Споделена история от На работното място

Късно ли е да запиша докторат на 34?
Някой успял ли е да запише докторат след 30 годишна възраст? И да се влезе в академичните среди като преподавател? Липсва ми това да съм заобиколен от умни хора, повечето хора, които работят в офиси са с откровено средно и под средното ниво на интелигентност, но колкото е по-глупав природно един човек, толкова е по-нагъл и натоварващ. Не, че няма и простотии в университетите, особено у нас, но поне правиш нещо интересно и си заобиколен с умни хора.

Коментари

1.   Изобщо не е късно - аз записах на 35. Познавам хора записали докторат даже след пенсия. Действай смело. Само се опасявам, че българските академични среди може да те разочароват.

2.   Запиши докторантура. Има недостиг на университетски преподаватели в момента и като нищо след като минеш докторантурата ще можеш да преподаваш във някой вуз и ще имш сигурна работа.

4.   По-важният въпрос е за какво ти е? Чесно казано, щом се чудиш за една работа, по-добре не я захващай. Успехът изисква повече решителност преди всичко останало.

5.   Въобще не е късно, даже е напълно нормално да си поработил 10г, да си се ориентирал в някакво научно направление и наистина да имаш представа какво ще пишеш и правиш. Аз станах доктор на 33 и асистент на 35(най-младият съм в катедрата). Средата в университетите е меко казано отвратителна-интриги, клюки, лицемерие, високомерие и тн. -абсолютно не е за всеки. Гледам че няколко пъти повдигаш теми свързани с докторат, най-добре е да опиташ, винаги може да се откажеш, ако видиш, че не е за теб.

6.   Аз съм лекар. В академичните медицински среди в България има много тежка комплексарщина и брутална злоба и омраза. Предполагам, че и в другите академичните среди е така.

7.   Един записа някъде на 45 но в Канада. Инженер по електроника беше.

8.   На днешно време може да запишеш и на 80 да учиш, та какво остава докторантура. Какви сте такива млади хора, пълни с предразсъдъци и ограничения умът ми не го побира. Страхливци.
Заредиха се теми какво щяла да каже свекървата, ако съм с малко дете, какво щяли да кажат хората, ако родя на 35, да уча ли, да не уча ли... Какво е това съобразяване с хората не знам. Искаш ли нещо, правиш го! Точка.

9.   А може ли да си купя дипломата и да стана доктор по този начин, сериозно питам? Просто не виждам как хем ще работя да плащам за докторат, как хем ще го правя, аз искам само да си се занимавам с доктората.

10.   5 съм, направо съм отвратен от коментара ти. Ако не си разбрал стипендията за редовен докторант е 1000 лв, освен това можеш да работиш някъде на 4 4аса. Докторат не може да се купи по никакъв начин, това не е краставица, даже в България.

11.   10 БГ докторатите изобщо важат ли някъде в Европа защото българите работещи в чужди университети май имат чужди докторати?

12.   10 съм, естествено, че важат, сума ти колеги преподават в чужбина както кратко срочно по програми, а някои получиха много добри предложения от щатски университети и напуснаха. Ако ме питаш мен, кибичи си в офиса и престани да спамиш, това не е за теб.

13.   12 важат грънци. Всеки знае какви са ни лоши университетите.

14.   Ами аз започнах на 34, направих я на 41, защото ръководителя ми ме бавеше по всякакви начини за да ме използва да му бачкам и след това се установи, че не мога да си намеря работа. България!! Е то зависи каква сфера си също. Аз бях физика на ядрените реактори. Сега си скубя косите за изгубеното време.