Споделена история от На работното място

Колега и пари на заем
Здравейте, струва ли ви се нормална следната ситуация: колега който взима по-голяма заплата от мен и също пенсия за заболяване да ми иска пари назаем? Той има брат който работи в същата фирма. Двамата са ергени и нямат разходи за семейства. Въпросният колега е хазартна личност - ходи на казина и т. н. Парите не са много 100 лева, обаче не ми харесва, че може би ще ги проиграе. Kолегите от неговата бригада взимат по-големи заплати от моята бригада и също работят заедно от повече години, но явно от тях не иска да вземе заем. Да му дам ли според вас, как мислите? Поздрави от мен и благодаря за отговорите!

Коментари

1.   Преценил те е, че ти си в момента най-голямата балама там, и за това. Аз пари съмспрял да давам на когото и да било, ка моли на някоя утрепка закачена на хазарт.

Чингис Хан-Скандинавеца

2.   На човек, който залага, не бих дала пари.
Ако на някого дам пари, те ще са толкова, колкото мога да прежаля.
По принцип, е много полезно, човек да се научи да казва "не" и то, без да се оправдава. Просто, казваш -"съжалявам, нямам възможност" и толкова.
Обикновено, не знайно защо, ни е е срам да откажем и то, когато става въпрос за личните ни пари.
Имам много богат опит с даване на заеми. Изтъкнатите причини бяха най-разнообразни, но всички под общ знаменател "намислил съм тук нещо, дай ми пари". Никога не е било за нещо фатално, а защото някой е имал някакви планове за себе си, които аз е трябвало да финансирам. Еми, не смятам, че е много нормално.

3.   Според мен не му давай. Казваш, че ти трябват за еди какво си и нямаш и това е.

4.   Не бих дала. Ако има честни намерения, ще тегли бърз кредит. За мен вече искат ли пари от човек, значи искат да го завлекат.

5.   Парите не са много, но....
Ако не ти ги върне, което е много вероятно, ще ти бъде мъчно за 100-те лева.

6.   Аз не бих.

7.   Не.

8.   Не давам никога пари на заем. Особено на хазартен тип с по-добри доходи от моите.

9.   НЕ И НЕ!! Как може да питате такива глупости, човек закачен към хазарта и питаш да му дадеш ли пари! Все едно да ги хвърлиш в кофата тия пари. Не били много, а що не ги дадеш за някои болно дете или болен човек, а ще ги даваш на някъв пропаднал комарджия да ги изиграе. Осъзнайте се малко!

10.   Пари назаем, в момента, бих дал само на майка и баща. И ако видя, че някой мн близък приятел наистина много му трябват. Щото един така ми искаше 400 евро, викам ехе, кво ще правиш. А той - имало некъв скин намален на няква игра, дали ше можеш да ми дадеш назаем, ще ти връщам по 100лв на месец... Еми направо си му казах, че предпочитам да ми направят колоноскопия, отколкото да го гоня всеки месец по трохичка да ми дава. Твоя пък на казинцето ще ги стопи за няма и 10 мин тия пари. Само утайки искат пари, малко са хората, които ще ти искат пари, ако им трябват харабия. Щото тия хора имат достойнство и ги е срам.

11.   Ти май се чувстваш виновен нещо?
Ако та някой му трябват пари има банки.
Колкото пъти съм дала, толкова пъти съм съжалила. Нерви, стрес, пазарлъзи за какво? Я си стой спокойно, а и като знаеш за какво са му.

12.   Още ли има хора дето се връзват на това балканско нещо като даване на пари на приятел? В цивилизования свят няма такова животно, има си кредитна институция, там те преценяват и толкова.
Добре че не си дал, тъй като не само ще ги търсиш с краката си, ами и никога повече няма да ги видиш. Твоя колега няма да ти е благодарен, ами винаги ще е настроен негативно срещу теб и при всяка възможност ще ти подлива вода.