Споделена история от На работното място

Не знам дали ще си намеря работа - отчаяна съм!
Здравейте, мили хора! Толкова съм наранена и потресена, че реших да излея болката си тук...

По образование съм начален учител. Никога не можах да започна работа в държавно училище, винаги работя в частни занимални. Искам да споделя с вас проблема си.

В началото на тази учебна година започнах работа в една такава занималня. Имаше 13 деца в групата, които бяха в трети клас. Момчетата бяха 10, момичетата -3. Шумът, който вдигаха беше невероятен, всеки си правеше каквото си иска. Когато се опитвах да ги строявам, да им говоря, да им чета нещо, ставаше все по-зле. Сякаш имаше бунт против писането на домашните, против това да се държат като добри ученици с прилични обноски...

Най- лошото беше това, че имаше едно момче на име Косьо, което се държеше най- зле от всички, отказваше да чете и пише, ставаше по всяко време от мястото си и се разхождаше, където реши из стаята... Останалите го аплодираха, беше им забавно. При една диктовка установих, че това дете има слаба писмена култура, да не кажа неграмотна. Чудех се защо вместо да се помъчи да научи нещо е толкова арогантно...

Споделих с майка му, че не се държи добре в занималнята, че дори е невъзпитан. Тя настръхна срещу мен и каза, че обиждам детето й, че това не е вярно.

Всеки ден си имах проблеми с това дете, появи ми се главоболие. Отделно някои от родителите започнаха да се оплакват против мен на управителката на занималнята, че децата им не си били писали домашните. Аз много се стараех, отделно шефката ми идваше почти всеки ден да проверява лично какво става, дали всичко е научено и написано за деня.

Имаше някакви настроения срещу мен определено. Това се засилваше с всеки ден. Имаше и доволни родители, разбира се, най- вече родителите на момичетата, които бяха прилежни и старателни.

Един ден се случи нещо много неприятно. В разгара на усилената работа при подготовка на домашните работи, онова момче пак започна да прави физиономии, да се криви и да закача останалите. Видях, как друго момче, едро на ръст, пълно много се радваше на ситуацията. Не знам какво ми стана, но аз изгубих контрол и ударих шамар на тартора, който се държеше отвратително! Той се развика и избяга от стаята. Напуснал сградата на училището/ има частни занимални с договор към държавни училища/. Остави си багажа и телефона. Не можех да му се обадя... Забравих да спомена, че същото това дете веднъж побягна пак от класа и трябваше да го лъжа по телефона, че ще му дам подарък, за да се върне.

Едно от децата се обадило в това време и казало на родителите си за случката. Аз не смеех да се обадя на шефката си...Тя дойде по едно време и каза, че са го открили пред дома му... Въздъхнах с облекчение, че не му се е случило нещо лошо. Извиних се на майката, която сега беше сигурна, че не детето й, а аз съм лоша.

Продължих да работя в занималнята още около 10 дни. През това време нямаше никакви намеци от шефката ми, че смята да ме уволни. Много се стараех, за нищо друго не мислех, освен за уроците. Аз съм сгодена, но не си спомням да съм си помислила дори за миг за моята любов, защото просто бях максимално натоварена психически.

Преди няколко дни шефката ми раздаде едни бланки на децата, които трябваше да бъдат попълнени от техните родители. Трябваше да напишат оценка на занималнята и как протича работата там. Забелязах, че децата носят попълнените листове, но ги изваждаха от чантите си само, когато управителката дойдеше. На мен нищо не предаваха.

Разбира се, стана ми тежко! Защо ако има нещо, ако не й харесва моята работа просто не ми го кажеше... Попитай я, казах, че се чувствам притеснена от това, което виждам. Тя ми отговори, че не било нищо особено, че всяка година правела такива проучвания. Поисках да прочета какво се пише за мен и моята работа, но тя каза, че искала първо тя да ги прочете.

В петък, след приключване на работния ден тя ме извика. Сложи пред очите ми листовките и каза, че за съжаление трябвало да се разделим, защото отзивите не са били добри за мен. "Ето, нали искаше да прочетеш! Прочети!"- бяха думите й. Аз не пожелах да чета написаното. Казах, че е некоректно всичко това.

Попитах я защо не ме предупреди, че смята да ме уволнява, за да си търся работа, при което тя каза:"Ами сега си търси!"...
Просто ме изгони в момента, като предишния ден кимаше в знак, че всичко е наред. Взех си парите, които ми дължеше и си тръгнах.

Знам, че не биваше да си позволявам да удрям това дете. Просто не издържах психически! Съжалявам и сега, аз не съм такъв човек, но просто се случи.

