Споделена история от На работното място

За успеха в IT света
Здравейте, реших да споделя с вас през какво се преминава за да се постигне успех в IT бранша. Всичко започна през 2012 година, кога в България имаше малко адекватни позиций за IT специалисти и по-точно в моята част която беше администриране на инфраструктура. Работа за човек без опит почти нямаше и без връзки нещата не ставаха. Опитвал съм при познати да работя нещо свързано с електроника и тн, но винаги шефовете бяха скептични и трудно им се даваха някакви пари на неопителн 18 годишен. И така минаха близо 2 години в търсене на работа специално в IT бранша. Докато накрая с връзки през човек успях да започна работа като sysadmin за 750 лева през 2014 година за държава организация през частна фирма. Тогава въпросния собственик на фирмата беше само той и се оказва че директора на институцията го познава от дете и за това той бил поддъжал инфраструктурата там. С две думи фирма от 2ма човека. Началото беше трудно тъй като той беше получил предложение да замине за Англия и му трябвало човек за институцията, без никаква документация и накъв опит от моя страна и никакви познания ми сервира че след 1 месец заминава и трябва да се оправям сам. Говорим за институция с 120 човека персонал и 60-70 компютъра. Началото беше трудно, на доста моменти съм се чудил дали да се откажа, имаше интриги от хора понеже съм заел мястото на тяхните деца. В следващите 4 години успях да подобря цялата инфраструктура и мрежите, общо взето знаех само аз какво става, тъй като шефа ме беше оставил на самотек и тъй като се справях не го чувах с месеци. Все едно само си шеф, в този период успях да натрупам някакъв опит (казвам го защото когато си сам и без опит развитието ти е супер бавно и общо взето опита е до това което се сблъскваш) и в един даден момент ми стана супер лесно, от мен се изискваше да присъствам 4 часа на обекта. Бих казал, че си почивах имах свободно време, вярно че парите не бяха нещо особено, но имах опит в IT сферата. През годините от 2014 до 2018 години въпросния шеф ме включваше частично по разни малки проекти, за по 3-4 месеца тъй като живота с тогавашните 750-800 лева ставаше труден. За пояснение от 2014 до 2018 заплатата ми се увеличи в заветните 900 лева, но за 4 часа явно толкова. През 2018 година благодарение на него за пореден път бях включен като допълнителен проект по старъп компания. Въпросната компания имаше 1 арогантен сис админ който, искаше да му се поготвят въпроси на лист и като има 10-15 минути евентуално може да отговори на тях. Не защото имаше работа а защото му бях под нивото. Тогава започнах да работя на двата обекта общо по 10-11 часа сумарно. В началото си поисках 1600 лева заплата тъй като за мен бяха супер много пари, общо за двете работи. Успях да се справя в този проект понеже бях самец така или иначе, но разбрах че съм на светлинни години от това което предлагат технологийте тъй като опита ми е от държавен обек за който 100-200 лева се чакаше, пускаха се оферти и тн. Докато тук започваме от 50000 лева сървъри и тн. Нещо което аз като човек с 3 години опит нищо не разбирах, лека по лека успях да се справя без много занимание от колегата, което доведе и до неговото напускане, прекарах общо около 1 година работейки на двете места, при което започнаха интриги между двамата шефове тъй като през 4 часа от деня имам 1 шеф през другите 6-7 часа е друг, общо взето започнаха да се плюят по между си с цел да си подливат вода и евентуално втората фирма да ме открадне като служител, това мен не ме касаеше тъй като за 4 месеца минах от 1600 на почти 3000, това е към края на 2018 година. Началото на 2019 година шефа на стартъпа ми предложи 4000 лева чисто ако стана негов служител, за мен аз си бях изплатил дълга към предишния работодател тъй като 3-4 години съм му вършил доста лични неща, работил съм за потуване на частни обекти и тн. И това ми беше най-доброто решение предишната фирма за 4 години успя да се увеличи с 2-ма човека, докато стартъпа като постъпих аз, бяха 45 човека. Освен това предишния ми работодател трябваше да му се моля и да го подсещам за мизерната ми заплата и ме бавеше с по 1-2 седмици, беше ми дал негова карта дори нямах и банкова сметка докато работих за него, но когато няма риба и рака е риба до ден днешен съм му благодарен. От 2019 година започна моето сериозно развитие, в рамките на 1 година от 2019 до 2020 успях да завърша успено няколко проекта в новата компания, (П. С : тя функционираше като аутсорсинг, предоставяше IT кадри на други бизнеси) за 1 година почти нямах движение на заплатата, но фирмата започна много да се развива, наеха се нови колеги сис админи, от сам станахме 4 човека. До края на 2020 въпреки пандемията вече бях на 5000 лева, преминах от със админ на DevOps. Започнах тежък проект който продължи до 2022 година, в дигитална банка, в която натрупах толкова много опит колкото за всичките години преди това. От 2021 до 2022 година преминах от 5000 на 6300. Към края на 2022 година ме включиха и ми дадоха възмоност да закупя акций (на номинална стойност от 1 лев на акция) от фирмата. И към днешна дата от началото на годината заради кризата вече съм на 8000 чисто + акций на стойност 20000 лева, който вече продадох на новите собствениците, тъй като фирмата беше продадена на по-голяма IT фирма. За хората който се унтересуват нямам някакво специално образование, имам един колеж изкаран за 2 години със комп. мрежи и започнат бакалавър който завърших само семестриално, нямам един сертификат, но нещото което ги интересува във IT бранша е опит, вече почти 9 години от които 3 доста сериозен. В момента към днешна дата все още съм във същата фира, като мисията и условията ми за тази година и да завърша нов проект, и да достигна заветните 10000 лева чисто възнаграждение. Нарочно не изпадам в подробности с какви технологйи съм се занимавал и целия ми път, но поне може да се придобие представа. Надявам се това да е вдъхновило хора и да ги зареди с търпение и мотивация. П. С към момента ако се питате дали го правя само за пари, отговора е да тъй като тази професия дава но и взима, вече интереса ми за развитие е почти минимален, и ме интересуват средствата и свободното време.

