Споделена история от На работното място

Мога ли да стана преподавател в университет без докторска степен?
Здравейте хора, искам да ви попитам нещо. Мога ли да стана преподавател в университет само с магистърска степен или задължително трябва да запиша докторат? Имам и втори въпрос - моя роднина преподавател посещава конференции по целия свят. Искам да попитам ако запиша докторат по Бизнес ще посещавам ли конференции и възможно ли е да преподавам в университети и в чужбина? Или трябва да е някоя по-международна степен като Международни Бизнес Отношния например? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей,

Трябва ти само магистратура. Даже можеш да станеш преподавател в университет и без магистратура, но трябва да изкараш такава в рамките на 3 години, иначе могат да ти отнемат правата (без магистратура ще си просто "хоноруван асистент").

За конференции - вариантите са много.

Първо, по въпроса ти - да, станеш ли преподавател, ще можеш да водиш лекции и в университети в чужбина. Не съм запознат как става - в момента съм асистент в ТУ-София и мога да питам доцента пред който отговарям, тъй като той е преподавал в много университети в чужбина.

За да участваш в международни конференции, даже не се иска да си преподавател. В момента имам близо 10 участия в български конференции и съм говорил с много сериозни IT лектори, които просто ми казаха:

"Избираш си 10-15 международни конференции, които търсят лектори и кандидатсваш. Все някъде ще те вземат. "

В момента няма свободното време, но догодина ще го пробвам това.

А ако искаш просто да посещаваш конференции - там понякога въпросът е и само до "средства". Пари за билети, пътуване и цената на конференцията. Не се изисква някакъв опит.

Надявам се, че отговорът ми ти е бил полезен! :)

Поздрави!