Споделена история от На работното място

Какво щяхте да "работите", ако парите не съществуваха?
С какво щяхте да се занимавате, ако не го правехте за пари? Ако не съществуваха и не се стремяхме да учим и да се борим за високи позиции и добре платени професии? Ако правехме само това, което душата ни истински иска и което ни прави истински щастливи? Колко от нас се чувстват щастливи в този кратък миг, наречен живот и колко осъзнават какви затворници сме?

Задавам си тези въпроси, защото съм в дилема. Умът казва едно, а душата друго. Умът си пази добре платената, но скучна професия, която ми дава огромен шанс за развитие на този етап. Сърцето си иска неговото - страстите и хобитата, от които парите ще са минимални, но ще правя това, което цял живот искам. Да се хвърля ли към непознатото? Все пак никой не е осъществил мечтите си стоейки в офиса, правейки нещо само и единствено за пари. Разсъждавам си...

Коментари

1.   Киркегор сполучливо е казал, че ние сме така устроени, че ще съжаляваме за всяко решение, което вземем. Направете това - ще съжалявате. Не го правете - пак ще съжалявате.... Така че, прецени си сам! Няма как да го избегнеш това, да вземеш решение. Какъв ти е приоритета, каква ти е целта помисли също. Успех!

2.   Същото като сега.

- Кифлоприземител

3.   Ако парите не съществуваха, трябваше да се бориш ежедневно за прехраната си. Трябваше да копаеш, садиш, плевиш, поливаш и когато градушка ти унищожи реколтата, да умреш от глад, защото застраховки не съществуват. Трябваше да гледаш животни, да ги пасеш, да ринеш тор, да ги храниш (ако има с какво). Тогава още по-малко щеше да се сещаш за хобито си, защото нямаше да знаеш какво е това :-)
Сериозно: прави разлика между професия и хоби. Едното е това, в което си добра и от което живееш и ядеш. Другото е за кеф, за свободното време. Ако останеш само на хоби, много бързо ще направиш разликата между двете. Намери начин да съчетаваш двете неща.

4.   Здравейте, мъж на 30 г.
Бих работил нещо свързано с научно изследователска цел и много пътувания, ако е възможно по цял свят.
Бих желал да имам повече свободно време, в което да прекарвам с приятели и да се занимавам с хобитата ми.
Реалността обаче е, че ако се занимаваш с научно изследователска дейност в България ще получаваш по-малко и от касиер в супермаркет. За командировки може само да си мечтаеш. Това е парадоксалното в България, че например хора учили 6-7 години висше, получават по-малко, отколкото хора които са с основно/средно и се занимават със строителство.

5.   Какво са парите авторе? Парите са начин да обмениш твоят труд за труда на друг човек. Например с един час от най ниско квалифицирания труд в България (4, 32лв) си купуваш 2-5минути от труда на масажист.

Начинът да не съществуват пари, означава да вършиш всичко, което би купил саморъчно. Изнасяш се да живееш в пещера и се храниш с каквото намериш в гората.

6.   направи така, че да имаш достатъчно средства и спокойствие да правиш онова, което би ти доставило удоволствие.
Щом си открил онова, което си искал да правиш цял живот, направи го, още повече, ако нямаш деца и отговорности. Живота минава толкова бързо, правете това, което ви кара да се чувствате добре. Колкото и да е нископлатено трудно ще мизерстваш, а ако и толкова те влече, каквото и да е то е невъзможно да те държи на ниска заплата...

7.   Щях да вися на един клон и да ям манго.

8.   Ако баба ми беше мъжка, щеше да си има дръжка... Сещаш ли се?

9.   Аз искам да съм акушерка, не е особено платена професия, но е моето нещо. Тази година записах за да уча и не съжалявам.
П. с. По принцип съм завършила икономика и мениджмънт, но работата в офис не е моето нещо!

10.   Тогава стани железничар! Търсят се 1100 души за работа в ЖП-то! Има всякакви предложения за работа там! Работи се на терен, обслужват се ЖП участъци, гарови райони, подвижни състави! А и това е държавна работа, не е като да работиш при някой частник, който ти дава заплатата в плик, осигурява те на 4 часа раб. ден вместо на 8, а самият той да си ходи на всички известни курорти по света с личната си яхта, само защото дава на всеки работник различна заплата, но не толкова, колкото е по Закон (затова споменах, че я дава в плик), така че никой да не знае реално колко получава другия! Другото е, ако искаш да си учител, трябва да завършиш Училищна педагогика, но цял живот ще работиш с деца! А и трябва да си много търпелив, защото днешните деца и особено юношите са твърде непослушни! Но зависи и като какъв учител искаш да работиш-детски (в ясла, детска градина) или училищен! Вярно, че и тук няма да ти е много лесно-има и много административна работа-попълване на електронни дневници, подготовка за всеки следващ урок, подготовка за всеки учебен час, оформяне на оценки, организиране на родителски срещи, беседи с родителите, квестор на матурите! Имаш избор-всичко зависи единствено и само от теб! А заплащането и при двете професии е повече от добро-особено при учителите! Ти си човека!

