Споделена история от На работното място

Струва ли си да наглея за освобождение
Здравейте!

От 10 месеца работя във фирма в която няма да коментирам с какво се занимавам, единственото което ще кажа е че боравя с чувствителна информация и е офис работа на компютър.

Та в началото бях окей с работата, трудех се, справях по-добре от поне 95% от хората, но с времето почвах да научавам нови и нови факти които ме натоварваха. Като почнем от хора с които сме започнали по едно и също време, справящи се по-зле от мене които взимат с поне 500 лв. повече от мен, до постоянно увелечение на длъжностите до безкрайност.

Та преди един месеца освободиха трима човека, като един от хората във фирмата ми показа документа си в който беше описано, че той взима четири брутни заплати обезщетение, което си е доста стабилна сума предвид нашите заплати. Бях шокиран, тъй като тези хора бяха мързеливи. не се справяха изобщо и накрая просто получиха такава сума и дори не ги уволниха? Следователно това се разчу из офиса и се направи среща в която шефа почна да разправя как това било само слухове и ако някой не се справи щял да бъде уволнен дисциплинарно, реално не му повярвах защото видях самия документ.

Та въпросът ми е, струва ли си нарочно да се справям зле с работата си, като внимавам да не нарушавам дисцпиплината в офиса. Не ме вълнува особено, дали е етично, но ми е интересно дали могат да ме уволнят дисциплинарно, ако се справям зле? Реално го правя нарочно, обаче те няма как да докажат, че го правя нарочно с всички нови процедури които имаме.

И отново казвам, не ме вълнува дали е етично.

Коментари

1.   Демек ти си там за парите, а не да учиш и да растеш кариерно? Спукана ти е работата.

2.   А какъв ти е проблемът да напуснеш, щом не ти харесва работата? Намери си по-добра и иди там.

3.   Да, могат. Ти и товз заслужаваш. Най-мразя такъв тип хора. Все дебне сакън някой да не лапне повече. И в друга фирма да отидеш пак ще си така.

4.   Вие добре я нападнахте, "сакън", макън, обаче в историята, ако е вярно, тя обяснява как се е справяла, учила и е била на ТОП ниво, доколкото в тази работа може да е. За сметка на това, с чувствителни суми по-малко пари е вземала, защо? Фирмена политика? Ами ок, като е такава политиката, толкова и ще им се работи. Малко е неприятно само ти да си баламата, който ще им бачка, а накрая и по-малко пари ще взема, а другите ще си барат...
По темата, не знам дали могат. Но принципно няма да им отмъстиш толкова, колкото на себе си. Моят съвет е да си вършиш нещата без да се напрягаш и да си гледат работата ако не ги кефи. От там нататък опитвай или с друга работа или да ти качат парите или да учиш и да се развиваш. Просто ако забатачиш и не учиш, не се развиваш, правиш по-лошо на себе си, отколкото на тях. Тоя мач съм го играл, както и онзи с това да им върша неща за 5 работни позиции и да бърнаутвам или както там се казва, а накрая и пари да не спестя, като си давам здравето. Въобще, разбирам защо не те вълнува дали е етично. Убеден съм, че като си почнала, ако не да те е вълнувало, поне една идея повече те е. Те сами си го правят.

5.   Надявам се си наясно какво е Дисциплинарно уволнение и какви са "ползите" от него за теб самия.

6.   Има един проблем - работодателите си говорят помежду си и често се познават. Хубаво - ще те уволнят, ще вземеш някой лев, ще живееш с тия пари няколко месеца, ама после ще дойде момент, в който отново трябва да си търсиш работа. И ако някой работодател реши да те наеме, вероятно ще разпита тук-таме за теб.

Понеже работата ми е свързана с наемане на хора, такива като теб са ми минавали доста през ръцете. Резултата винаги е един и същ - на края остават без работа и никой не ги наема. Лъжат този-онзи работодател, минават метър, изкопчват каквото могат някой и друг месец и на края - добър ден, няма работа за него в целия град. Не тръгвай по този път, защото веднъж направиш ли го, ще ти се услади и ще се изкушаваш да го правиш и друг път и така няколко пъти и после ще си преебеш кариерата. Освен ако не искаш през година да сменяш града.

7.   Двата вида уволнения нямат нищо общо!!!
Дисциплинарно уволнение е да те освободят по чл 190 от КТ!
Да те освободят поради несправяне с работата е чл 328 от КТ

В първия вариант "дисциплинарно" си доказано винивен, в втория вината че не се справя с дадени задължения не е в работника,

8.   Не могат да те уволнят дисциплинарно ! Просто гледай да не правиш някакви мизерии и простотии и няма да могат да те уволнят дисциплинарно ! Дисциплинарното уволнение не става толкова лесно колкото си мислят повечето шефове, трябва да се мине през комисия и да се даде доказателства в ползва на отправеното от тях твърдение. Самото твърдение, че не се справяш в работата не е достатъчно за дисциплинарно уволнение !

9.   Могат да те уволнят за несправяне с работата и да не ти дават никакво обезщетение. Както ти казва и номер 2 - щом не си харесваш работата, търси си друга и напусни.

10.   Аз работя за удоволствие. Работата ми е като хоби, и никога не съм работил. Обикновено работя безплатно, но се е случвало да ми дадат някой лев. Случи ли се нещо подобно - веднага ги връщам на работодателя. Харесва ми да няма къде да живея, и да не мога да си купя някога дом. Знам, че и някой ден, ако евентуално се задомя децата ми ще се гордеят, че не работя за парите, а за удоволствието от работата. С вълнение очаквам утрешният ден да отида на работа. Работа за удоволствие, не за пари:)

13.   Дисциплинарно могат да те уволнят, ако системно закъсняваш за работа, например. Или извършиш друго дисциолинарно провинение. Ако нарочно не си вършиш работата, може да те уволнят за несправяне със задълженията ти по длъжностна характеристика. И в двата случая не е приятно. Аз, на твое място, не бих поел такъв риск, не си заслужава да ти лепнат петно, което винаги ще си е там в трудовата ти книжка и всеки един бъдещ твой работодател ще го вижда.
Препоръчвам да си търсиш друга работа и като намериш - пускаш си предизвестието, изчакваш го и си биеш шута.

14.   №4 - Ти ако беше чел по-добре, щеше да разбереш, че темата я пише не тя, а ТОЙ.

15.   №14 - Аз темата я прочетох добре, с изключение на това. Само не знам какво значение има мъж или жена е автора. Ако работи повече от другите, а взема малко, "Хюстън, имаме проблем"!