Споделена история от На работното място

Да преквалифицирам ли в софтуерен инжинер
Здравейте!
На 26г съм и работя в сферата на финансите. Имам и висше по същата специалност. Работата ми е добре платена, отпуски доста, спазване на работно време, колегите са добре. Въпроса е че искам да уча програмиране. Още като записвах университет се чудих дали да не запиша за програмист. Трябва да изкарам курс около 2г. Въпроса е че трябва да напусна сегашната си работа, за да мога да карам курса и да имам време да уча, а моята работа е такава, че ако я напусна не мога да се върна и няма подобни компании с подобни позиции.
Най-много искам да уча програмиране, защото чувствам че създавам нещо полезно, защото смятам че това е бъдещето и защото много ми харесва да работя дистанционно.
За сега съм работил само с html и css, дори не съм програмирал.
Някакви съвети?

Коментари

1.   "защото чувствам че създавам нещо полезно"- на дебела заплата ще създаваш това, което искат шефовете от теб, а то много рядко е полезно... повечето време ще е проект-недоносче, роден от тъпите "идеи" на некомпетентен нарцис и бюрократичния хаос под него. Но все пак професията предлага възможности да избереш за кого да работиш.

"защото смятам че това е бъдещето" - там е настоящето. Обозримото, поне, бъдеще е в изкуствения интелект, трансхуманизма, смесените системи между мозък и компютър...

Не виждам защо трябва да напускаш работата, от която си доволен. Безплатни онлайн материали, самоучители и каквото се сетиш има тон, и може да отделяш по някой час на ден, след работа, колкото да навлезеш и да прецениш дали е твоето нещо.

2.   Учи си сам програмиране вечер, един приятел се преквалифицира като теб на 32 или нещо подобно... Няма да ти избяга, ако имаш желание

3.   Съвета ми е да почнеш да учиш и да пишеш код на даден програмен език като за начало. Преквалифицирането няма да е лесно понеже работиш в момента и няма да имаш много време за това преквалифициране но ако напуснеш е рисковано понеже може тази материя да не е подходяща за теб и да не се справиш.

4.   До #1
Да, бъдещето е в изкуствен интелект, но и там трябва програчиране. Няма общо с това, което аз ще
правя, но от програмист някакъв на програмист изкуствен интелект ще е по-лесно, отколкото от финанси към изкуствен интелект. Системите мозък-компютър са същата работа.

6.   Няма смисъл. До 1-2, мааааакс 3 години, 95% от софтуерът ще се генерира сам, с много малко усилие. Докато станеш на достатъчно добри ниво, че да си намериш работа, работа няма да има.

7.   До #6
Това не е вярно. Питал съм в групите програмистите и казват, че може да пише елементарен код това нещо. Няма как да замести програмистите. Ако не, тогава ще има нужда от QA. Ако се пише сам кода и не е нужно програмисти, тогава какво остава за касиери, счетоводители и всички останали? Да автоматизираш счетоводство е по-лесно отколкото писане на код. Така че по тая логика няма смисъл нищо да учим.

8.   ДО 6: нямам сили дори да се засмея на тази тъпотия

9.   7, като главен счетоводител ги казвам, че няма как да се автоматизира счетоводството с изключение на няколко вида операции, които и в момента да автоматизирани. Няма как компютър да знае коя фактура за какво е и как да я осчетоводи. Най-малкото трябва да има човек, който поне да посочи какъв тип операция е. Но това само за елемтарните казуси, за сложните никакъв шанс. Дори и счетоводителите често се допитват до одитори по сложи казуси, защото казус с казус не си приличат, камо ли програма да знае как да стане.

10.   До 6 и такива като него...

Тези приказки знаеш ли от колко години ги слушам? Може ли да ми обясниш как кога ще се генерира сам? Очевидно говориш глупости и нямаш никакъв досег със софтуерното инженерство, иначе нямаше да пишеш такива простотии. Все едно аз както не разбирам от медицина да шляпам глупости от сорта на това как до 10 години няма да има лекари и всичко ще се прави на роботи... Относно изкуствения интелект... Просто си извади телефона и гледай как те изкарва жена на 42, па ти си мъж на 30 :D

11.   Автора
До#9. Бъркаш се.
Може да има главен счетоводител или мениджъри, но оперативни не. Това го казват big 4