11.   С тез сърца и страсти, дано си жена... В тоя случай ако си намериш някой да те издържа, прави каквоти искаш. Иначе ако си мъж, животът се върти около пари, и тия въпроси - ако можеше без пари, ако можеше да летим, ако можеше жените да те харесват заради душата ти... по-добре да се оставят в детството...

12.   Певица, актриса или режисьор

13.   Бих направила още 2 дечица.

14.   Щях да си лешперя по цял ден и да обикалям света, без да искам да чувам за работа.

15.   До н. 2- под, , същото, като сега", имаш предвид да си кукуваш в пловдивското село, като стар ерген и да ръсиш злоба в женски теми из нета ли, а и също - да се представяш на програмист, а да не знаеш елементарни неща, когато хората те питат? !

16.   Номер 4, за съжаление имаш право. Но следва да се уточни, че нито училият няколко години за придобиване на диплома е непременно придобил опит в съответната област и допринасящ с труда си (примери за висшисти-скатавки има колкото щеш), нито неходилият в университет заслужава по-малко за честно положения от него труд, само защото няма диплома. Другата особеност е, че докато повечето хора имат навика след дипломирането само преструват на работещи, с досада чакайки да дойде края на работното време, то други са истински отдадени на това, което вършат и притежават желание да надграждат знанията и уменията си през целия си живот. Вторите на практика вършат повече работа и са по-полезни за обществото.

- Кифлоприземител

17.   Ако не трябваше да работя за пари и за да си плащам сметките щях да пътувам през цялото време, да опознавам нови култури, да се срещам с интересни хора, т. е. щях да съм с професия пътещественик. Сега ми е хоби, за сега доста скъпо, та няма как да го практикувам често.

18.   Бих била библиотекар. Обожавам спокойствието, което носят библиотеките. Мога да прекарам там часове и да не усетя как е минало времето. Възнаграждението обаче в този сектор е смешно. Чувала съм че е дори под минималната заплата. Явно там работят жени с богати мъже.

19.   Аз обожавам да шофирам, за предпочитне големи, руски камиони, но не понасям постоянното напрежение за бързи доставки, нито отвратителните навици на другите шофьори или нулевото ниво на персонала на повечето махленски постове.

Аз харесвам да правя нещата бавно и по мой си начин, така че ако парите не бяха фактор бих правил доставки с личен бус или с отворено камионче за кеф. Градско и извънградскo - цял ден пънк и цигарки. Мега тъжно, че от такава приятна, освобождаваща работа в БГ ти иде да гадиш заради скапани началници, буйстващи възрастни деца на работното място, неизплатени заплати и пр.

20.   Следовател

21.   Може би барман на 4 часов работен ден в някой хубав бар.
Лятото на Созопол, после на Банско.
Но подчертавам не повече от 4 часа на ден - колкото да ми е интересно и да се запознавам с разни хора и мацки :)

22.   Щях да съм безработна като сега.

23.   Щях да се занимавам с някаква доброволческа дейност, обичам да помагам на хората (ама на укри не, дори не ги броя за хора) или уеб дизайн. Мечтаната за мен работа на този етап е от вкъщи - на дивана, с лаптопа и кафето. Не искам да ходя никъде, не искам олигофрени около мен, а такива са поне 90-95% от хората у нас. Друг плюс е, че може без работно време и ставане рано.

24.   Певица или актриса...

25.   Аз направих прехода от скучната и безсмислена работа в офиса до любимите си занимания още преди 10 години. Парите са оскъдни до никакви, но не съжалявам.

26.   25 а какви са заниманията ако не е тайна? Сериозно питам, имам нужда от идеи. Не, че нямам, но може пък да е нещо интересно и да ме вдъхнови.

27.   Полицай, инженер, уеб-дизайнер, човешки ресурси

28.   Нищо. Щях да си разцъквам компютърни игрички вкъщи.

29.   Полицай, инженер, актриса, дороволец

30.   Касиер в банка.

31.   Бих работила с деца, лишени от родителски грижи.