дена максимум 2500-3000 лева, като махнеш разходите, я ти останат 500 лв., я не.. Тоест 10 ПЪТИ, ПЪТИ по-малко. И така е и във всяка сфера. Дори и тъй любимата и перспективна ИТ сфера, където уж са чуждестранни фирми, европейски стандарти и прочие. Гледаш един прохождащ програмист в Германия или Англия как взима 3 пъти повече от програмиста тук (а уж нали фирмата оперира с клиенти от цяла Европа и прибира евраците, ама на теб на ти леваците). Тая държава е изгнила, най-добре Путин и тук по една ракета (първо в парламента) и да ставаме клонче към Русия, и така.. Ама то е една толкова широка и голяма тема, че не може даже и да се изговори. Единственото, което трябва да се каже, е че за всички проблеми на света за виновни еврейте (и не обикновените хорица), с право Хитлер е искал да ги избие

53.   51, защо?

1-50 от 66