Споделена история от На работното място

Работа с ниска диплома и без стаж
Здравейте, на 25 съм и не мога да си намеря работа, защото нямам трудов стаж. Учех висше, което не ми се отдава за да угодя на мой близък човек, а и имам много проблеми - личности, психологически, за които никой не ми влиза в положението. Решила съм да бъда себе си и на интервютата казвам истината, колкото и глупаво да звучи. Пробвах да излъжа, че съм работила вече, но задават уточняващи въпроси и няма как да го скрия. Оплитам се. И за чистачка не ме искат. Каква работа би била подходяща за мен, такива каквато ще ми дадат шанс, въпреки проблемите?

Коментари

1.   "ниска диплома" е нещо ново за мен. Нещо като "нисше висше" :) Взела си тапия някаква, 4 години загубени, ама защо...

Принципно, чистачките в Българи вземат почти толкова колкото тези с висше. Такъв е пазарът на трудва когато си в страна от третия свят.

Кой тук те познава, знае какви са ти интересите, какво си завършила, че да ти даде отговор на въпроса? Поне си на 25, и сега ако се оплакваш че нямаш възможности... представи си след 10-20 години.

2.   В моментното ти състояние никаква работа не би била подходяща за теб, защото работата (професията), няма общо с проблема ти. Ти сама казваш "имам много проблеми - личности, психологически" - ами там ти е и проблема с намирането на работа. За да печелиш пари трябва да имаш социални умения. Нямаш ли ги, каквито и квалификации, образования, курсове и пр. да имаш, каквато и професия да си избереш, няма да ти върви. Работодателите искат хора, които могат да се изразяват ясно, които схващат бързо, които са приветливи, не закъсняват, не мърморят и не карат околните да се чувстват неудобно, по една или друга причина. Е, понякога избират и темерути, които са фанатично работливи и фанатично лоялни, които портят колегите си, но дори и това си е вид социално умение.

Така, че предлагам ти следното: ако обичаш да пиеш твърд алкохол, примерно, обиколи няколко бара в града, колкото можеш повече. Обърни внимание кой барман как се държи. Направи една класация на качествата на барманите. Помисли като клиент, кой ти допада и защо, и кой те отблъсква и защо. После се замисли, ако си собственик на бара, кого би наела от всичките и защо. И сетне си задай въпроса, аз ако трябва да върша тази работа на кого приличам най-много от изброените в класацията? Имам ли от добрите качества, които открих? Имам ли от лошите?

Повтори същото упражнение и спрямо други услуги. Направи си изводите, какво ти липсва като социални умения, какво притежаваш, какво имаш на средно ниво. Когато си шлифоваш социалнмите умения, чак след това има смисъл въпроса каква професия да търсиш.

3.   Най-големият ти проблем е липсата на стаж.
Запиши се на бюрото по труда. Там може в момента, да има програми за заетост, които да ти осигурят макар и минимален стаж.
Искай познати и приятели да те препоръчат, ако н тяхната работа търсят хора.
Постарай се да бъдеш мотивирана и да имаш желание за работа, като ходиш по интервюта.

4.   Защо не пробваш в кухня? Хората винаги са гладни, работа да искаш. Добрите готвачи са много търсени.

5.   Пощальон. Винаги има нужда от пощальони. Обаче заплатата е ниска.

6.   Много истина каза номер 2. Наистина са важни социалните умения. Виждал съм на работа братче, хора дето ги мързи та две не виждат постоянно болни, скатават се, обаче успяват да спечелят някакви хора покрай себе си, и най-вече тия, от които им зависи да ли ще бъдат там или не. Просто не спирай да кандидатстваш и да търсиш възможности. В много фирми има огромен недостиг на персонал и са готови да вземат когото и да е, да го обучат и да работи за тях, стига да фи убедиш, че наистина имаш желание. Аз, ако имах почистваща фирма бих те взел, стига да видя, че имаш наистина желание. Понеже има кандидати, дето уж има желание, ама само като му видиш умрялата физиономия и някакъв такъв незаинтересован и направо ти е ясно, че тоя работа няма да свърши. И какво значи да ,,бъда себе си,, ?

По-скоро честна и скромна. Миличка в днешни времена тия качества по-скоро ше те дърпат на долу от колкото на горе. Днес ако не си нахален и нагаждащ се според ситуацията, ще си постоянно на резерватната скамейка.

Чингис Хан-Скандинавеца