Споделена история от На работното място

Казус със служител
Здравейте,

От Бюро по труда имат ли право да изискват информация за служител по телефона дали е назначен и от коя дата и може ли да им бъде дадена такава информация по телефон? Те са държавен орган и трябва да им бъде предоставено съдействие. Може ли работодателя да им предостави информация за мен по телефона или това е нарушение?

Коментари

1.   То няма нужда да се обаждат. В системата се вижда кой къде работи с 2 клика. Нали всеки месец работодателя сам подава данни за теб към НАП за осигуровки и т. н.

2.   Ако си се водил в бюрото по труда като безработен, задължително в седем дневен период от започването на работа трябва да ги уведомиш, че си започнал работа, носиш копие от трудовия договор, за да им го покажеш, за да ти спрат обезщетението за безработица от датата на започване на работа. Ако не се направи това, през следващите 3 години, ако останеш отново без работа, няма да имаш право да получаваш обезщетение за безработица.

4.   Благодаря за отговорите!
От бюрото са звъняли да питат от коя дата съм на работа и работодателят им е казал. Това нарушение ли е от негова страна?

5.   Не. То така или иначе той ти е входирал трудов договор, в който си пише. Дали счетоводителката ще изпрати инфо или той лично по телефона ще каже - той е длъжен при поискване на информация да каже, все пак го има и документирано в НАП. А и щом му звънят да питат - значи може. Никой държавен служител няма да си рискува работата за това, все пак не дава пари от своя джоб, че да му пука дали ти взимаш обещетение или не.

Имай предвид, че това че не си подал бележката и да ти прекратят обезщетението, не означава, че няма да получиш последните пари от предходния месец. Аз съм на борсата в момента и парите си се изплащат следващия месец до 15то число. Тоест би трябвало да си получиш парите от декември, понеже са със задна дата. Но дали няма да те накажат нещо, че не си подал бележката - не знам. Но в бюрото по труда всичко е документация и би трябвало да са коректни и да ти изплатят това, за което имаш право. Ако не - консултация с адвокат.

6.   4, ми трябвало е да ги уведомиш в 7-дневен срок от започването на работа. Те в системата виждат, че работиш, но не знаят точно от коя дата, затова са се обадили. Виждат само месеца. Иначе по телефона може и да не им се даде информация, но ако не им даде, те ще назначат официална проверка на работодателя ти и тогава имат право да изискват тази информация. Ако работодателя ти не я предостави, следват санкции за него. Между другото ще има санкции и за теб, че не си ги уведомил.

7.   В системата се вижда къде работиш, на каква длъжност и от коя дата, обаждането може да се случи ако работодателя е объркал дата. Когато имат съмнения звънят за да уточнят дали има грешка или не. Дали е нарушение? По принцип би трябвало комуникацията им да е в писменна форма, но тогава ще има писмен документ за грешката на служителя подал данните и съответно наказание за подаване на грешни данни.

8.   Спри да търсиш нарушения от страна на други лица!

"От Бюро по труда имат ли право да изискват информация за служител по телефона дали е назначен и от коя дата и може ли да им бъде дадена такава информация по телефон? "

- Това не са твои лични данни, така че не би следвало да има правна пречка, тази информация да бъде изискана по телефона, стига да са сигурни, че това е телефона на работодателя ти или съответното отговорно лице.

"Те са държавен орган и трябва да им бъде предоставено съдействие. "
- Само ако имат право основание, което най-вероятно имат.

"Може ли работодателя да им предостави информация за мен по телефона или това е нарушение? " - Не виждам причина, да не може.

"От бюрото са звъняли да питат от коя дата съм на работа и работодателят им е казал. Това нарушение ли е от негова страна? " - По-скоро е било пропуск от негова страна и от Бюрото искат да се коригира. Отново - не виждам приина, да НЕ може.