Споделена история от На работното място

Обяви за работа?!
Здравейте!

Някой вярва ли на обявите за работа в интернет когато си търси работа?

Следя няколко фирми и ми прави впечатление, че едни и същи обяви само ги подновяват през няколко дни..?

Също прави впечатление, че в 90% от обявите най-малкото няма посочено: работно време, месторабота, заплащане, от кога им тряба човек да започне...

Мнения?

Коментари

1.   Тези, които наблюдаваш са набирателни обяви. Имат за цел да имат подготвено порт фолио от мераллии, в случай че някой напусне или някоя забременее

2.   Banana Republic of Bulgaristan, там където:
1) В 21-и век го карат на вземане на лични карти от кьораво и сакато вместо да въведат добре изпитаната система за социален граждански номер (social security number);
2) ЗЗЛД/GDPR е само добро пожелание на хартийка;
3) Бъка от IT "специалисти", а разни дечковци от предучилищната хакват държавните бази данни и изтича лична информация на стотици хиляди хора с всяко подобно изпълнение (не са никак редки);
4) Спазващите закона го д*хат (а нарушителите пируват);
5) Модерните робовладелци (= българския "бизнес"/"работодател") наблягат върху дискриминаторни и субективни критерии при подбор на кадри (карат те да подписваш декларации, че не си болен от нещо си, което реално не оказва никакво влияние на работата, която се предполага, че ще извършваш, назначават си роднини и познати пред квалифицирани хора и ги прогонват, а после правят жалки събития от типа "Bulgaria Wants You", вместо да вдигат заплати и да не укриват и без това мижавите си плоски данъци и това влошава качеството на живот на всички в тази териториика)
6) Представят ти за "бонус" неща, които се полагат по подразбиране за всеки работещ човек в нормална държава (напр. "безопасна среда на труд", "стабилно възнаграждение", "ваучери за храна", "паркомясто", "възможност за кариерно развитие", "работа в приятен екип", "тиймбилдинг", ... );
7) Държавните структури те подмятат в омагьосан кръг, вместо да решват проблемите ти, които са именно в тяхна компетенция (поне в нормалните държави);
8) Чужденците имат повече права и по-малко задължения от собственото население (прости украинки по хотели на морето целогодишно, а за българските деца няма още една детска болница, помощи за техните деца, но не и за българските, а постоянно се въртят просешки кампании за събиране на средства за лечение на няколко от хилядите, които реално са в не по-малка нужда от такова, само за да се симулира някаква "социална" ангажираност, интеграция и безвъзмездно дондуркане на всякакви пришълци, но не и на българи с влошено здраве, камо ли на такива, за които няма изградена материална база за работа и желаещи да се преквалифицират без да трябва да трошат поредните 4 години за висше, което >90% от завършилите си купуват под масата или директно си принтират дипломката за по-евтино от сумарните семестриални такси);
9) Лекарите се гаврят с пациентите си, знаейки, че са "малко"/"оскъдни" и се вземат на сериозно за "незаменими"/"недосегаеми" (няма един наказан или с отнет лиценз за причиняване на тежки повреди или смърт поради престъпната си небрежност);
10) Разни структури крадат пари от хората (Топлофикация-София и др. ), без реално да има подписан двустранен договор от типа на доставчик-потребител;
11) Малкото обявявани работни места си циркулират от 20 години на сам и се състоят в намиране на "супермен/уомън", който/която да влачи цялата прогнила семейна структура на плещите си, за сметка на собственото си здраве и на по-мижава заплатка от чистачка в същата фирмичка.
За всеки, осъзнал поне няколко от изброените - решението на казусите не би следвало да е толкова сложно.

3.   Здравей, аз съм бил канен на интервюта за работа единствено от джобса. В момента работя на позиция, която беше обявена в сайта. Причините, че има обяви на фирми, които винаги седят са следните: има голямо текучество, набира се постоянно персонал. Другата е за да могат работодателите да си "сверят" часовниците с това колко навити има да работят за тях. За последните ти въпроси- нямам идея наистина, аз в повечето в които съм кандидатствал са били посочени тези неща, така че, наистина не знам защо не ги обявяват.

4.   Ще ти кажа аз как си намирам работа. Кандидатствам по обяви, които ми харесват, но и отивам на място. Да речем кандидатствал съм за склададжия в фирма "А". Еми проверявам къде се намира фирмата/склада и отивам и питам на място. Не на всякъде става, но 2 пъти така съм започвал работа. Аз си им казах директно, видях обявата ви, кандидатствах онлайн, но реших и на место да дойда/питам. Но не са фалшиви обявите както някои хора си мислят. Последния път, бях кандидатствал на доста места в джобса и ми с обадиха поне 6-7 фирми и бях поканен на интервюта. Имам чувството, че някои хора кандидатстват по 2-3 обяви и като не им звъннат си казват е'ати измамата. Аз сигурно бях канддиатствал на 30 места, а ми се обадиха 7-8...

5.   Аз съм от пускащите обяви. При нас няма текучество от години. Работата се увеличи. Малка фирма сме, имаме сключени договори, текат срокове и искаме хората да започнат да работят. Повечето кандидати нямат никакъв опит, а са с огромни претенции за възнагражденията. За какво ми са? След като плащам, искам работа насреща според възнаграждението. А не да му плащам да се учи, че и да ангажирам друг човек да го учи. Работата е специфична. Или си я работил или не можеш. Пълно е с неадекватни кандидати, които изобщо не четат обявите и изначално не отговарят на изискванията.

6.   Кандидатствам в сферата на образованието и изкуствата и кандидатствам директно към университети, институти или агенции за актьори и т. н.

7.   До 5! Точно и затова ще работя в ЖП-то! Първо ще мина през обучителен курс, който ще трае 4 месеца, после ще имам задължението да работя 3 г. като вагонен ревизор, а ЖП-то поема изцяло обучението на всеки бъдещ служител! Все пак това е държавна работа, а и няма да се налага да работя извънредно, както е при частниците! Работното време е нормирано! Все пак това е и отговорна работа-трябва да се следи изправността спирачките на всеки вагон, в какво състояние са, същото важи и за инсталациите! Същото важи и ако си собственик на куче, което е и отговорност-трябва да се извежда навън, да се храни умерено и с определена храна, да се почистват зъбите му, на всеки 6 месеца да се води при ветеринар, да се обезпаразитява и ваксинира периодично! В зависимост от естеството на породата, кучето не трябва да се пуска свободно при наличие на хора и малки деца, може да бъде и с намордник! Отговорност за поведението на кучето носи само стопанинът му! Същото важи и за цялостната проверка на вагоните-при най-малко съмнение повредените части се подменят с нови! Всяко нещо изисква грижи, за да няма инциденти! Това е да си отговорен човек!

8.   Тва 5 е типичният бг работодател. След като плаща иска работа съответстваща на възнаграждението... добре, че го написа така, замисли се малко, ако можеш... и после не роптай защо хората си клатят краката - такива заплати предлагате, колкото да платят ходенето до работата, и нищо повече.
Ясно е, че сте лоша фирма, защото добрите фирми предлагат обучения, особено след като работата е специфична. Наемат и туко-що завършили студенти, за да ги обучават, предлагат стажове... хората не се раждат научени, пък и самите те влагат времето си и парите си в образование и добиване на квалификации.
Да ви фалира фирмичката дано.