Споделена история от На работното място

Наемна работа и абсурди
Здравейте! Работя в магазин в София. Момиче на 20 години съм, готвя перфектно но нямам предишен опит на длъжността (трудов), работата в магазина е помощник готвач. Работи се всеки ден от 8 сутринта до 10 вечерта. Пътуването за работата ми отнема 2 часа общо отиване и връщане за деня. И имам време единствено да спя и после веднага отново на работа. Защото свършвам работа в 22:00 и към 23:00 се прибирам. После готвя, чистя удома, къпя се и се оправям да си лягам. Лягам си към 00:00. И спя 7 часа и ставам на сутринта за работа. И пътувам 1 час до работата и в 8:00 съм вече в магазина и започвам работа. Според Вас нормално ли е това? Нямам никакво време. В обявата беше писано, че е за помощник готвач. Но не е това, което си мислите. Аз върша абсолютно същата работа, която върши и главният готвач, не съм помощник. В магазинът се готви пред хората, но не е само готвенето. Освен готвенето, аз също чистя целият магазин, опаковам, говоря с клиентите, оправям стоката, чистя отвън на улицата и оправям масите, мия съдове, ходя да пазарувам, фолирам стока, вакумирам, меря, седя понякога на касата, проверявам продуктите и постоянно съм права и като се прибера през нощта буквално едва си стъпвам на краката, цялото тяло много ме боли. И всичко това за познайте колко пари на ден-40 лева. Не искам да звуча алчно, но аз не мисля, че всичката тази работа, която върша за деня струва 40 лв., защото аз работя по 14 часа и постоянно съм на крак и върша много различни дейности. Имаме безплатна консумация до 15 лв., но в магазина един чипс е 8 лева и като цяло храната е скъпа, а аз съм много слаба и имам много бърз метаболизъм и имам нужда от повече храна, тази ми е малко за деня и съм гладна. Работила съм преди като чистачка във фирма за почистване и там си мислех, че е уморително, но там се работеше от понеделник до петък от 7:00 до 16:00 и единствената работа ти е да ходиш по офиси с колегите и да чистиш, но единствено чистене, никакви други дейности и там колата на фирмата те взима от вкъщи и те връща пак вкъщи после. И това е една нормална работа според мен-8 часа и там ми плащаха по 30 лв. на ден. Има хора работят по 8 часа, има работи на 12 часа, но 14 часа? !? ! Аз се чувствам така всякаш имам собствен бизнес, защото аз правя абсолютно всичко там, а не само готвене както би трябвало като позиция на готвач/помощник готвач и в същото време го правя за по 14 часа, което е много уморително. Според мен тези хора се гаврят. От шефовете единият никога не се появява, а другият идва вечер и само се забавлява, говори си, хапва си и това е само, а ние ще се скършим от работа за малкото пари, които ни дават. Аз ако спра да работя това няма да се отрази на живота ми, защото аз имам много малки разходи, защото имам собствен апартамент и не плащам наем, аз съм минималист и не си купувам неща обикновенно, освен ако нямам наистина нужда от тях, например сега имам си айфон, достатъчно дрехи и няма нужда да купувам. Майка ми се грижи за мен, както и приятелят ми. Аз изкарвам пари чрез телефона си, продавам дизайни и също продавам дрехи. Парите ми не са всеки ден еднакви, има дни в които никакви пари не правя, но през повечето дни правя по 100-200 лв на ден. Като цяло работата не е уморителна, просто трябва да напиша 2 съобщения и да отида до офиса, който е на 5 минути от дома ми и да изпратя пратките. Отнема ми по 5 минути на ден и не е уморително и правя 100 лв на ден обикновенно. А на тази работа аз се скъсвам от бачкане и то 14 часа и то за 40 лв на ден. Дизайните, които продавам ми отнемат повече време, но самата работа е креативна и много забавна, като игра е и не ми е проблем, нея мога и да я работя от всеки край на света, защото е в телефона само, докато при другата работа с продажбите когато съм извън България се поставя на пауза и губя пари, защото е с физически продукти. Аз не ходя на работа, защото нямам пари и сигурност, аз отивам там, за да се науча да правя бизнес и да спестя пари, които да инвестирам. С тези знания аз сега имам възможност за в бъдеще да стартирам бизнес. Аз в момента си имам бизнес, но той е вид малък бизнес нали, само аз работя, защото работата е малко и е лесна и не ми трябват служители, абе търговец съм просто, работя за себе си. Аз имам предвид да стартирам бизнес, както е този в момента-магазин/ресторант, тоест не малък бизнес/фрийланс, а точно бизнес, бизнес система със служители след време. Просто искам да Ви кажа, че си давам цялото време и здравето, личният живот за хора, които ме експлоатират и скъсват от работа като роб да правя всичко в бизнеса им по извратен брой часове за малко пари на месец, които за тях са като жълти стотинки. И трябва да съм благодарна, че имам възможността да го правя! Знам, че има много хора, които за разлика от мен нямат избор и наистина се нуждаят от парите, които работата им дава за да оцеляват и са уморени, тъжни, но не могат да спрат и това е депресиращо, пожелавам на тези хора животът им да стане много по-добър и да бъдат щастливи и да намерят начин да спестят пари и да ги инвестират, за да могат да се измъкнат от Rat race или поне да имат по-добри условия и помощ. А богатите шефове с бизнесите, които се гаврят с хората по начина по който ви казах, да се държат с тях като с роби, които да им работят по цял ден за малко пари и да вършат дейности, които дори не им влизат в работата, да се замислят какви хора са. Мен лично много често шефа ме кара да ходя до магазина да му купувам цигари и аз естествено го правя, защото ми е шеф, но това къде е казано, че трябва да го правя, аз съм наета като готвач, а всъщност съм човекът за всичко, едно магаре и прислужник. Знам, че така работи животът и бизнесът, но тези хора прекрачват границите според мен. Има и добри шефове, които дават нормални заплати за нормално работно време и са уважителни и не се гаврят, при тях правиш каквото ти влиза в работата само, а не и всички други дейности, на тях-Браво! Имам предвид, щом сте ме наели като помощник готвач или готвач, нека работата ми е да готвя само и най-много да си почиствам работното място където съм готвила и да следя сроковете на продуктите, а не да съм готвач, но и едновременно с това и да съм чистач на целият обект и офис, както и касиер и на всичкото отгоре да ми дават малко пари за целият този труд.

