Споделена история от На работното място

Въпрос към работещите в офис
Знам, че това е много обширно понятие, но само аз ли работя, колкото да имам работа и да тече стаж и пари? Някак си като дете никога не си мечтаех за работа в офис, даже ако знаех какво е никакво щях да продължа обучението си максимално дълго. На училище свършвахме учебния ден в 13 най-късно.

А на работа ми минава целия ден. Само аз ли мечтая за нещо повече от това? Буквално живея за уикенда, но през него толкова допълнителна работа имам - пазаруване, ремонти, че реално нямам ден почивка. Това ли е животът на повечето хора? Не очаквах, че е наистина толкова отвратително да си възрастен.

В същото време гледам доста по-малко образовани хора от мен назначени на сладки постове, които изобщо не работят, а печелят много повече. За известните личности да не говоря - цял ден фотосесии и позиране, грачене на микрофона (защото каквото и да си говорим повечето популярни сега не пеят кой знае колко добре) и за това получават луди пари. И най-вече признание и слава, на мен това ми е по-важно от парите. За инфлуенсърите няма да отварям дума...

Пред мен компютър, очите ми червени, а като затворя очите и сякаш съм в друг свят и има камери и фотоапарати, а като лягам да заспя в просъница ми идват мелодии за нови песни и текстовете им, дори често ги записвам. Дори животът на село с мотиките и копането идеализирам, знам, че е трудно, но поне виждаш реален резултат като прекопаеш градинката. Да не говорим как в малките градове хората буквално живеят в хармония с природата. Там дори работата в офис сигурно е хубава, защото всички се познават, сигурно си разменят кошници с картофи за сланина примерно. Аз поне помня в училището на село в учителската стая някоя учителка беше донесла картофи в кошница.

Само аз ли съм така и не мога да се адаптирам, вече няколко години към живота на възрастен и работата от 9 до 6 в офис в голям град? Като гледам сутрин тълпите в метрото и си викам "Боже какви отчаяни физиономии! ". Бързат и те не знаят за къде, а това бързане е стрес. Нископлатен според мен стрес, ами просто не си струва!

Коментари

1.   "Работата" в офис е реално детска градина за възрастни. Депресът при теб е защото си осъзнал, че "работата" ти е абсолютно ненужна и безсмислена. Имаш три варианта:

1. опитай да излезеш от дупката (т. е. офиса). Няма нужда да е отведнъж, но търси начини, търси ново поприще.

2. прави големи дивотии почивните дни. Разбивай се. Ако искаш наркотици, ако искаш алпинизъм, парапланеризъм, бойни спортове до откат... нещо, с което да можеш да игнорираш седмицата

3. почваш като повечето жени да се самозалъгваш, че от работата ти има сми.

2.   Добре дошла в реалния живот.
Права си, по-необразован хора живеят по - лесен живот.
Аз понякога завиждам дори на онези от чистотата, които сутрин се подпират на метлите и си пият кафето.
Но има и по зле. Хора, които не са на работа само от 9 до 6.
Някои работят на 2-3 места, работят и през уикенда, работят и нощни смени. И то само за едното оцеляване.

3.   Добре дошъл в реалния живот! Класика в жанра особено в България. Тук ако ще да си последния идиот, ако имаш връзки ще си живееш леко, а ако не 40 години стрес, нерви и безсъние и накрая, ако доживееш, минимална пенсия. От години съм като теб и когато останах без работа преди 2 месеца го приех като шанс... да се наспя! Идея нямах колко съм била изтощена. Не знам какво да ти кажа, милиони живеем така, че и масово за без пари си съсипваме здравето. Шефът-мутра с кола за 100 хил, а ти бъди благодарен, че поне ти платих 1500 лв навреме.

4.   Не си само ти. Завърших филология, мечтата ми беше да науча няколко езика, да си работя към някое издателство като преводач, да давам частни уроци или в някой езиков център... Да превеждам интересни романчета вкъщи... Ама х. й. Фактури, банкови извлечения, банкови преводи, получаване, изпращане на документи... скука от сутрин до вечер. Мен и уикендът не ме радва вече - два дена и от понеделник пак тъпня. И заплатата не ме радва, и нищо. То се е видяло че ще съм в тъпата администрация та сега се опитвам да завържа връзки и да се уредя на държавна работа. Пак ще е тъпня, ама една идея по-добре.
Яд ме е че си пропилявам младостта и красотата в тъпия офис, ама какво да правя. То всеки втори вече е инфлуенсър Няма къде да се бутам и аз

5.   Ами търси си нещо друго, вместо да седиш в тази ситуация и да мрънкаш. Хоум офис, работа на 6-7 часа, ти проучи ли какви възможности има?

