Споделена история от На работното място

Свикнах с домашния офис и не знам как ще отвикна
Малко след началото на пандемията всички колеги от офиса неизбежно започнахме да работим всеки от вкъщи. Преди това по принцип винаги пристигах навреме, а ако по случайност закъснеех, то беше от порядъка на няколко минути. Пътят ми до офиса не беше много, 15-20 минути. Така, че домашният офис не ми спести много разходи по отношение на време и пари, защото ходех пеша.

Друго обаче стана с дисциплината. Постепенно започнаха да се прокрадват навици, които изяждат от работното ми време. Например, да си правя закуска след началото на работния ден. Или ако съм излязъл да спортувам, да закъснея до половин час. Или да домакинствам у дома, да измия мръсните чинии, да почистя с прахосмукачката, да подредя нещата ми. Понякога си лягам за известно време, ако се изморя. Все неща, които няма как да ги правя ако съм в офиса и край мен са разни началници и колеги. Не че и преди не си гледах в интернет разни неща без да има нужда да го правя, но сега на ден губя по час-два от работното време, в някои дни дори повече.

Някой може да попита как не са ме хванали. Не знам, може би защото проектите рядко имат точен краен срок, всичко е когато го направя. Дали ще стане утре или вдругиден е все едно. Лошото е, че за две години свикнах доста на такъв лек режим. Имам идеята да си сменя работата, но от перспективата да пътувам почти час в едната посока ме побиват тръпки.

Коментари

1.   Говори с работодателя си, намери баланс няколко дни работа вкъщи, няколко в офиса. Винаги търси решението, а не дълбай проблема. Това е бъдещето, работа от вкъщи когато е възможно, гъвкавост, време за себе си. Статистиката показва, че хората са много по-работоспособни от вкъщи, когато работят и всъщност вършат много повече работа, нищо че вършат и доста лични неща.

2.   Здравей!
Пет години работих в офис и основната причина да напусна, беше че ми омръзна всеки ден да пътувам по час и половина в едната и още толкова в другата посока. Умишлено започнах работа от вкъщи още преди карантината и нямам желание да се връщам в офис.

И аз се разсейвам понякога, нормално е. Не е лесно, нито здравословно, а и не е много продуктивно да седиш 8 часа пред компютъра без да ставаш. Шефовете, които предлагат работа от вкъщи знаят това. Тях не ги интересува по колко часа на ден се разсейваш. Интересува ги работата да се върши бързо и качествено.

Не е проблем да губиш по час от работното време. В офиса също има разсейващи елементи - да си поговорите на по кафе с колегите, или някоя колежка да показва снимките си от почивката на всички, или да си говори на висок глас с друга колежка и да пречи на работата. Вкъщи поне можеш да се съсредоточиш.
Набелязвай си кои неща задължително трябва да свършиш за деня и ако не успееш до края на работното време, продължи докато не ги свършиш. Така ще се научиш да не си губиш времето ако имаш много работа :)

Успех!

3.   Леле, само аз ли стоя вкъщи пред компютъра плътно, само до тоалетна и за вода ставам. Нищо не си позволявам да правя в работно време, освен да работя. А работа има толкова много, че не смогвам. От умора спя в обедната почивка. Ако към това изстискване като лимон трябва да добавя и по час път плюс не мога да спя по време на обедната почивка, не бих издържала на натоварването. Сега е модерно хибриден модел. Разпитай дали нямате такъв.

4.   Ще отвикнеш много лесно, ако ти се наложи да работиш в "нехоум" офис отново. Но хубавата новина е, че Ковид е завръща, сега и маймунската настинка (или каквото е там) също било опсно и пак ще има мизерия, а все повече работни места приемат новата реалност и свикнаха с подобен род работа. Ако не ти се връща в офиса, търси си работа, кояот позволява дистанционна работа. Аз работя на дистанционни позиции от поне 7-8 години вече и чеснто казано, освен ако не искам да си разщирявам контактите, не виждам нужда, да се връщам в офис.