Споделена история от На работното място

Готвачка
Има ли хора в сайта, които работят като готвачи или помощник-готвачи най-вече? Имам няколко въпроса. Аз съм на 20 и работих като помощник-готвач в един италиански гурме магазин, но ме караха да върша заедно с готвенето и много други неща, включително и обслужване на клиенти, понякога и на касата. Навсякъде ли ви карат да правите неща, които не са ви в задълженията? Използваха ме като човек за всичко. Другият ми въпрос е, тъй като виждам, че за обявите за помощник готвач никъде не искат опит, това означава ли, че аз мога да не работя цял живот, тоест да нямам опит и един ден, ако съм на 40-50 години и реша, че ще работя, ще ме наемат като нямам опит? Според мен готвач е хубава професия, защото заплатите са големи, често ти наемат те жилището и ти плащат сметките, храната или транспорта, не се иска образование и опит… И да, мога да готвя, и то много добре.

Коментари

1.   В България на много места те карат да правиш и други неща които са извън длъжностната ти характеристика.
Аз работят в офис и ни карат да почистваме сутринта офиса въпреки че това не е написано в длъжностната ни характеристика.

2.   Не съм работила точно готвачка, но в повечето български фирми (или чужди фирми управлявани от българи) е така. Наемат те за едно, а съвместяваш още 3 неща.
Колкото до това, че уж не искат опит, теоретично е така, всеки може да кандидатства, но познай кой ще вземат накрая? Е, няма да е 50 годишната без опит. Иначе никой не те спира да кандидастваш, но шансовете ти да те наемат са нула. Така, че не разчитай много, че цял живот ще си лежиш и изведнъж на 50 ще те наемат.
По-добре си работи, учи, стани добра в професията си и на 40 ще си главен готвач.

3.   Започни работа като готвачка в ресторант, в скоро време, интересуваи се от интересни рецепти от българската кухня и от цял свят, готви ги, натрупай опит, участваи в реалити шоу за готвачи, създаи готварска книга, даваи интервюта за списания, отвори собствено заведение, може с кредит, докато нещата станат балансирани, животът ти ще е интересен, реализираи си идеите, щом това е твоето призвание в живота, после ще си доволна много.

4.   Нещо бъркаш двете професии готвач и помощник готвач.
За помощник готвач опит не е нужен, всеки сръчен в ръцете човек може да реже домати и да пържи картофи, но готвачът има задължения които без опит не би могъл да върши, например задължение на готвача е да прецени и да си напише поръчка към доставиците и поне три пъти годишно да прави ново меню, без опит тези работи не стават.
Отделно бъркаш и разбирането на текста "не искат опит", когато работодател напише "може без опит" следователно си търси балък който да работи много, но пък за малко пари. Хората с опит си знаят как да си вършат работата и повечето знаят за колко пари да продават труда си. Хората без опит трябва да ги насочва работодателя, но пък ще се съгласят да работят за много по ниски суми и ще се съгласят да работят на 5 длъжности точно както ти си се съгласил/а да обслужиш онези клиенти.
Ако ти до 50г възраст стоиш безработа е много малка вероятността да те наемат където и да е било, за каквато и да е работа. Но ако до 50 годишна възраст си работил/а сладкар или пицар с удоволствие ще те наемат да готвиш чорби, макар да нямаш опит в това. В втория случай ще имаш трудови навици, и опит в приготвянето на храна, опит в плейтването на храна и т. н. А това че нямаш опит в професионалното проготвяне на супа няма да бъде проблем,

5.   Към Номер 1, абсолютно всеки е длъжен да си чисти работното място!

6.   Не знам кой те е излъгал, че на готвачите са им добри парите. Супер мизерия е, почти робски труд. Почти нямаш почивки. Работиш де факто за мутри. Покрай Ковида стана ясно, че за един ден можеш да си загубиш занаята.
Единственото, което може да ти докара успех, е да те дадат по телевизора. Джейми Оливър ти е пример. Човекът НИКОГА не е бил главен готвач, но очевидно има други таланти. Стана известен, че се показваше гол по телевизията.

Няма готвач, който да иска да се пенсионира готвач. От това по-показателно аз не знам. Готвач има смисъл, ако ти се пътува като млад - по кораби, по хотели по света... обаче и там ЗВЕРСКИ гърч. Може да направиш пари само защото няма да имаш време и сили да ги харчиш.

7.   Търси ресторант със шеф, който не е българин или друг балканец, турчин или арабин. Аз на интервю винаги питам "А шефът какъв е по народност? "