Споделена история от На работното място

Каква професия да избера?
Чудя се каква професия да си избера?
Дали да не стана университетски преподавател? Самата работа ще ми хареса, а и да правя проучвания. Освен това е хубаво да си заобиколен от хора като цяло по-умни от масовия работещ в частна фирма... Притеснява ме това, че хората в академичните среди са малко като секта. Повечето хора там не обръщат внимение на външния си вид, ходят едни такива чорлави повечето, абе знаете клишето за преподавателка в университет какво е, не слагат много грим и нямат прически примерно.

От друга страна е блясъкът на изкуствата - там хората изглеждат чудесно като цяло, защото постоянно ги снимат и работят със своята визия. Много обичам изкуството, пея добре, имам награди от конкурси в чужбина. Обичам и да играя на сцена. Но пък те ми идват малко кухавели и глупави, затова пък арогантни и със свръхсамочувствие. Повечето са в НАТФИЗ само защото си мечтаят да ги гледат на сцената и да блесят от екрана и лъскави корици на списанията. С една дума специално в актьорските среди си падат позьори.

И идваме на уж златната среда, но май не е толкова златна - масовия офис служител в частна фирма. Аз това работя, но нито са толкова лъскави и красиви повечето като в модните и арт средите, нито са толкова интелигентни и начетени като тези в университетите и академиите. Но въпреки това претенциите са огромни. Постоянно стават скандали на работа, все едно сме на пазара. Да ви кажа жените, които ни чистят офисите са по-цивилизовани помежду си от така нахъсаните офис кариеристи. А и да ви кажа повечето длъжности работени в частни фирми са супер безсмислени - обработка на някакви данни за гигантска фирма. Просто си поредната брънка в цялата система. В изкуствата и науката заставаш със своето си лице.

Коментари

1.   Стани продавач/ ка на сергия за плодове и зеленчуци.
Ще срещаш различни хора - хубави, опърпани, любезни, груби.
Ще имаш време да мислиш, както сега....

2.   Най добре - бензинджия.

3.   Като те чета, най ще ти подхожда животновъдството. Барем минимална полза да има.

4.   Какви награди от конкурси в чужбина имаш? В кои сфери? Я сподели та и ние да се зарадваме, че една българка се е прочула.

5.   4 имам първи, втори и трети места от конкурси за певци и музиканти в чужбина.

6.   Виж какво ти харесва да правиш и провери дали наистина се търси. Не разчитай на „този ми каза еди-какво си, значи е така със сигурност“. Най-лесният начин да видиш дали нещо се търси е да отвориш обявите за работа.

7.   На колко години си? Имаш ли завършено висше образование? Може да учиш за докторска степен - там е задължително да преподаваш, за да я получиш.

8.   Певица без собствени песни можеш да бъдеш само в кварталната кръчма или да пееш по сватби. Дори чалга певиците са със собствен репертоар.
С този клюкарски нрав и желание да обсъждал външния вид на хората, не си подходяща за университетски преподавател, а по-скоро за фризьорка, маникюристка, козметичка, но и в офисите е пълно с такива като тебе.
За актриса ми се струваш твърде дребнава.

9.   6, като дете си играех на училище, взимах един тебешир и една дъска и преподавах на въображаем клас, но не ми се преподава на деца, по-скоро студенти, малко по-сериозни са. Обичам и изкуствата.

Университетите не пускат обяви за работа по сайтовете тип Джобс, а в техните собствени.