Коментари

1.   Ако през 2012-та си бил на 18, сега значи вече гониш 30. Ми супер. Имаш още няколко години в ИТ-то, след което вече никой няма да те иска, какъвто и опит да имаш, защото ще трябв да се съревноваваш за място с новите 18-годишни, които обаче от детското столче са израснали с възможностите, които при теб са се появили чак когато си прехвърлил 20-те и по-лошото... съгласни са да работят за 1/4 от твоята заплата, понеже им стигат.
ИТ се разви у нас единствено благодарение на ниския стандарт, който позволяваше за някаква работа да се плащат 10% от парите, които се плащат на запад. Е, вече не са 10%. Прехвърлили са 50. Т. е. много скоро целия ИТ катун, разкарващ се нагоре-надолу по света, ще си намери друга поляна.

2.   Успеха в IT света се изразява в това да развиеш самоиздържащ се бизнес за когото други хора да пишат. Твоето е обикновено развитие на позиция в сферата. Позиция, на която 1/2 от фукнциите скоро ще бъдат иззети от ИИ. No offense.

//Sauvignon Blanc

3.   Ако е така, всичко точно. Само това "акциЙ" и "позициЙ" ме потресе леко, но успях да се съвзема.

4.   Било 'квот било... гигантите правят масови съкращения и си признаха, че са наемали хора само за да си задържат статуса на монополисти на пазара - реално не са необходими повече от 20-30% от сегашно наетите в ИТ-сферата. Скоро и изкуствения интелект ще замени много от тях.
Един личен лекар с 1000 пациента прави 2х отгоре на въпросните 10к (след 9-10години), при това без частна дейност и/или участие в реклами/медиини изяви. Един плочкаджия на частно прави също толкова. Заварчици стартират от 5к. Стига сте зомбирали с тия ИТ-та, че съвсем се съсипа и малкото производство, изискващо инженери и предприятия с модерна апаратура в тази държава.

5.   "Всичко започна през 2012 година, кога в България имаше малко адекватни позиций" - тук спрях да чета.

6.   Не съм автора, но като чета коментарите (не само в тази тема), разбирам защо в българския ад няма дявол.

7.   От автора: Четем за отговорим а не да разберем.
1. Изкуствения интелект е далеч от това да замести ит бранша защото е статичен AI language model сиреч се учи от предефинирани данни и НЕ е динамичен. За професорите да си програмист, инфраструктурен архитект, QA се изисква не само да пишеш код а да имаш критично мислене, креативност и ред други качества нещо което AI-то е далеч.
2. Направил съм доста интервюта с въпросната ми конкуренция, чеп за зеле не става изкарат ми 2 курса в софт уни и тва им е. Ако толкова ги притесняват годините нямаше да ме държат (П. С най-добрите в бранша с които съм работил, едни от най-квалифицираните хора 50 )
3. Всеки иска да е бизнесмен ама никой не знае какво трябва за да станеш. То това е боцни пръчка, пий вино. За справка средната ютилизация на IT фирма е между 80, 85% за да изкарвам 120000 на година трябва да имам бизнес за милиони.
4. То и една средно статистическа жрица на любовта изкарва по 500-600 лв на вечер. Не съм написал темата да се хваля колко изкарвам а през какво се преминава за да постигнеш нещо.
П. С Темата е с цел информация а не хвалене или някой да ми разтяга локуми кой щял да замре, фаянсаджии и тн.

Tech stack за интересуващите се.
Network layers 1, 2, 3 (Cluster switches, Hot spare ISP with VIP)
Windows servers (Forest AD, NPS, CA, Exchange, MACOS & Linux active directory join)
Server hardware provisioning, raids, hardware clusters.
Routing: Pfsense, Opensense
Linux: Debian, FreeBSD, Ubuntu
Scripting: Bash, powershell
Automation: Ansible
CI/CD: GitHub workflows, azure devops, GCP cloudBuild, Argo CD, Tekton
Clouds: Azure, GCP, AWS, Exodus, MongoDB cloud
Containerization: Docker, Kubernetes
Kubernetes service mesh: Istio, anthos service mesh
Hypervisors: Hyper-V, KVM, ProxMox, ESXI
IaC: Terraform
Wrapers: Helm, terragrunt, kustomize
IPS/IDS: suricata, squid
Това е част от tech stack през който съм преминал не изброявам всичко. Но и това е достатъчно. Занимавал съм се с информационни табла, VoIP, Legacy systems и още една кофа неща. П. С младите като ги вкарам в сървърното и гледат като бик у теменужки.

8.   Браво на теб, аз съм дев и се надявам един ден да съм на твоите пари.