Споделена история от На работното място

Интервю
Здравейте! Ще карам директно. Кандидатствах за работа,на едно място и ще чакам да ми се обадят. Притеснявам се от интервюто,попринцип съм много притеснителна и срамежлива,но си казах,че човек трябва да излиза от зоната си на комфорт за да се развива. На 19 съм и не съм работила досега никъде. Няма с какво толкова да се похваля,освен с дипломата ми и специалността! Какъв съвет ще ми дадете? Ще съм благодарна от сърце! <3

Коментари

1.   Здравей. Щом не си работила никъде нищо, значи няма какви претенции да имаш - нито за условия, нито за заплата. Първо изслушай шефа ти и не се прави на умна и на знаеща и на мотивирана. Дръж се нормално. Разбира се зависи какво ти предложат, но примерно минимума, който можеш да искаш е да имаш трудов договор, всички коректни документи и накрая питаш за заплатата. Когато отидеш в първия ти работен ден, се дръж нормално и не се натягай да работиш прекалено много, защото старите кучета забелязват това и се дразнят когато някой нов, било то и без стаж изпъква над тях. Питай и дали ще имаш два почивни дни.

Сподели повече в кой град ще си, какво ще работиш...

2.   Ми, похвали се с дипломата и специалността си, де!

3.   Минавал съм по този път, даже на интервюта на английски език съм ходил, въпреки че съм го учил само от интернет :)

Свиква се с този тип стрес след известно време, ако не ти е толкова спешна новата работа пък съвсем няма какво толкова да се шашкаш. Като за начало не казвай че искаш голяма заплата или някакви големи екстри. Започва се от ниско и после с хъс и усърдие другите неща ще дойдат от само себе си.

4.   Здравейте, към номер 1 кандидаствам за подреждане на магазин, не много голям

5.   Дано да случиш на добро първо работно място. Рядкост е.
С годините ще научиш, че интервютата са вид надлъгване. Те те лъжат, че ще си добре и парите са много. Ако познаваш някой във фирмата, или дочуеш нещо, е добре. Винаги помага да имаш вътрешна информация за условията. В обявата е едно, а реално друго.
Казват, че ти дават договор и осигуровки, все едно е нещо уникално и нечувано. Има си закони все пак. Смешно е да споменават в обявите, че предлагат договор.
Проучвай местата, където ще ходиш. Пропрочети нещо за дейността на фирмата, но не дрънкай хвалебствия. Примерно, ако става въпрос за магазин, не приказвай как си си мечтала за такава работа. Важното е да знаеш какво продават или нещо най-общо. Така или иначе ще ти обрисуват фирмата като най-уникалното място.
Запознай се какво се изисква от самата длъжност. Питай за работно време какво ще е, дали се заплаща извънреден труд, условия на работа. Дали ще имаш облекло, обедна почивка и т. н. Както и за заплата. Никой не ходи на работа за кеф, всичко е за пари.
Ако слушаш номер 1, вечно ще си роб и разни шефчета ще те тъпчат след време. Ти си работникът и имаш права. Те търсят, но и предлагат условия на труд. Те трябва да те стимулират да работиш за тях. Не искай много, но пък не се давай за жълти стотинки и ужасни условия на труд.
На интервюто бъди спокойна, колкото е възможно. Казваш, че не си работила никъде, то се вижда, но искаш да пробваш.
Ако те одобрят, трябва да имаш някакъв обучителен период. И договор трябва да ти дадат в началото, а не да те моткат с дни за едно листче. Като нов работник ще те товарят повече.
Успех!