Коментари

1.   Измислена история не се хабете да коментирате

2.   Ами харесвам разсъжденията ти, но ми се струва, че на работното си място си прекалено раболепна и нямаш уста да си отстояваш правата, тия работи, дето ни ги разправяш в сайта ги кажи и на шефа, дори и да те уволни, няма да е голяма загуба за теб, а по скоро за него, загубвайки отговорен и всеотдаен служител, плюс това щом имаш страничен доход още по-добре за теб, развивай го вместо да се гърбиш за тия трохи, които ако наистина са 40 лв за толкова много часове освен, че наистина си е чиста подигравка, но и също е незаконно според кодекса на труда и е под минималната заплата. Успех и се цени повече, за да те уважават и другите.

3.   Ами просто е - спираш да работиш за някой и си продаваш дизайните, аз работих преди 10-15 г също в един магазин и след 6 месеца напуснах и си казах, че повече няма да работя за никого и така и правя. Фриланс уеб дизайнер съм и взимам от 35 до 50 евро на час за работата си, защото смятам, че съм доста добър и бачкам по колкото си искам, стигат ми 4-5 дена да работя за клиент за да си докарам 1500-2000 евро и през другото време си живея живота

4.   От авторката до номер 1-За каква измислена история говориш, това ми е животът и е напълно реален.
До номер 2-Не мога да кажа, че изкарвам супер много пари от бизнеса си, но правя бързи пари и разполагам с достатъчно за да мога да съм напълно задоволена, да пътувам няколко пъти в годината до други държави и няколко пъти в месеца на екскурзии в България и така нататък, като цяло имам достатъчно пари, че да водя живот като на по-богатата част от средната класа и в същото време имам много време, така че съм напълно доволна. Прав си, че се подиграват, тези дни ще си сменям работата, трудно се намира работа и трудно се задържа, но дори и в други сфери да е пак мога да пробвам, нищо не ми пречи.
До номер 3-Прав си. Човек няма как да стане богат или да има финансова свобода когато работи за някой друг и е зависим от него. Когато работиш правиш единствено шефът си богат, а не себе си. Това е страхотно, начинът по който си устроил живота си.

5.   Май не си чувала израза - "не е луд тоя дето яде баницата, а този дето му я дава". Абсурдът не е, че има работодатели които предлагат такива условия на труд, а че си намират шарани. Вярно, че става дума за ниско квалифицирана работа, и там условията като цяло са зле, защото най-лесно се намират хора за нея. Но дори и в такава ситуация... парите не са да си купуваш айфони и други простототии. А когато условията на труд не ти изнасят, да можеш да кажеш "не", и да издържиш колкото месеца трябва докато си търсиш по-добра работа. Ако си пръскаш парите за глупости, и си отчаян за работа, работодателите ще те мачкат естествено...

6.   Потърси си друга работа или емигрирай в чужбина. За целия труд дето вършиш по 40-50 евро на ден ще взимаш, в най-лошия случай. Това което разказваш е потресаващо. Аз и два дни не бих стояла за тая мизерия.