Изпитвам болка, страх ме е дали ще си намеря работа.
Не мога да работя друго, а съм толкова слаба, когато имам насреща си агресивни деца! Срещам такова неразбиране от страна на родителите им! Няма нито на кого да се оплача, защото това е частна фирма и директорите не искат да се занимават с тези проблеми.
От друга страна работодателите на такива места не искат и да чуят, че нещо не е наред, че има подобни отношения между учител и ученик. Веднага ти каздат, че не можеш да се справяш с тях и те уволнява.
Знам, че никой не може да ми помогне, толкова трудно намерих тази работа, а сега съм пак навън!...

Коментари

51-63 от 63

52.   Не само в частните занимални е така. Същото е и в държавните. Децата са много глезени и доста мързеливи. Не им се учи. Дори и на този късен етап все някъде може да се намери работа в държавна занималня. Най - важното е децата да имат работа, да им се намери нещо за забавление, защото иначе стават нетърпими.

53.   Против насилието съм над деца, нали знаете, че могат да ви съдят затова?

Съгласна съм, че децата са повече отвратителни няма нужда от подробности и родителите са виновни затова, като смятат, че чужд човек трябва да възпитава детето им или да им търпи лигавщините.

За проблема ползвай съвет на психолог, все пак са деца, а не лъвове. Ще се справиш с тях само бъди по-хитра от тях. Не се давай на едно лайно да застрашава работното ти място.

Между другото как е възможно някакви бебета да ходят с телефони на градина, това казва всичко- имаш си работа с лигави дрисльовци. Консултация с психолог по проблема как да изградиш авторитет сред дрисльовците ще реши проблема.

54.   След 30 години учителстване и многобройни квалификации, мога да кажа, че ми призлява само от гледката на деца. Животните са по- разбрани от нашите невъзпитани сополанковци и техните скудоумни мамаши.
Нашето общество НЕ заслужава качествени учители при това отношение към образованието и възпитанието. То заслужава скудоумни и ограничени учители, за да му подхождат. И все повече ще ги има- кой уважаващ себе си човек ще се съгласи да бъде правен на маймуна от деца, родители и работодатели, да бъде обсебван с изисквания и нагнетяван с виновност - в замяна на жалка заплата? Ако ви харесва- заповядайте:)))))

55.   Не трябва да ти пука-това е истината. Влизаш в час, говориш си, кой чул, чул. Който внимава-чудесно, другите да се оправят. Абсурдно е да надвикаш 20-30 човека, а после защо да те боли гърлото? . Който няма интерес и челна стойка да направиш-ефектът е никакъв. Повечето деца са ужасно неграмотни, арогантни, без елементарно възпитание. Голяма част от родителите имат отрицателно отношение към учителите. Децата попиват всичко. Цялата система е зле измислена и най-лошото без резултатна. Но за толкова пари, толкова работа.
Аз съм млад човек на 22, сега завършвам, но е доста трудно да намериш работа. Нямам оптимистични прогнози за България. Какъв е шанса на един добре образован и интелигентен човек да се реализира? Ако няма връзки-минимален, дори-нулев. Каква е перспективата-да работиш за 400-500 лева или за малко повече и да те експлоатират, да се ожениш за някой с пари или при първа възможност-летището с еднопосочен билет. Всеки решава. Аз лично искам нормален живот. Когато влезна в магазина да не купувам само от промоции, като се разболея, да не се притеснявам, колко ще ми струват лекарствата. Това е положението в България.
Един млад учител е със заплата не повече от 450, а да питам лесно ли се завършва(качествено)? С години не можеш да си върнеш парите и отделеното време. Да не говорим, че и работа не се намира изобщо лесно.
Към авторката-не си хаби нервите с лигави дечица, защото твоето здраве няма кой да плати. Може би си по емоционална-стигнало се е до там да удариш дете. Работи върху това да контролираш емоциите си. Колкото и да те провокират не им обръщай внимание.
По повод детето, което се е разхождало, че е търсело внимание-търсело е. Защо ли? Защото е богаташко дете, за което родителите не намират никакво време, затрупани в, , ангажименти''. Личи си, че и възпитание му липсва. С родителите на това дете и да се говори няма никакъв смисъл. Едва ли биха признали, че не му обръщат внимание. За тях е достатъчно да му дават пари и да плащат на някои да му търпи прищевките, тоест учителя.
Не се отчайвай! Успех...

56.   И аз съм учителка. При мен също има такива ученици. Само един от тях не мога да го овладея, нито с рисунки нито със странични занимания-с нищо. Родителите казват, че са вдигнали ръце от него. Аз какво да направя? Превръщам се на палячо. А бяха в четвърти клас и им предстоеше матура! Заради едно дете не могат да се приготвят за изпитите другите деца. Той се движеше като свободен електрон в класната стая. Излизаше когато си иска и влизаше по всяко време. Нали ви е ясно, че това разконцентрира всички останали 27 деца? Как се работи така?

