Споделена история от На работното място

Неувереността ще ме довърши
Здравейте!
Доскоро не можех да формулирам проблема си, но вече знам - неуверена съм. Ама дотолкова, че не мога да спя вече, безпокойството ме убива.

В момента работя като учител по български език и литература - на 26 години съм, това е първата ми работа като преподавател. Безкрайно се тревожа дали се справям, дали ще съумея да науча децата, дали няма да допусна грешки. Никой досега не ми е правил забележка, но вътрешно се измъчвам с мисли: "Готвя ли уроците достатъчно добре? "; "Полезна ли съм на децата? "; "Интересни ли, освен полезни, са часовете за тях? ".
Днес един ученик ми заяви, че материалът по български език, с който в момента се занимаваме, е скучен. Аз го приех лично, а вероятно не биваше.

Та, всеки детайл, всяка малка случка ме измъчват.
Така се случи, че преди време бях съкратена от първата през живота си работа - истината е, че тя изискваше компетентност, подготвеност и опит, който аз не притежавах. Работодателите прецениха, че им трябва опитен човек, който да е врял и кипял в бранша, и ме съкратиха. Оттогава имам усещането, че съм некадърна и все не успявам да се почувствам на място, където и да работя - все си внушавам, че съм неспособна.
Много ми е трудно да повярвам истински в себе си. Миг спокойствие нямам.
Какво да правя? Моля ви, помогнете ми! :(

Коментари

1.   Ами първо бъди малко по уверена колкото и да е трудно трябва да кажиш '' Аз мога !'' А не като малките деца като кажат не мога не искам и се предават, а ти не трябва ! Вярно е първа години си там, но постепенно всичко ще си дойде на мястото ! .. Трябва да правиш уроците интересни за децата , така че да могат да го разбират по лесно. Не го слушай това дете, което каза че е скучно. То всеки така си говори. Давай по смело и ще видиш как всичко ще се оправи! :) Айде успех!

2.   Ами ти какво си виновна, че е скучно. И на теб ти е било скучно когато си била ученичка. И какво си работила преди, че те е стресирало толкова много? Всеки е добър в някаква област, но че има други с повече опит това не значи че примерно ти не ставаш за нищо. А колкото до децата-те като не искат да научат нещо и ако ще и професор с 10 висши да дойде да им приподава все тая

3.   В моя уноверситет, в края на семстъра пускаха лек въпросник за дадена леция, така че да се оцени професора, като накрая имаше и поле за препоръки. Ако толкова се съмняваш в себе си, дай на децата възможност да ти дадат идеи, какво биха искали да четат или как да направиш урока по-интересен. Може да съзададеш една кутия: идеи и препоръки. Нека всяка седмица да кажем или на месеца веднъж да се преглеждат, да се отделят по-добрите, а най-добрата идея да бъде наградена по някакъв начин.
Лола
П.П. Бъди уверена в себе си, децата усещат, когато се съмняваш и реагират. Опитът се събира...

4.   --"Безкрайно се тревожа дали се справям, дали ще съумея да науча децата, дали няма да допусна грешки. Никой досега не ми е правил забележка, но вътрешно се измъчвам с мисли: "Готвя ли уроците достатъчно добре? "; "Полезна ли съм на децата? "; "Интересни ли, освен полезни, са часовете за тях? ". "

Споко - тия въпроси ги интересуват нищожна част от учениците :))))) ... и да ти отговора - не, не са особено полезни твоите уроци по литература за тях нито интересни, сега поуспокоили се? :))) Обучението по литература по принцип е отживелица от по-миналия век (19-ти) и първата половина на 20-ти, а като капак в този си вид у нас в БГ е помия от времето на соца.

Можеш да си полезна по граматика и да учиш децата на грамотно писане.

6.   Материалът ще е скучен за болшинството ученици по причината, че на тях всичко в училище им е скучно. Да учи който иска, останалите да покриват минимума, за да си нямаш неприятности с образователната бюрокрация. Постарай се да разнообразиш материала, особено по литература, с факти, пикантни истории за наши майстори на словото, изиграйте част от произведенията, най-важното - накарай ги да четат творбите и да ги анализират сами - без да ползват критика и без да им налагаш твои възгледи. И каквото сабя покаже...
Мечо Пух

7.   Бъди уверен в себе си, защото Бог те създаде по свои образ и подобие. И защото това му е волята. Просто е.

8.   Аз съм на 23 и в момента работя първата работа в живота си и няма ден в който да не се чувствам така както ти казваш, не само докато съм там, а и като се прибера и като легна и т. н. Не ме напуска това чувство, мислех че само аз съм така...