Споделена история от На работното място

Бояджия/плочкаджия
Здравейте, в момента работя в офис с колеги, които не мога да търпя. Заплатата ми е малко над минималната.

Колко пари бих могъл да изкарвам ако започна да се занимавам бояджийство или плочкажийска работа? У нас съм правил ремонта сам, като се учих от интернет и нещата се получиха добре.
Като сам човек без бригада, колко пари бих могъл да докарвам на месец? Живея в София.

Коментари

1.   За България не знам, но в Германия ще те позлатят, особено като Плочкаджия. Познавам румънец, който на ден прави минимум по 200 евро.

В чужбина ценят много хората със занаят, особено строителните работници. Научаваш немски на ниво А2 и си уреждаш живота.

2.   Няма да стане така. Трябва да поработиш малко с по-опитни майстори. Сега на пазара навлизат масово плочки, които сам човек не може да работи. Размер примерно 2х1 или 3х1. 6 метра. В смисъл... това е доста масово вече, а сам човек с това не може да се справи.

3.   Да си направиш нещо у дома веднъж не е като да поемеш обект и да го направиш добре и достатъчно бързо, така че хем наелия те човек да ти плати с желание труда, хем и ти да си доволен че за дадено време си изкарал дадена сума пари. Трябва да работиш едновременно бързо и качествено, за да ти излиза сметката.
Всяко нещо си има майсторлък и така от клипчета в интернет може да направиш нещо за себе си у вас, но със клипчета майстор не се става, в клиповете ги няма тънкостите и решенията при изненадващи проблеми в работния процес, които могат да възникнат. Как си представяш да се случи нещо пред клиента и ти да търсиш решение в интернет ли? Клиентите търсят майстори, хора с опит, много опит, ти си залепил 50кв плочки и си мислиш че си специалист, гледал си клипчета в интернет То и кучето гледало пред витрината на месарския магазин ама не станало касапин.

4.   Имам няколко познати, които се занимават с това. Изкарват страшно много пари. За няколко години си купиха хубави жилища, нови коли... Но са опитни и коректни. Работят бързо, качествено, спазват срокове. Създали са си име.

5.   Прави са н 1 и 2, но на 1 това как румънеца изкарвал по 200 евро на ден... може да е някой ден на частно по изключение, а не всеки работен ден.
Повече пари ще правиш в Австрия от колкото в Германия иначе.
А можеш да работиш в район границата на Германия в Австрия, пък да живееш в Германия, че са по- евтини квартирите. Много хора го правят. Влаковете са много начесто и под редовен час.
Аз съм пътувала по 15 мин от едната до другата страна основно за пазаруване. В Австрия пък цигарите и бензина тогава бяха по евтини.

6.   Трябва да натрупаш реален опит! Да завършиш доста обекти и така да прецениш, че можеш да работиш самостоятелно.

Ако водещото ти е "колко пари мога да изкарам" - отговора е, че изцяло си зависи от теб!!!

Въпроса е дали ще свършиш работа на клиентите! Сигурно си наясно, че работата не е много лека и никой няма да те чака с месеци да му свършиш работата... ;)

7.   Занимавам се с имоти и строителни материали и гарантирам, че малко хора взимат в момента по-добри пари от плочкаджиите.

В момента добър плочкаджия за под 100 лева на ден е чудо да намеруиш да ти работи, надниците стигат и до 130-150-200.

Обикновено се взима оферта за цяла баня или под, офертите вървят към 3000-4-5 хиляди лева за баня, от които имаш едни 20-30% за материали, останалото си го прибираш. Разделяш парите за 15-20 дни, или за колкото ще свършиш обекта и получаваш колко взимаш на ден.

Парите са добри. Като минуси - може да имаш доста слаби периоди, есенно-зимния сезон малцина се занимават с ремонтни дейности, повечето е през пролетта и лятото.

Но ако пък си правиш добре сметката и изкараш за едно лято 15 хилки, може да разчиташ на тях чак до другото. Ден година храни.

8.   До номер 7: 100 лева на ден са 2000-3000 лева месечно. Всеки счетоводител изкарва толкова.
200 лева на ден е вече друго, но и там обикновен програмист изкарва повече. А това е тежка работа, не да стоиш на стола по цял ден.

Ето защо хората се махат от БГ, защото не им се цени трудът.

9.   Ако изкараш през едно лято 15 000 лв примерно... дели на 12м = 1250лв няма що