Споделена история от На работното място

Учител с ниска диплома
Здравейте,
Завърших Славянска филология миналата година. Нашата специалност преди дипломиране има задължителна дипломна работа и два държавни изпита. Дипломната ми работа беше оценена на Мн Добър 5, оценката от държавния изпит по езика също е 5. Проблемът е другия държавен изпит. Бях планирала да пиша по литературоведската тема. Подготвих си темите, падна се въпрос за драмите на Яворов. За него бях наблегнала изцяло на поезията, тъй като в конспекта конкретно за него беше само един въпрос обединяващ творчеството му. И не очаквах че ще го разделят. Бях научила 5 страници за поезията му и само една за драмите.. Реших да пиша на езиковедската тема в последния момент. Което сега отчитам като огромна грешка и срам. Получих оценка среден 3. Яд ме е че не поисках анулиране. Вече получих дипломата и не мога да я гледам. Искам да работя като учител, дори си купих учебници по БЕЛ, за да имам представа кои произведения се изучават в момента. Големият проблем е срамът от тази диплома. Общата оценка е Добър 4. 40. Но с тази 3-ка от Д. И. има ли училище в което да ме вземат? Гледам обявите и все си оставам с гледането. Просто ме е страх, че ще ми се изсмеят. Ако може някой, който работи като преподавател да ми даде съвет. И да сподели как протича интервюто. Бих работила и в частна занималня, но пак заради дипломата не смея.
Благодаря

Коментари

1.   Не се притеснявай, стига да търсят учители и да те вземат.

2.   Това ми напомня за едни мои съученици от техникума, които се срещнали на някакъв конгрес на учители.
Единия беше зубъра на класа, винаги отлични оценки, сериозен и изряден във всяко отношение.
Съученичката беше по живота, едва изкарваше тройките.
И двамата завършиха после педагогика и станаха учители
Когато се срещат зубъра е изумен: Пита, ти пък какво правиш тука?
Съученичката отговаря, : Видя ли Кире, де 6 там и 3.
Така, . че няма абсолютно никакво значение, важното е да имаш диплома.

3.   Учителската професия стана много търсена заради увеличението на заплатите. Сега дори в моят роден град се търсят връзки, за да можеш да започнеш някъде, дори и в близките села.
Така че, търси връзки, а не чети книги.
Като всичко в България

4.   За съжаление децата сега не искат да учат, учителите не знае дали и те знаят нещо или правописа им куца, но кво да се прави.

5.   Не знам дали някой ще ти гледа дипломата въобще. Имам съученички, които станаха учителки и сериозно се съмнявам да са имали отлични оценки. Кандидатствай смело, никой няма да ти се изсмее заради дипломата! Не гледай и тези коментари за връзките - това ми звучи несериозно, просто пробвай и виж как е. Аз също съм разглеждал учителството като резервен вариант и ми се струва, че ако покриваш формалните изисквания (да имаш образование, а ти го имаш) и си сериозна, ще те вземат, а и за учители по БЕЛ в София имаше немалко предложения на сайта на РУО.

6.   Ще разбереш като пробваш. Ако си потърсиш работа в по-малко населено място, надали ще е проблем, защото има недостиг на учители. За по-голям град ще имаш конкуренция, както са писали по-горе, заради заплатите и е възможно директорът да се повлияе от оценките ти. Какъв е средният успех от дипломата ти?

7.   Не се притеснявай, аз от следването си имам успех 5, 60, практиката изкарах с 6, 00, а държавния също взех с 6, 00. Пращам кандидатури за всичко, което излезе. Не ми се обадиха, освен от едното място. Бях на интервю. Естествено не ми се обадиха, защото нямам връзки. На интервюто директорът ми говореше миличко, сподели, че за позицията се борим 5 момичета на равен старт - току-що завършили, без никакъв опит. Надали е взел тази с най-високата диплома и учила в най-добрия университет. За учител направо съм спряла да се надявам, че тази година ще че вземат… В РУО 90% от обявите са фиктивни.

9.   В някое село. Там няма много желаещи.