6.   Може да прочетеш моята тема малко по -надолу казва се "Издънки в работата ". На почти 30 съм когато преди 2 г. и половина започнах работа в счетоводна къща отначало ми харесваше. След време обаче започнах да усещам, че натоварването става все повече и повече. Всеки изминал ден ходя изнервена на работа особено след наши издънки с колегата шефката ни кара да доработваме и уикендите каквото не сме успели през седмицата.

7.   А ти авторе какво толкова правиш, че засклужаваш да получаваш повече пари от онези "доста по-малко образовани хора от мен назначени на сладки постове, които изобщо не работят, а печелят много повече"?

С какво твоят труд е по-уникален или по-добър от онези "известните личности да не говоря - цял ден фотосесии и позиране, грачене на микрофона (защото каквото и да си говорим повечето популярни сега не пеят кой знае колко добре) и за това получават луди пари"?

Ако мислиш, че все пак си нещо повече и заслужаваш повече, давай напред! Но, ако си седиш в офиса и само мърмориш, нищо няма да постигнеш.

8.   Аз пък като дете и винаги съм си се представяла, че работя в офис. Всичко е супер, единственото гадно е, че работния ден е прекалено дълъг. Ако беше от 9 до 15 щеше да е много, много приятно. Това, че не ми стига свободното време е единствения минус. Сега си представи, че имаш и деца. Ей това вече е много трудно. Затова завиждам съвсем откровено на учителките. 56 дни отпуска и много свободно време.

9.   До 2 - Аз затова няма да си пращам децата на училище. За да са щастливи!

10.   Започвай работа в ЖП-то! Има всякакви професии! След обучетелен курс, веднага започваш работа! Важното е, че имаш избор!
https://www. bdz. bg/bg/c/karieri

11.   Повечето хора в БГ са така, понеже работят каквото има, а не каквото им харесва. Да, докато работиш нещо, което не ти доставя удоволствие, винаги ще се чувстваш гадно. Познато ми е. И на мен ми се е случвало. А най-гадното е, когато мисленето ти се изкриви до там, че започнеш да приемаш това като единствената работа на света.

12.   Аз още като завърших исках да почна да работя в офис и си намерих работа в офис. Аз също като теб чакам уикенда да дойде. Преди работех от вкъщи в фирмата в която работя и ми беше добре. Но фирмата откри офис в моя град и почнаха, да ме викат в офиса да работя. Определено натоварването е голямо и понякога ни карат да оставаме извън работно време. Стреса е голям.

13.   Можеш да започнеш да работиш за себе си. Сам да си намираш клиенти, да свършиш работа и те да ти платят, което често не става веднага. Тогава няма да имаш работно време. Ще работиш, когато имаш работа, без значение дали е вечер, събота, неделя или празник. И ще трепериш дали ще ти платят, защото освен, че трябва да се издържаш, в края на месеца трябва да платиш заплата на работниците си, които свършват работа в 18. Аман от капризи и лиготии.

14.   11 ами аз вече така мисля за съжаление. Но то е и така донякъде, като отворя сайтовете за обяви примерно. Иначе на мен ми доставя удоволствие да съм певец или актьор, но трудно ще стане да стана такъв без НАТФИЗ например... но е важно поне работата да не те дразни, както е при мен и да дава повече свобода от обикновената офис работа. Мислил съм за това да стана университетски преподавател, защото там имаш повече автономия и свобода, както и повече свободно време. Освен това е по-престижно и офисът се нарича кабинет и може да бъде изцяло твой или най-много да го делиш с 1-3 човека, а не да сме 50 както сега...

Автора

15.   Азсъщо съм така. Знам, че трябва да се работи, но в БГ знаем условията и нещата как стоят. Истината е, че целия ни живот минава на работа, и докато се усетим сме стари, близките ни ги няма, децата ни са пораснали, здравето ни заминава. Просто цялата схема е ужасна, ограничена, жестока. Докато се пенсионираме и вече може да живеем спокойно, живота ни няма да го има. Аз лично искам свои бизнес поне да няма някои да ме ограничи, но на този етап е трудно и то най-вече финансово, млада съм още, нямам кой да ми помогне и нямам избор, но работата и офиса ме смазват.

16.   На мен просто вече ми се смее, за да не плача, от тълпите в метрото и автобусите. Метро работа сън и на другия ден още от същото.