Споделена история от На работното място

На колко часа трябва да бъда осигурена?
Здравейте!

Скоро време от непълно работно време преминах към пълно работно време.

Работя от 08:00 до 18:00.
Обаче от 12:00 до 14:00 часа имам почивка. Работата ми е с обслужващ характер. През този период поради едни причини не можем да приемаме клиенти.

Осигурена съм за 8 часа. Обаче реално аз съм на работното място 10 часа.

Според вас кое е редно? Въпреки, че имам 2 часа почивка, да бъда осигурена 10 часа или 8 часа по договор?

Коментари

1.   Работното време на пълен работен ден по закон е 8 часа.

2.   Навсякъде почивките не се включват в работните часове и са извадени от часовете по трудов договор.
примерно: 8 часа по договор работиш от 8 до 17ч, но от 10ч до 10, 15 имаш 15 мин почивка после от 12 до 12, 3ч обедна и от 15 до 1, 15 още една почивка. Така се събира един час за деня в който почиваш
Неразбирам как искаш да получаваш заплащане за това че почиваш??

3.   Правилно те осигуряват на 8 часа, защото РАБОТНИТЕ ти часове са 8!
По твоята логика стоиш ли си на работното място през тия 2 часа или някой търси ли ти смека какво правиш през тая "почивка"? Няма значение колко и кога са ти почивките, за тях не ти се плаща!

4.   На 8 часа. Задължението на работодатля е, да ти осигури поне 12 часа почивка, между смените и една за хранне, която да е не по-малко от 30 минути, по време на работа.

До 2 - Не точно. Имаш ситуации, в които не може да прексъва работния процес и да трябва, да си постоянно готов, да изоставиш хранта и да хукнеш. Тогава ти се плаща и времето за хранне, дори да не се налага, да тичаш подир машина или човек.
А аз ще ти обясня, това, което "неразбираш" - Повечето не считат това време за реална "почивка". Нито си почиваш, нито можеш, да свръшииш нещо полезно. На повечет места, нито има дъе да легнеш и да поспиш, нито има къде. Нямаш спокойствието, да извадиш една книга и да почетеш. Нито можеш, да праш някаква работа на компютъра - то няма и къде. На фитнес ли ще ходиш? По средата на работата, особено ако трябва и да пътуваш. Или ще си ходш до вас и обранто? Може би си частен случай, дето е удбно, да става това, ама повечето хора не са така. Дано си разбрал сега!

5.   Трябва да те осигуряват на 12 часа. Ти си там през цялото време и ако няма клиенти е проблем на работодателя, а не на теб. Бори се за правата си.