57.   Много от сегашните деца са разглезени зверчета(подобни на героите от анимациите им филми), но родители ще берат плодовете, на това дето сеят! Според мен труда на сегашните учители е един от най-тежките(да не кажа вреден).

58.   Децата за диви, никой не слуша... това не е нещо нередно, това е напълно нормално! Какви нормални деца ще поискат да учат домашни? :)
Задача на учителя (според мен) - да ги заинтересува. Децата са много тънки психолози, веднага усещат, ако учителят не е уверен в себе си. Моето мнение: да говориш, колко са лоши децата-да оправдаваш себе си. Учител трябва да е по-умен от децата, обаче все по-често става обратното.
Бих казала на авторката, че тази работа определено не е за нея. Работих много време с деца и при възникнали проблеми винаги търсих вина в себе си, а не в тях.

60.   Всяко нещо с времето си, всеки прави грешки, не се допуска грубо, невъзпитано отношение спрямо клиентите, децата е недопустимо да се бият, защото те си знаят правата и си ги търсят, един инцидент с ученик и бъдещето на една учителка? ! ... ставаш и продължаваш... и се научи да те харесват учениците, има такива дни... , не можеш да поправиш недъзите на болното общество, ще ги има тези ученици, които дразнят с поведението си ; те се чувстват "значими" с това свое поведение, което трябва да се приеме и да се коригира, ако е възможно, аз щях да поискам да си преместят сина, а нямаше да уволня учителката, дори само поради това, че е е по-скъпо да се създаде висококвалифициран специалист, а малкия дано да се научи на нещо, а не само да харчи чужди пари и да проваля чуждото бъдеще? " л... не може да ме командва - казваше баба ми? !

61.   Всяко нещо с времето си, всеки прави грешки, не се допуска грубо, невъзпитано отношение спрямо клиентите, децата е недопустимо да се бият, защото те си знаят правата и си ги търсят, един инцидент с ученик и бъдещето на една учителка? ! ... ставаш и продължаваш... и се научи да те харесват учениците, има такива дни... , не можеш да поправиш недъзите на болното общество, ще ги има тези ученици, които дразнят с поведението си ; те се чувстват "значими" с това свое поведение, което трябва да се приеме и да се коригира, ако е възможно, аз щях да поискам да си преместят сина, а нямаше да уволня учителката, дори само поради това, че е е по-скъпо да се създаде висококвалифициран специалист, а малкия дано да се научи на нещо, а не само да харчи чужди пари и да проваля чуждото бъдеще?

62.   Не се ядосвай! Този, който ти е дал съвет, че си преподаваш каквото имаш и не обръщаш внимание на глупостите на гамените е много прав, не си заслужава да се тровиш за деца, от които нищо няма да излезе. Което дете иска- то учи, внимава и попива всичко. След време ще стане нещо от него, а който се върти и не внимава да пасе патките. Заплатата е безумно малка, за да искаш да си учител и да съсипваш здравето и живота си.

63.   Не се ядосвай! Този, който ти е дал съвет, че си преподаваш каквото имаш и не обръщаш внимание на глупостите на гамените е много прав, не си заслужава да се тровиш за деца, от които нищо няма да излезе. Което дете иска- то учи, внимава и попива всичко. След време ще стане нещо от него, а който се върти и не внимава да пасе патките. Заплатата е безумно малка, за да искаш да си учител и да съсипваш здравето и живота си.

64.   Удрянето на деца е недупостимо!
Авторката не е падала от небето преди да стане даскалка, нито пък от гората е дошла. Трябвало е още преди да запише педагогическа специалност да си даде сметка, че тя не е за работа с деца!!! ДА Е МИСЛИЛА НАВРЕМЕ!

Има разглезени деца, но ТЕ НЕ СА ВИНОВНИ ЗА ТОВА, а са виновни родителите им. Съответно, ако ще се разправяме с шамарчета, за което аз все пак съм против, то трябва да се шамарят родители им!!!

Ама всички дето подкрепяте шамарите, голям човек няма да посмеете да шибнете през устата, нали така :):) :)
А точно ше си седите с наведени главички както винаги, мишки с мишките ви грозни!

Изключително правилно постъпват, че не я наемат. Не можела да работи друго, да бе да. Просто не иска и логично е направила сълзливо излияние в интернет.

65.   Мили родители, не е достатъчно да родите дете, ваша отговорност е да го възпитате. Да изисквате от децата си да се държат добре на учебното си място. Тогава ще търсите резултати от учителите. Повярвайте това е ключа към успеха.
Учителят обучава, а Вие възпитавате!
Когато това се случи може да имате претенции. Време да си знаем задълженията.
До авторката вярвам, че си човек и след това учител.

51-63 от 63