Споделена история от На работното място

Изолация на работното място
Здравейте!
Представете си следната ситуация: работя на едно и също място от доста години, справям се с работата си. Но за тези години стана така че се смениха всичките ми колеги, аз останах като най-старши. Обаче се получи така че всички нови колеги които идват и почват работа се познават от преди това (университет, друга работа) и аз от колега който е най-старши станах такъв който всички изолират. Говорят си само помежду си, чатят в собствена група във вайбър, избягват ме, взимат решения и споделят идеи след работно време в заведения, където аз никога не съм поканен...
Вие как ще постъпите в тази ситуация?

Коментари

1.   А ти опитваш ли се да завържеш разговор с тях относно работата или други неща извън нея? Помагаш ли им в работата, искаш ли им съвет, или си вършиш само това, което ти е зададено да работиш и от друго не се интересуваш? Например питал ли си дали можеш да им помогнеш с нещо или ако имат спешна работа да можеш да им помогнеш? Защото и аз където работя има възрастни колеги, които си вършат само две задания, любимият ми израз "това ми пише в длъжностната характеристика" и друго не ги интересува, може половината ден нищо да не правят, а иначе с голямо его са, че имат 30 години стаж, а е ясно че почти нищо не знаят, просто си кютат до пенсия, защото са на някой човек. И ако искат нещо от мен казват, че те го знаят, но да питат или да им покажа, не казват, че не знаят и това още повече ме отблъсква от тях. В повечето случай мен товарят двойно- тройно с работа и прекия ръководил работи и той двойно. Думите на прекия ми ръководител са: "Нали знаеш, че другите не могат да се справят освен мен и теб? " и аз се дразня, защото те взимат същата заплата колкото мен, но мен ме товарят с повече работа. Иначе за клюки и интриги нямат грешка.

2.   Хич няма да ми пука честно казано.

3.   Мен са ме изолирали много пъти в живота: винаги извода ми е такъв, няма смисъл човек да се бори на среща с хора, които са си решили да го изолират. Нещата стават по-зле с времето. Аз напускам тези групи, преди да са ме поставили в твърде унизително положение: а са ме поставяли както приятели, така и роднини, роднини на човека до мен. Съвета ми е да напуснеш работа и да не се обръщаш назад.

4.   За мен би било идеално. Нямам нужда някой да ми надува главата с битовизмите си. Аз сама се изолирам от мойте колеги, въпреки че съм "старша" с още едно момиче. Те като излизат навън да пушат аз си оставам на компа. Нямам нужда да дишам гадости и слушам тъпни.

5.   Хич да не ти пука. В такива моменти важното е това да не ти влия или да не ти личи. Ако вземаш добри пари и си на добра позиция си стой. Не е нужно изобщо да напускаш.

6.   Ако не ти влияе пряко на работата, какво те интересува? Ти си най-старши, имаш опит и знания, действаш си по твоите неща. Тия може да се окажат и някакви еднодневки, днес ги има, утре ги няма.

7.   Там отиваш да работиш, а не да се харесваш на другите голяма работа като те изолират, така няма да те замесват в клюките и интригите. Работи си и се абстрахирай от тях, ако пък се чувстваш зле смени работата, но няма гаранция че и в следващия колектив няма да е същото. Най -добре не им обръщай внимание и това е! Имам приятелка работи в предимно женски колектив, в който интригите са ежедневие и предпочита да е по -дистанцирана с колежките си.